Linux telepítés kérdések?
Szóval, egy Ubuntut szeretnék telepíteni Windows 7 mellé és pár dolog nem tiszta:
Először a windowst telepítem,a rendszernek 40 gb-ot hagyok. Lesz még egy adat partíció és még a linux.
A kérdéseim:
1. A linuxnak 20 gb szabadhely elég? Amire használom: LaTeX, Gnuplot, c-programozás.
2. Mi az a Swap partíció, szükségem van olyanra és ha igen akkor mekkora legyen?
3. A linux alatt látni fogom az adat partíciót?
4. Ha jól tudom az ubuntu telepítője egyszerűbb mint más linuxoké, és rendelkezik grafikus telepítőfelülettel? Valamint csinálhatok belőle egy bootolható pendrive-ot mint a windowsal?(ez universal usb installer-el csinálnám)
5. Ha bekapcsolam a gépet kiválaszhatom majd az oprendszert vagy kell valami beállítás hogy az a választó képernyő megjelenjen?
6. A folyamatot tekintve ez így jó?
Formázom a lemezt-windows telpítővel(dvd) a partíciók kijelölése-windows telepítése-linux telepítése(pendrive),
7. más dolgom van? a linux telepítésnél valami beállítás amiről tudnom kell?
Köszönöm a válaszokat!
Mekkora hdd-d van? Rendszermeghajtóknak ajánlott minimum 100GB-ot adni, nem nagyon lesznek boldogok a 40-20GBokkal
1. Elégnek elég lesz, de nem szerencsés
2. A swap-ra írja ki a cuccokat a linux ha megtelt a memória. Mérette attól függ mennyi memóriád van, de minimum kell neki 1GB.
3. A swapot nem, a többit igen, ellenben windowsról csak az ntfs és fat fájlrendszereket fogod látni
4. Rendelkezik grafikus telepítővel, sőt ki is tudod, próbálni mielőtt telepíted(lassabb lesz mint telepítés után).
Rufussal biztos ki lehet írni pendrivera, de szerintem a tiéddel is
5. Automatikusan telepíti a GRUB-ot ahol el kell döntened melyik induljon majd. Alapértelmezett az ubuntu lesz, de ezt meg tudod majd változtatni.
Nagyobb szívás akkor lesz mikor törlöd a linuxot, mert akkor törlöd a grubot is, és nem fog bebootolni a windows sem(könnyen javítható egy telepítő meghajtóval(újratelepítés nélkül)
6. Windowssal formázd a windowsnak szánt 40(100)GB-ot, telepítsd a Linuxot ami formázza magának a 20(100)GBot, meg az xGB swapot, a többi mehet exfat-ba szintén linux telepítése közben.
7.
Ne wubival telepítsd
Köszi a választ!
500 gb-os a hdd.
Szóval a swap partíció nem opcionális, a telepítő megcsiálnja magának, nekem csak a méretét kell megadnom?
A windowsnak azért gondoltam hogy elég a 40 gb mert most is annyi van neki, minden programot a másik partícióra telepítek. A frissítések elég nagy helyet felzabáltak, de így is 10 gb szabad még van rajta.
Azt max 50-re rakom, a linuxot meg 30-ra.
mi az a wubi?:D
és mitjelent az hogy a többi mehet exfat-be? a windows partíciónál nem elég kijelölni a partíciókat, vagy ezt a linuxal is megtehetem, mármint itt most inkább az adatra gondolok, hogy az elsősorban a windowsnál használnám.
köszi!
A swap opcionális, de NAGYON ERŐSEN AJÁNLOTT. Bár lehet, hogy mostanában már kötelező is, nem tudom egy ideje nem telepítettem linuxot.
"A windowsnak azért gondoltam hogy elég a 40 gb mert most is annyi van neki, minden programot a másik partícióra telepítek."
Nem egyszerűbb a c-re tenni a cuccokat? Ha tönkremegy a lemez akkor tök mindegy hogy hol voltak az adatok. Ha meg újrarakod a Windows akkor a legtöbb program használhatatlan lesz, mert a c-re rakja a beállításokat, registryket stb.
Rakd fel mindkettőt százra.
