Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Hogyan tölthetek le programoka...

Hogyan tölthetek le programokat Linuxra?

Figyelt kérdés

Üdv. Most ismerkedem több Linux disztróval, de elakadtam.

Windows esetén begoglézem, megtalálom, letöltöm és telepítem (tovább tovább) az adott programot.


Linuxnál (az ismertebb rendszereknél) rendelkezésre áll egy Ubuntu/Lubuntu vagy valamilyen szoftverközpont ahonnan programokat kereshetünk.


Ez eddig mind szép és jó, de mi van, ha egy olyan Linuxom van, ami telepítést követően ÜRES?

Se normális csomagtelepítő (amit normál ember meg tud fejteni, hogy is kell vele installálni) se szoftverközpont...


Ilyenkor mi a teendő?

Hogyan tölthetek le egy Linuxra programot szoftvercenter nélkül?


Különböző változatú linuxok esetén miben tér ez el?


Vector Linuxal próbálkozom, addig világos, hogy vagy apt-get vagy pedig (Vector esetén) slapt-get... de tovább nem vagyok tisztában a Linux lényegével.


Honnan tudom, hogy milyen programokat támogat az adott Linux? Honnan tudom, hogy milyen programok érhetőek el rá? Honnan tudom, hogy mi a telepítés parancsa?

Hiába tudom beírni, hogy apt-get install, ha nem tudom melyik program milyen néven szerepel a "nem tudom hol"


Hol vannak ezek? Milyen adatbázisból dolgozik a Linux? Hol lehet hozzáférni ilyenekhez?

Illetve stb....ilyesfajta kérdésre szeretnék választ kapni, hogy megpróbálhassam megérteni a Linux világát.


Van egy Google Chrome-om, amit már rengeteg Linuxra felraktam, de ott volt értelmes csomagkezelő. Itt nincs. Hogyan telepíthetem a már meglévő csomagot?


Parancssoros megoldásra gondolok, mert csomagkezelő nélkül grafikus megoldást nem találok.



Linux mint és Arch Linux esetén is fogok ilyen szoftverközpont és csomagkezelő hiány problémákkal találkozni?


Arch Linuxot szeretném magamévá tenni, de előtte ki szeretnék próbálni néhány Linuxot, de ha ilyen "úttorlaszok" állnak közém és egy rendszer használhatósága közé, akkor fel kell hagynom ezzel:(


Körülbelül 5-7 napot szánok 1-1 rendszerre, de így nem jutok egyről a kettőre.

Eddig szerettem volna a Linuxot népszerűsíteni, de így, ilyen tudatlansággal nem merem. Egy átlag ember számára NEM egyértelmű, hogy mik a teendők.


Eddig Ubuntut, Lubuntut, LXLE-t, AntiX-ot próbáltam. Az első hármon fellelhető volt normál segítség, AntiX esetén pedig működött a három előzőn megismert kevés parancs.


Kérek valakit, hogy segítsen, mert nagyon szeretnék Linuxozni, de hiába olvasgatok, egyszerűen nem bukkanok olyan támogatásra amihez fordulhatnék ha problémám adódik. Fórumok általában egy-egy disztrót karolnak fel, ezt sem tartom megoldásnak, ha rendszerenként eltérőek a "szlengek"



2015. aug. 14. 15:11
 1/9 anonim ***** válasza:

"Körülbelül 5-7 napot szánok 1-1 rendszerre, de így nem jutok egyről a kettőre."

Nem is fogsz.


Ha a program, amit telepíteni akarsz, nyílt forráskódú, akkor egy tar fájlt tudsz letölteni. Ha ezt a tar-t kitömöríted, lesz ott egy README vagy INSTALL nevű fájl, ami pontosan leírja, hogy milyen függőségei vannak az adott programnak, és hogyan tudod lefordítani, használni.


Minden egyéb esetben az adott disztribúcióhoz kiadott dokumentáció az irányadó. A Linux rendszerek nem egységesek, ne várd, hogy mindegyiken ugyanaz menni fog.

