Tényleg olyan jó a Linux mint ahogy sokan (Linux használók) mondják? Egy komolyabb Pc-n észrevehető a különbség a Windows és a Linux között? Gyorsaságra és stabilitásra gondolok.
A linux alapvetően gyorsabb, de ezt a sebességtöbbletet te nem kapod meg, ne mrészletezem, hogy milyen okokból kifolyólag.
Ez a sebességbeli plusz is a GNU-Linuxra vonatkozik, nem pedig a GNU-Linux-ra és a grafikus felületre, amit a disztrib mellé varrnak. A grafikus felület ugyanis NEM része a linux-nak, mint operációs rendszernek.
A Linux nem operációs rendszer, hanem annak a rendszermagnak (kernelnek) a neve, ami az alkalmazások és a vas között a kapcsolatot biztosítja.
Ez olyan, mintha a Windows-t NT-nek hívnád (ott az NT a rendszermag).
Linux kernel köré lehet operációs rendszert építeni, ezt hívják Linux disztribúciónak. Linux disztribúciókból több ezer féle van, mindegyik egy külön operációs rendszer.
Van, amelyik gyors, van amelyik lassabb.
Van, amelyik fullos, van amelyik minimalisztikus.
Van, amelyik konzolos, van amelyiken van asztali környezet.
Vannak kifejezetten adott célra készített disztrók, csak médiára, csak netezésre, csak régi, lerottyant gépekre, csak hackereknek, csak tudósoknak, csak programozóknak, stb stb stb. Érted?
A "Linux" MINDIG jobb, mint a Windows. Két ember létezik: aki jobban szereti a Linuxot, mint a Wint és aki még nem találta meg a neki megfelelő Linux disztribúciót.
# 15
Azért annyira sok nincs:)
Debian és Redhat a 2 legnépszerűbb ,ezeket alapul véve készült kb 200 fork disztró , ezenkívül Arch, Gentoo, slackware, gobo és ezek forkjai alkotják a disztribúció választékot. Összességében ez 6 disztribúció a meghatározó, a többi csak kópia amelyeket ugyan tényleg direkt kihegyeztek más és más célokra , de az alapjaik is alkalmasak mindenre:)
A kérdésre válaszolva tényleg , de jó ha értesz is hozzá. Szívni ugyan mindegyik OS-el lehet , mert egyik sem tökéletes , linux disztrók testreszabhatóak rugalmasak , a stabilitás tapasztalataim szerint elég változó , pl egy Debian-al vagy egy jól összeállított (fordított) gentoo-val nem versenyezhet a win ,de még több másik disztró sem , pl a Fedora vagy ubuntu.
"Linux kernel köré lehet operációs rendszert építeni, ezt hívják Linux disztribúciónak. Linux disztribúciókból több ezer féle van, mindegyik egy külön operációs rendszer."
Ne terjessz ilyesmit, ez nem igaz.
A linux disztribúciók (Debian, Slackware, Ubuntu) nem operációs rendszerek, hanem szoftvercsomagok ÉS a GNU/Linux operációs rendszer.
A linux valóban egy kernel, de a szerkezetéből (monolit) adódóan ez önmagában egy operációs rendszer is (mivel mindent ez csinál), amit egy shellel (Bash, ash, stb) kiegészítve már haználhatunk is.
A Linux rendszermag (kernel) önmagában persze nem használható, ehhez kell még ez meg az, pl. file rendszer, shell, miegymás. Ezeket a kiegészítőket - a file rendszert kivéve - a Gnu project biztosítja. Ezért az opre helyes megnevezése Gnu/Linux.
A disztrók, amiről beszélsz, mind ezen opréra épülő szoftverek együttese, azok sajátos, egyedi összeválogatása.
"A „Linux” valójában csupán a kernel (rendszermag) neve. A Linux kernelen alapuló rendszerek szinte minden esetben a GNU projekt által fejlesztett alapprogramokat használják (mint például az operációs rendszer alapkönyvtára, a „libc”,[25] vagy az alapvető Unix/Linux programok, mint például a „echo” vagy az „ls”).
A Linux operációs rendszer tehát leggyakrabban a Linux kernelből valamint a GNU rendszerkönyvtárakból és rendszerprogramokból áll. Stallman szerint ezért az operációs rendszer helyes elnevezése „GNU/Linux operációs rendszer”. Bár ennek jogosságával kevesen vitáznak, a köznyelvben elterjedt a Linux elnevezés."
"A Linux-disztribúció (röviden: distro vagy disztró) olyan összeállítás, mely egy felhasználásra kész Linux vagy GNU/Linux alapú operációs rendszert, és ahhoz tartozó, válogatott programokat tartalmaz.
Operációs rendszerekkel kapcsolatban a disztribúció (más néven distro vagy disztró) szó alatt egy gondosan egybeválogatott, általában rendszermagból és felhasználói programok csomagjaiból álló terjesztést értünk."
"A "Linux" MINDIG jobb, mint a Windows."
Hát ez meg egy roppant elfogult, buta megállapítás. Engedtessék már meg a használónak, hogy eldöntse, neki mi a jobb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!