CNC szerszámbemérés?
CNC esztergán hogyan mérjem be a külső-, belsőfuratkéseket illetve a fúrókat?
Kézi szerszámbemérésben kell! NCT 100T vezérlő.
részletes választ megköszönök
Tudsz angolul? Találtam laeírást az említett géphez: 76.old [link]
Minden vezérlést nem volt alkalmam megismerni, meg jó pár éve sajnos nem is gyakorlom ezt, de Siemensen így volt; kiválasztod a szerszámot, veszel egy érintőt átmérőben vagy beleesztergálsz és megméred pontosan. A mért értéket beírod, hogy az ott pl.65mm x irányba. Y irányba is, ami (kilóg a tokmányból) veszel érintőt és mélységmérővel megméred a távolságot a tokmány síkjáig. A távolság az Y érték. Minden szerszámnál meg kell csinálni külön-külön. Fúrónál csak ez utóbbit kell, mert az X mindig 0, lévén, hogy a forgásközéppontban dolgozik.
Egyébként vannak remek CNC szimulátor programok, szerszámgép adatbázissal. Mostanában töltöttem le kettőt: Predator Virtual CNC, és a Nanjing Swansoft CNC simulator. Ha kell linkje küldhetek.
A Siemensnél azért egy kicsit máshogy működik a dolog, persze az elv ugyan az. Ami a lényeg, hogy el kell dönteni, vagy egy fix nullponthoz mérsz ( pl a tokmány első lapja, (ahogy az első válaszoló is leírta) vagy minden munkadarabnál külön beméred a szerszámokat(természetesen csak z-be). Én mindig a második verziót használtam, nekem jobban kézre esett.
Körülbelüli példának vegyünk egy sima előretolt élű külső kést pl.: PCLNR/L
1. Kitalálod mi legyen a neve pl.: T503 (ötös szerszámhely, hármas korrekciós hely)
2. A szerszámkorrekcióknál kitöltöd a hármas helyet (NO3). 2 dolog fontos most, az R és a Q. Az R a szerszám csúcssugara, a Q a szerszám elhelyezkedése. Az R magától értetődő a Q pedig 2 vagy 3, attól függően, hogy elől vagy hátul van a késtartó. (a többi Q pozíciója benne van a gép leírásában!)
3. Hosszkorrekció bemérés menüre váltasz, egyedi mondatban behívod a T503-at.
4. "A korr sz keres " funkcióval behívod a az ötös helyet.
5. Kézikerék üzemmódban megközelíted a darabot, veszel rajta egy fogást x-ben, majd kiemelés nélkül visszajársz.
6. Mikrométerrel megméred a keletkezett átmérőt.
7. Az X paramétert kitöltöd az előbb mért átmérővel. -ennyi volt az x bemérése-
8. Leoldalazod a darabot, lehetőleg úgy hogy kitisztuljon, majd szintén kiemelés nélkül eljársz.
9. A Z paraméternek 0-t írsz, így ez a sík lesz a nullpont az adott munkadarabnál (ha a tokmányhoz akarsz mérni, akkor megméred a két sík távolságát és azt írod Z-nek)
10. Az összes többi szerszámot lehet ehhez a síkhoz mérni Z-ben
A fúrókat úgy célszerű tengelyvonalba hozni, hogy egyedi mondatban írsz egy T00-t, majd kézikerékkel X0-hoz jársz, beváltod a kívánt szerszámot és szerszámhelyet, és X-nek 0-t írsz. (A T00 egy gyári szerszámhely amit nem tudsz módosítani és X-be pont a gépi 0-hoz van mérve.)
Fúrókat, furatkéseket Z-ben célszerű kis lemezzel bemérni, mivel fúróval ugyebár nem lehet érintőt venni, a kicsi furatkéseknél pedig kényelmetlen.
Lehetne még sokat írni, de szerintem egy felületes bevezetőnek ez is megteszi.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!