Egy képszerkesztő megtartja az eredeti képet?
Egy képszerkesztő nem.
Valamelyik igen, ha rétegeket használsz és azt támogató formátumban mentesz.
#3-hoz:
Vagyis pontosan azt csinálja, mint a többi program az egyéb fájlokkal.
„nyilvánvalóan mögötte is voltak pixelek”
Ez a közkeletű hülyeség meg, úgy tűnik, kiirthatatlan. Mitől olyan nyilvánvaló, mondd már meg? Ha egy szöveget átgépelsz a Jegyzettömbben és elmented, akkor nyilvánvalóan ott is voltak betűk, csak le kell vakarni a hibajavítót, nem? Azok alatt meg a sima papír, hm? Miért nem az a nyilvánvaló, hogy a pixel nem festék, hanem ugyanolyan megváltoztatható adat, mint a számítógépben jószerivel bármi?
Vannak szakemberek, akik az adatírás pontatlanságát ügyes kütyükkel kihasználva felülírt fájlokból is vissza tudnak állítani tartalmakat, de itt nem erről van szó, hanem hétköznapi programokról és hardverekről. A képszerkesztők a saját használatukra ugyan alkalmaznak több rétegű formátumokat, de ez csak egy szemléletes kifejezés, illetve a programon belüli megjelenítési módszer, amely nem jelenti azt, hogy az adatok fizikai értelemben is egymás alá-fölé kerülnének. A hagyományos, egyrétegű képeknél még ez az értelmezési bonyodalom sem kavar be. Amit ott látsz, az a kép, és jónapot.
Jut is eszembe: A képszerkesztő a saját formátumában is csak akkor menti külön rétegre a beleszerkesztett részt, ha eleve másik rétegen dolgoztál, magától nem tudja kitalálni, mit bánsz meg majd később.
#4: mert aki laikus, az próbál mindent a hétköznapi, nem elektronikus dolgokhoz hasonlítani. Ha feliratot tesz egy képre, azt ahhoz hasonlítja, mint amikor egy képre filccel ráírunk valamit. Amit ha ügyes az ember, még le tud törölni, és alatta ott van az "eredeti kép". Egy laikus nem fog pixelekben és memóriabájtokban gondolkodni.
El sem hinnéd, hányszor kerestek már fel azzal, hogy Wordben/Jegyzettömbben/Excelben/stb. "szedjem le", amit beírtak, hogy az alatta levő szöveg ismét előkerüljön.
Azért nyilvánvaló, mert az ember ösztönösen az "analóg világból" vett példákhoz próbálja hasonlítani a digitális technikát.
@#4:
Na jó, megadom magam. A fejlesztők amúgy is igyekeznek minél érzékletesebben utánozni a valódi rajzeszközök használatának érzetét, miért ne hihetné bárki, hogy az egész folyamatot egy-az-egyben lemodellezik virtuálisan? Úgy tűnik, aki csak úgy belenő a számítástechnikába, annak a számára elmosódik az anyag és a szoftver közti különbség. Ahhoz képest ez még nem is olyan vészes kérdés, hogy RAM-ot meg billentyűzetvilágítást is akartak itt már letölteni. És ki tudja, amekkora közönségigény van rá, lehet, hogy előbb-utóbb divatba jön egy általánosan használt formátum, amely tényleg lepucolható.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!