Hogyan tudok fekete-fehér képet csinálni? De nem olyan hagyományosat!
Pl ilyet egy meglévő profil fotóból. Biztos, hogy lehet, mert láttam már másnál ilyet, tényleg csak a legfontosabb vonalak voltak feketék, meg a haja. Úgy mint a képen is.
Amilyen programok rendelkezésemre állnak: acdsee, irfanview, talán photoshop.
Valami ötlet?
Jó. Első rész:
Először is, légy vele tisztában, hogy a bemutatott kép nem fotó, hanem rajz. Ennek két dologban van szerepe. Az egyik, hogy az alkotó ott csal a megvilágításnál, ahol akar, illetve ahol a kép érdekei megkívánják. A másik, hogy egy valódi fénykép esetén nehéz elkerülni, hogy nemkívánt apró részletekkel legyen teli a kép, illetve, hogy hasznos részletek viszont eltűnjenek. Ezen csak menet közbeni retussal, illetve többé-kevésbé fáradságos utómunkálatokkal tudsz segíteni.
A nézegetők nemigen alkalmazhatók ebben a munkában. A Photoshop természetesen igen, de azt meg én nem használom, mert az a fúróm, hogy amit lehet, lopott programok nélkül oldjak meg. Ezért a Gimp és az Inkscape segítségével mutatok valami hasonlót.
Mindkettő teljes verziójú ingyenes program. A Gimp egy Photoshophoz hasonló, képpont-alapú (pixelgrafikus) képszerkesztő, az Inkscape pedig egy matematikai görbeleíráson alapuló (vektorgrafikus) szoftver.
A munkához alkalmas fényképre van szükséged. Lapos világítású, például vakuval „pofánlőtt” képből csak nagy nehézségek árán lehet ilyesmit kreálni, tulajdonképpen át kell hozzá rajzolnod az egészet, ráadásul komoly gyakorlat is kell az árnyékhatárok megtalálásához. Tehát a használható fotót kemény súrlófényben kell elkészíteni, amely jól elkülöníti egymástól a sötétebb és világosabb részeket, és kevés finom tónusátmenetet ad. Ilyen kép például a következő:
Ezen máris megfigyelhetsz egy kis rafinériát: Egy irányból jövő fény esetén csak az arc és a fejtető kapna fényt, ezért a fotós némi ellenfénnyel hátulról is megvilágította a modell haját, így jól láthatók a fej körvonalai. Ezt műtermi körülmények közt természetesen könnyebb megvalósítani, de odahaza is megteheted egy asztali lámpával. A háttér értelemszerűen legyen sötét, de nincs szükség az amatőr-lehetőségek közepette nehezen megvalósítható tökéletes feketére. Remélem, nem találod túlságosan embert próbálónak ezeket az előkészületeket. Sajnos, itt a Gyakorin sűrűn adódnak olyasféle kérdések, mint „milyen programmal cserélhetem ki egy videó hátterét?”, és a jámbor lelkeknek eszükbe sem jut, hogy ez nemcsak a programon múlik, hanem azon, hogy őnekik kellett volna előre beállítaniuk azt a helyzetet, amelyben ez megvalósítható. Tehát ennek a grafikának az elkészítése is a fényképezéskor kezdődik, és mindenféle átgondolatlanság a későbbi munkát bonyolítja.
Ha megvan a fotó, hívd be a Gimpbe, és rögtön mentsd is el más néven (illetve a Gimp .XCF-formátumába), hogy semmiképpen ne rontsd el az eredetit. Nyisd le a Színek menüt, és ott válaszd a Küszöbszint... menüpontot. Ez azonnal fekete-fehérré teszi a képet, de ami még fontosabb, egy csúszkával szabályozni tudod a sötét és világos színek arányát. Én például ennél kötöttem ki:
A kép nagy vonalakban már kész is van. Nekem a jó fotó miatt könnyű dolgom volt, a te képed lehet, hogy némi retusra szorul: Fekete „ceruzával” satírozd át a fölösleges részeket, a fontos, de feketébe döglött vonalakat pedig rajzold be fehérrel. Mivel a program ténylegesen csak fehér és fekete színre bontotta a képet, a vonalak pixelesek, cakkosak, de ezzel ne foglalkozz.
