Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Teljesen kezdő vagyok, és...

Teljesen kezdő vagyok, és egyre jobban érdekel a Linux, nektek mik a tapasztalatotok? Ti mire használjátok konkrétan a Linuxot? (Több kérdés)

Figyelt kérdés

17 éves programozó beállítottságú, azaz olyan típusú ember vagyok, aki szereti szétszedni, összerakni, majd megint szétszedni és újra összerakni a "játékait", és félfüllel amit hallottam már, abból arra következtetek, hogy a Linuxot nekem találták ki, viszont az iskolában sajna semmit nem tudnak a tanáraim mondani erről. Tudom-tudom, létezik a Google, szoktam is használni, de inkább szeretnék közvetlenebb módon húsvér embereket kérdezni a linuxos tapasztalatokról.


Tehát benneteket szeretnélek arról megkérdezni, hogy:


1. Milyen előnnyel és milyen hátránnyal jár pl. Windows 7 vagy Windows 8 helyett Linuxot használni a gépemen?


2. Mik a tapasztalataitok Linuxból? Amikor elkezdtétek, azóta is csak Linuxban gondolkodtok, vagy Windowst használtok mellette továbbra is?


3. Teljesen egyénre lehet szabni az operációs rendszert, a felületet, a szoftvereket?


4. Windows alatt hibátlanul futó szoftvereket (Visual Studio, Photoshop, Premiere Pro, JetAudio zenelejátszó, uTorrent stb.), játékokat (COD2, Minecraft stb.) is tudok mindenféle gond nélkül futtatni Linuxon? Fontos lenne, hogy ezeket tudjam használni a másik operációs rendszeren is.


5. Linuxos "pályafutásotok" alatt voltak-e frusztráló, bosszankodós perceitek, amikor valamit nem tudtatok megoldani?



2014. febr. 26. 12:15
 1/8 anonim ***** válasza:
75%

Szia!


1. Van, ami nem megy Linuxon, de megy Windowson. Sok játék, CAD, bizonyos filmek megnézése.


2. Ezért hagytam meg a Windowst, amit néha használok is.


3. Kezdőként csak kisebb beállításokat tudsz tenni. Az előny az, hogy több felület közül választhatsz. Az egyénre szabásra azoknak van lehetőségük, akik már jobban ismerik a Linuxot, és hajlandók rááldozni egy vagy több napot.


4. Visual Studio, Photoshop, Premiere Pro, JetAudio zenelejátszó, uTorrent, COD2: ezek helyett mást kell keresned Linuxra. A Minecraft viszont működik.


5. Persze voltak ilyenek is. Aztán valamivel több utánajárás után sikerült megoldanom.

2014. febr. 26. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Tengor ***** válasza:
75%

1.) Ingyenes, nem kell törésekkel szórakozni. Vírusirtó nélkül is remekül használható. Kisebb a gépigénye.

2.) Annor egyetemistább koromban egyszer megpróbáltam a váltást win-ről ubuntura, de visszakoztam. Nem voltam elég kitartó és a win-es megoldásokat kerestem mindenhol. Aztá 2 éve feltettem a Linux Mint-et és azóta csak azt használom, és csak abban gondolkozom. Ugyanakkor amint lesz egy olyan gépem, amin elfut pár érdekesebb játék, valószínűleg játszani vissza kell hoznom az win-t (v. egy konzolt beújítani), mert sok játék nem megy linuxon még :(

3-4.) Előttem szóló jól leírta

5.) Az első alkalommal, mint írtam volt, emiatt el is pártoltam tőle. Azóta viszont csak a játékok sikertelen futtatása bosszant.

2014. febr. 26. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Szia! Köszönöm a válaszaidat.


A Linux alatt nem futó alkalmazásokra (pl COD2) nem gyógyír az, ha valamilyen Windows emulátort használnék? Vagy tudok egyáltalán futtatni Linux alatt teljes elérhetőségű, kihasználhatóságú Windows 8-as oprendszert?

2014. febr. 26. 12:51
 4/8 soccerway ***** válasza:
75%

1. Milyen előnnyel és milyen hátránnyal jár pl. Windows 7 vagy Windows 8 helyett Linuxot használni a gépemen?


-Előny hogy biztosan nem fog elszemetelődni a rendszer, gyorsabb.


2. Mik a tapasztalataitok Linuxból? Amikor elkezdtétek, azóta is csak Linuxban gondolkodtok, vagy Windowst használtok mellette továbbra is?


-Csak játék miatt van egy win7


3. Teljesen egyénre lehet szabni az operációs rendszert, a felületet, a szoftvereket?


-Jóval több féle variáció van mint windowsban


4. Windows alatt hibátlanul futó szoftvereket (Visual Studio, Photoshop, Premiere Pro, JetAudio zenelejátszó, uTorrent stb.), játékokat (COD2, Minecraft stb.) is tudok mindenféle gond nélkül futtatni Linuxon? Fontos lenne, hogy ezeket tudjam használni a másik operációs rendszeren is.


