Tudtok ajánlani egy jó tömörítő programot?
Ismét szép példáját láthatjuk, hogy az informatikaoktatásunk mennyire a béka popója alatt van.
Kezdjük pár rémesen egyszerű, ötödikes-hatodikas ismerettel!
1. Az operációs rendszerek általában használnak ideiglenes fájlookat. A Windows kifejezetten látványosan, és sokat.
2. A töredezettségmentesítő nem foglal el plusz helyet, az csak átrendezi a fájlok fizikai elhelyezkedését.
3. Tömörítéssel csak nagyon ritka esetben tudsz számottevő helyet felszabadítani.
Tekintsük át nagy vonalakban a tömörítéssel kapcsolatos alapismereteket!
Felhasználói szempontból nézve 3 fajta tömörítési technika létezik:
- fájltömörítés
- fájlrendszer-szintű tömörítés (beleértve a komplett meghajtó rendszerszintű tömörítését is, pl. Drivespace, ami az öreg rókáknak talán még mond valamit. ;-))
- formátumba épített tömörítés.
Módszer szerint pedig létezik veszteséges és veszteségmentes tömörítés.
Veszteséges tömörítést multimédiás anyagoknál, hangoknál, képeknél, videóknál alkalmazunk, ahol nem baj, ha némi adat elveszik, hiszen ami elveszett, valószínűleg úgysem látnánk. Ezek mind formátumba épített tömörítési technikák, ilyenek pl. a jpg és az mp3. Ezek úgy tömörítenek, hogy közben bizonyos adatok, amiket valószínűleg úgysem hallanánk vagy látnánk, legfeljebb csak 20-szoros nagyítás mellett, azok elvesznek. Persze, vannak veszteségmentes tömörített formátumok is,pl. a png. Általában nem olyan nagy a tömörítés mértéke, de egy png-be elmentett kép minden egyes pixele az eredetivel egyezni fog.
Itt számunkra láthatatlan módon történik a tömörítés, nem kell vele külön foglalkozni.
A fájltömörítés már más tészta. Ez esetben a felhasználónak a külön kérésére kerül sor a tömörítésre, és ennek eredményeként egy külön fájlba kerül a tömörített anyag. Jellemzően külön segédprogrammal történik, bár a modern operációs rendszerek már beépítetten támogatják. (Pl. a Windows a zip-et, csak ő tömörített mappának hívja.)
Ezek kivétel nélkül veszteségmentes tömörítési eljárások, viszont így akármit be tudunk tömöríteni, és pl. egy futtatható fájlnál nem lenne szerencsés, ha az adatok fele elveszne.
Fontos megjegyezni ezzel kapcsolatban, hogy a tömörített fájl önmagában nem használható, az csak egy "csomag", ami "ki kell csomagolni", hogy újra használni tudd a tartalmát.
Ilyen tömörítők például: zip (Winzip, PKzip, tömörített mappák), 7zip, rar, stb.
És végül a fájlrendszer-szintű tömörítés. Ez, mint neve is mutatja, a fájlrendszer szintjén történik, számunkra közvetlenül nem látható módon. Nem minden fájlrendszer támogatja, de szerencsére szinte mindenki NTFS-t használ, ami bizony támogatja. Ezt a fájl/könyvtár/meghajtó tulajdonságainál, az attribútumoknál kell beállítanunk. Ez is veszteségmentes tömörítés.
Ha helyspórolás céljából akarsz tömöríteni, ez a legjárhatóbb út.
De igazából sok helyet nem hiszem, hogy fel fogsz vele szabadítani.
Én inkább kiüríteném a lomtárat, és lecsökkenteném a méretét. (Felesleges több tíz gigás lomtár...) Ugyanígy a rendszervisszaállítást is vagy kikapcsolnám, vagy lecsökkenteném a felhasznált lemezterület méretét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!