Mentsd el a képedet. A Gimppel végeztünk, de a saját formátumát csak ő érti, ezért exportálnod is kell valamely népszerű formátumba: File > Exportálás... A beugró ablak a .PNG formátumot kínálja fel, ezt elfogadhatod, vagy átírhatod .JPG-e, a program a beírt kiterjesztésnek megfelelő formátumban menti el.
Második rész:
A Gimpből kiléphetsz, és indítsd el az Inkscape-et. Nyisd le a Fájl menüt, és az Importálás... menüponttal hívd be az imént mentett fekete-fehér képet -- az Inkscape ugyan vektorgrafikus program, de valamilyen szinten kezeli a pixelképeket is. Beugrik egy ablak, amely arra kérdez rá, hogy a képet beágyazottan (Embed) vagy csak hivatkozásként (Link) építed a dokumentumba, vagyis, hogy az egészet eltárolja-e mentéskor, vagy csak a hozzá vezető útvonalat. Bátran válaszd a Link opciót, és a kép megjelenik. A kép körül nyilacskákat látsz ezekkel lehetne átméretezni, de ne foglalkozz velük. Csak azért említettem, mert ez jelzi, hogy ki van jelölve. Ha véletlenül lekattintottál volna róla, és a nyilak nem látszanak, kattints rá megint bal egérgombbal, ugyanis a szerkesztési műveletek mindig a kijelölt dologra vonatkoznak. Az Útvonal menüben nyomd meg a Bitkép vektorizálása... pontot, ekkor a következő ablak jelenik meg, amelyet az itt látható módon állíts be:
Amikor megnyomod az OK gombot, a program elkészíti a kép vektorgrafikus másolatát. Csukd le a beállítóablakot. Amit most látsz, az a másolat -- vélhetőleg észre is vehető a különbség, a program kissé leegyszerűsítette a körvonalakat. Ez a kép az eredeti tetején van, egérrel lehúzhatod róla. Ha elégedetlen vagy vele, jelöld ki újra az eredetit, és ismételd meg az eljárást kissé más beállítással, például a Simítás opció kikapcsolásával. Ha a másolat megfelel, az eredetit kidobhatod: Kijelölés, Delete. Én most itt tartok:
Ez tulajdonképpen két összekapcsolt kép, egy fehér téglalap meg a rátett, formára kivágott fekete felület. Megeshet, hogy a fehér nem lesz egészen fehér, és/vagy a fekete lesz sötétszürke, ezen a következő módon segíthetsz: Ctrl gomb lenyomásával az összekapcsolt kép elemeit külön is elérheted, tehát először Ctrl+bal egérgombbal kattints a fehér részre, majd az alsó paletta fehér kockájára, majd ugyanígy a fekete részt kijelölve a feketére.
A kép még grafikaszerűbb lesz, ha a görbékből egyenes vonalakat csinálsz. A bal oldali eszköztáron az eddigi első helyett válaszd a második gombot (Útvonalak szerkesztése csomópontok által), és kattints a feketére. Ebben a módban a görbéket pontonként tudod igazgatni. Ez későbbi pontosítgatáskor is jól jöhet, de most egyszerűen nyomd meg a Ctrl+A kombinációt (vagy Szerkesztés > Minden kijelölése). A felső kezelősorban nyomd meg először a Kijelölt csomópontok csúcsossá tétele, majd a Kijelölt szakaszok egyenesekké alakítása ikonokat. Az eredmény:
A kész képet mentsd el az Inkscape saját .SVG formátumába. Bonyodalmas munka volt, de talán megérte. A rajz most vektorgrafikus változatban van, aminek egyik eddig még nem említett előnye, hogy minőségromlás nélkül tetszés szerinti méretűre nagyíthatod. Az .SVG-t azonban nem minden program ismeri, ezért vélhetőleg valami egyéb népszerű formátumnak nagyobb hasznát veszed. Az Inkscape csak .PNG formátumba tud exportálni, azt viszont bármelyik grafikai program (még a föntebb lesajnált nézegetők is) ismeri, és át tudja alakítani, ha mondjuk .JPG-t szeretnél. Tehát: Legjobb, ha kijelölöd a grafikát (hogy csak azt mentse), utána Fájl > Exportálás bitképbe..., a beugró ablakban a felkínált helyett akkora méretet adsz meg, amekkorát nem szégyellsz, és megnyomod az Exportálás gombot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!