Wubi: windows alól tudod telepíteni a linuxot, de nem tesz jót a linuxnak ezért meg is szüntették ezt az opciót.
"és mitjelent az hogy a többi mehet exfat-be? a windows partíciónál nem elég kijelölni a partíciókat, vagy ezt a linuxal is megtehetem, mármint itt most inkább az adatra gondolok, hogy az elsősorban a windowsnál használnám. "
Ezt nem teljesen értem, de megpróbálok válaszolni rá
A windows csak ntfs és fat fájlrendszereket lát, az ubi lát mindent, de nem szereti annyira az ntfs-t, így célszerű olyanra formázni a közös helyet amit mindkettő szeret: fat pontosabban az exfat, mert a fat32 nem alkalmas nagy területre(meg nagy fájlokhoz)
Windows telepítésnél belépsz a merevlemez particionáló részbe. Leveszed a windows saját 100gigáját, a többit úgy hagyod(vagy törlöd). Települt a windows, berakod a linux telepítőt
Linux telepítővel is eljutsz a merevlemez particionálása részbe. Látod, hogy van egy 100gbos ntfs rész meg 400gb üres. Az ntfs-t békén hagyod kijelölöd az ürest, formázod ext4-re a linuxnak szánt 100gbot, megint kijelölöd az üres részt, formázod cserehelynek az 1gbot(swap), megint kijelölöd az üres helyet és formázod az egészet exfat-ra. A csatolási pont mindenhol a "/" jel
Már kaptál válaszokat, ezt csak kiegészítésül:
1. Ubuntu gyökér (/), /boot, stb. 6-8 GB min. (attól függ, mennyi plusz csomagot telepítesz még rá), ezen kívül a /home partíciónak amennyi marad.
2. A swap a virtuális memóriakezelés része, ide teszi ki a RAM-ból, ami már nem fér be, vagy úgy ítéli, hogy nem kell bent tartani. (Swappiness beállítástól függően.)
1-2 GB elég rá, annyit érdemes rászánni.
3. Ha közös adatokra gondolsz, akkor a Linux látni fogja az NTFS fájlrendszert. A Win alapból nem látja a Linux ext fájlrendszerét, de egyszerűen megoldható. (Bár jobb, ha a Win nem maszatol bele a Linux partíciókba.)
4. Ubuntu telepítés egyszerű, és sok segédlet van hozzá a neten. Egyébként a Linux Mint-é sem bonyolultabb.
5. Az Ubuntu telepítéskor felrakja magának a saját bootloaderét (grub2), és az elvben fel fogja ismerni a Windows-t. Elég ritka, hogy utólag kelljen masszírozni, hogy legyen Windows is. (Tehát az Ubuntu felül fogja írni a Win bootloadert. De utólág bármelyik visszatehető.)
6. Windows-zal megcsinálhatod a partíciókat, de csak a Windows partíciókat formázd. De ha nem csinálsz Ubuntu partíciókat, az sem baj, az Ubi telepítésekor is megteheted. Ott majd a megfelelő fájlrendszereket válaszd. Praktikusan ext4, swap-nek meg swap.
7. Keress rá neten Ubuntu telepítésre, sok jó lírás van, lépésről lépésre végigvezet.
Sok sikert! :)
1; Rendszernek 20G elég, /home-nak kevés. Bár a TeX meg a C elég kevés helyet igényel.
2; Erősen javallott. Asztalin elég olyan 512M, úgyse sűrűn használja, lapin Mem mérete, mert oda hibernál.
3; Általában igen. Inkább a wines oldal a kérdés, mert az alapból olyan gagyi, hogy két rendszeren tól semmit nem lát.
4; A telepítője egyszerűbb, az utólagos beállítások emiatt fárasztóbbak. Inkább Debian vagy Arch.
5; Ha Linuxot dobod fel másodiknak, akkor lesz választás.
6; Formáz, particionál, wint a helyére, lelkivilág ápolása (pl. usercentrikus adatok külön partícióra, bárki bármit is mond), Lint telepít, kicsit babusgat, örül, lassan lejön winről. :D
7; Majd adja magát. Pl. DE kipofozása, kiválasztása, frontendek, stb...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!