2015. aug. 14. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
0%
Hogy tisztán láss: A Linux nem más, mint a rendszer legalapvetőbb része, a rendszermag, más néven a kernel. Önmagában nem működőképes. Úgy képzeld el, mint egy négy ütemű motort. Magától nem fog menni, kell hozzá még benzintartály, gyújtásrendszer, akkumulátor, kaszni, ülés, hogy abból kocsi legyen. Az, hogy a motor mellé mit pakolnak, az már a készítőjétől függ. Például az egyik kocsiban van klíma, a másikban nincs. Az egyikben digitális kilométeróra van, a másikban még a hagyományos mutatós. Az egyikben bőrülés van, a másikban vászon.
2015. aug. 14. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Mindezt megértettem, de ha megvan a "négyütemű motorom" honnan tudjam, hogy milyen alkatrészeket kaphatok hozzá, ha nem találok "hirdetést"?

Azzal van a gond, hogy nem tudom hová nyúljak a programok után. De ezt leírtam részletesebben a kérdésemben.

2015. aug. 14. 15:31
 4/9 anonim ***** válasza:
Mint mondtam, a rendszer hivatalos honlapján le van írva.
2015. aug. 14. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Általában apt-get parancs, azzal le tudsz húzni elég sok mindent.

G.

2015. aug. 14. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

"Linux mint és Arch Linux esetén is fogok ilyen szoftverközpont és csomagkezelő hiány problémákkal találkozni? "


Kizártnak tartom. Én is Mintet használok, szépen műxik. :)

A Mint mondjuk kimondottan barátságos, egyszerű, az Arch már elvár némi jártasságot, vagy legalább alaposabb olvasgatást. (Cserébe igen jól optimalizálható, atom-stabillá tehető egy adott környezetben.) Én elsőre a Mintet javaslom.


"Ez eddig mind szép és jó, de mi van, ha egy olyan Linuxom van, ami telepítést követően ÜRES? Se normális csomagtelepítő (amit normál ember meg tud fejteni, hogy is kell vele installálni) se szoftverközpont"


Szoftverközpontja inkább konkrét disztróknak van, például Ubuntu és Linux Mint. Máshol inkább tárolóknak, repository-knak hívják, amik csomagokat tartalmaznak. Ezeket a csomagokat lehet telepíteni, frissíteni, stb. (Ubuntunak is vannak tárolóik, a szoftverközpont is erre "épül".)

Netről Linux disztrókhoz is lehet leszedni progikat, de ezek leggyakrabban forráskódok, amiket fordítani kell. Nem ördöngősség, szinte magától megcsinálja, csak utána kell olvasni. (Pl. gugli: install from source)

Azt nem hinném, hogy egy disztró "üres" lenne. A Vector Linux lehet, hogy nem tartalmaz sokmindent alapból, de valamilyen csomagkezelő biztos van benne. Ennek utána kell nézni, hogy milyen és hogyan kell használni.

2015. aug. 15. 04:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Tom Benko ***** válasza:
Arch esetén javaslom az archlinux.org oldalt, ott van kb a "szoftverközpont". De vannak színes-szagos PBS-ek is hozzá, bár aki megszokja a(zArch)Linuxot, az némileg idegenkedni fog tőlük.
2015. aug. 15. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ne a Vector-al meg más Slackware alapúakkal próbálkozz.

Slackware egész jó os , de Debian-nal vagy Arch-al jobban jársz mert jóval több a csomag , sőt egyesen Debianra van a legtöbb az összes közül.

apt-get install paranccsal telepíthetsz , contrib és non-free tárolók engedélyezése és a szükséges repositoryk hozzáadása után minden telepíthető lesz.

Archnál pacman -S parancs végzi ugyanezt + van az AUR ahonnan lehet külön csomagokat beszerezni. Összességében a Debian csomagkezelése a jobb szerintem.

Ha a netről akarsz letölteni (repoból egyszerűbb) , akkor Debiannál gdebi-vel telepíthetsz szoftvereket , vagy ha KDE-t használsz akkor az apper csomagkezelővel is grafikusan.

2015. aug. 15. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Utolsó HÁROM válaszolónak köszönöm, így már kicsit többet tudok. Sajnos elég idegen néhány dolog, de remélhetőleg beletanulok illetve sikerül utána olvasnom.

Az angol tudásom sajnos nem a legjobb, de mindent megteszek, hogy az angol is és a Linux is az enyém legyen:D

2015. aug. 16. 19:28

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!