Van a Linuxnak nem ideológiai, hanem gyakorlati haszna a Windows-al szemben otthoni használatra?
Ha eltekintünk attól, hogy valaki azért használ Linuxot, mert hisz a szabad szoftver ideológiában, vagy valami mainstream-ellenes Matrix-commandernek akarja látni vagy láttatni magát, van gyakorlati haszna annak, hogy Kovács János, aki netezésre, játszásra és Office-progik használatára használja a gépét, Linuxra váltson?
Nem mondom magam Linux-analfabétának, mert a kedvenc disztróm, ami legjobban bejött és legjobban működött az az Arch Linux volt, de akármit csináltam, mindig egy olyan rendszerrel találtam szemben magam, amit nehezebb használni, mint a Windowst, kevesebb program fut rajta és mindig előjön valami idegesítő bug vagy hiányosság, ami Win alatt fel sem merül. A Windows 8 fast boot-ja miatt azt sem mondhatom, hogy gyorsabban bebootol, mint a Win.
Összerakok egy minimál Arch-felületet dwm ablakkezelővel, és a Win gyorsabban betölt, hogy a Gnome vagy KDE felületről ne is beszéljünk.
Olyan alapvető dolgok hiányoznak a Linuxban, mint hogy youtube-os videónézés vagy játszás közben nem jön be a képernyővédő. Vagy írók egy scriptet ami deaktiválja, és filmezés, játszás előtt elindítom, majd utána megint aktiválom egy másik scripttel, vagypedig egyszerűen kilövöm a rendszerből az egészet, és ha valamiért gyorsan fel kell állnom a géptől valamit elintézni, és elfelejtem kézzel kikapcsolni a monitort, akkor ott áll a gép full power-en, mintha dolgoznék rajta, órákig. Nesze neked környezettudatosság!
Apropó script, ha a script-ben nem ismétlem meg kétszer az energiagazdálkodást kikapcsoló dpms parancsot, akkor nem kapcsol ki a dpms...
Aztán ott van a hangerőszabályozás. Manapság már a legtöbb ember nem külső hangfalakon tekergeti a potmétert, mint a 90-es évek végén a Windows 9x-korban, hanem a legtöbb billenytűzeten vannak hangerőszabályozó gombok.
Linux alatt, ha megnyitok egy játékot, akkor ezek a gombok a játék üzemelése alatt elvesztik a funkciójukat, és ki kell alt+taboznom az asztalra, hogy tudjam szabályozni (addig az FPS-ben miszligbe lövik a hátsóm) vagy minden alkalommal, amikor megnyomom a hangerő gombot, állítja ám a hangerőt, de az egész játék zsupsz! leugrik a tálcára.
A kedvenc játékom a Garry's mod, ez Win alatt kifogástalanul működik nekem egész jó grafikai beállításokkal, Linux alatt a natív kliens, ha próbálok felmenni egy szerverre, az esetek többségében lefagy és bezáródik, hacsak nem veszem vissza kb. közepesre a grafikai beállításokat. Ha bejelölök addonokat a workshop-ból, és elkezdi őket letölteni, akkor ha túl sok van bejelölve, akkor meglepetésszerűen a letöltés közben összeomlik és bezáródik a gmod, illetve az addonokban egyes dolgok, pl. grafikai elemek, hangok, egyszerűen nem működnek.
Van itt olyan, aki általános használatra használ Linux-ot, és jobbnak találta a Windowsnál?
Én jobbnak találtam általános használatra, mint a wint. Olyan alapvető dolgok hiányoznak a winben, mint a kezelhető konfigfájlok, az egységes kinézet, a rendszernaplózás, a felhasználói jogok kezelése, szétválasztása, a szoftveres rétegek elválása és a testre szabhatóság. A hajam égnek mered a teljesen értelmetlen registrtytől és az ő kulcsaitól, a kernel szinten fagyó ablakoktól, a szoftverenként eltérő dizájntól és menüértelmezéstől, a drivervadászattól akár a legtriviálisabb hardver esetén is.
Ellenben soha nem volt problémám a filmnézéssel, böngészéssel, képernyővédővel (igaz, régen is használtam, nem igazán látom már értelmét), wines játékokkal, ezek, gyorsan rákeresve inkább a PEBKAC kategóriát képviselik, amikor nem mennek (elismerve, hogy van, ami tényleg szarul fut, ha fut).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!