-Keresni kell alternatívákat, aminek nincs linuxos verziója, lehet próbálkozni a wine-al.


5. Linuxos "pályafutásotok" alatt voltak-e frusztráló, bosszankodós perceitek, amikor valamit nem tudtatok megoldani?


-Az elején igen, de a sok tanulás(fórumok, google) meghozza a gyümölcsét, az elmúlt években pedig sokat fejlődött a linux így még kevesebb a probléma.

2014. febr. 26. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 tabaki ***** válasza:
63%

1. Például nem lassul be, biztonságosabb, nekem kézhez állóbb és alakíthatóbb. Mivel nem játszom, hátrányokról nemigen tudok beszámolni.


2. Otthon már gyakorlatilag nem használok Windowst, de a munkahelyemen igen. Őszintén szólva nem oprendszerekben gondolkodom, hanem a feladatoknak megfelelő programokban, azoknak a kezelésében meg vajmi kevés a különbség. Az, hogy a két rendszeren eltérhetnek a programok, nem okoz több gondot, mint amikor Windows alatt veszek elő valami a megszokottól eltérő szoftvert.


3. Hát, legalábbis jókora szabadságod van. Én ilyesmiben nem mélyedtem el, általában elvagyok a kapott rendszeren, kivéve az Ubuntunak a Unity-felületét, azt sürgősen lecseréltem.


4. Ne windowsos programokat akarjál linuxon futtatni. A Wine meghökkentő eredményekre képes, de nem mindenható (bár azért érdemes utánanézni a honlapján...). Keress hasonló linuxos szoftvereket -- szívem szerint mondanám, hogy azok se rosszabbak, de természetesen egy-egy kőgazdag világcég termékei mindig előtte járnak a legjobb szándékú nonprofit fejlesztőknek is. Ha tényleg nem tudsz meglenni windowsos csúcsprogramok nélkül, tarts a gépeden egy Windowst is.


5. Nem, nem, azok még Windows alatt voltak... Nekem valószínűleg ritka szerencsém van a gépeimmel, mert évszámra működnek mindenféle hegesztés, terminálos csodatevés nélkül, ami nélkül némelyek szerint elképzelhetetlen a linux működtetése. Ha egyszer-kétszer a szokásos telepítő parancsokon túl kellett kalandoznom, gyorsan megkaptam a választ itt vagy a linuxos fórumokon.

2014. febr. 26. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
62%

1. Az előnyöket egyszer már pontokba szedtem, ide másolom:

a. Ingyen van.

b. Ha a hivatalos repositoryból töltök le programokat, biztos lehetek benne, hogy valóban ingyenes (nem zaklat se reklámokkal se böngészőbe épülő szemetekkel) és ártalmatlan.

c. Nem egyenként buzerálnak a programok, hogy frissülni szeretnének, hanem a frissítéskezelő elintézi az egészet egyszerre a rendszer frissítésével együtt. Frissítés után csak akkor kér újraindítást, ha a linux-kernel is frissült.

d. Új hardver, nyomtató telepítése összehasonlíthatatlanul egyszerűbb linux-szal. (Feltéve, hogy támogatja a kernel.)

e. Ha a /home könyvtárat külön partícióra teszed, újrainstallálhatod úgy a rendszert, hogy szinte az összes beállításod megmarad. Ez még akkor is igaz, ha kicsit más disztribúciót teszel fel.

f. Olyan ablakkezelőt választasz, amilyet csak szeretnél, az egyszerűtől a csicsásig. (fejből fel tudok sorolni vagy ötöt)

g. Alapból van benne pdf printer és VNC szerver. SSH szervert is pár kattintás (vagy inkább 2 sor a terminálba) felrakni.

h. Évek óta nem használok se vírusirtót, se szoftveres tűzfalat, mégsem találkoztam semmilyen biztonsági problémával a gépemen.


Neked még az is előny, hogy moduláris. Szét lehet szedni, és újra össze lehet rakni. :) Pl. ha nem tetszik tehetsz fel másik ablakkezelőt. Vagy másik kernelt. És úgy általában sokkal szélesebb körben konfigurálható, mint a Windows. Valószínű, hogy az Arch-ot neked találták ki, de ettől függetlenül első disztrónak, ismerkedésnek nem ajánlanám.


Hátránya csak akkor van, ha sokat akarsz játszani, vagy ha a munkádhoz nélkülözhetetlen vmi olyan program, ami nem megy Linuxon. Bár Linuxra is egyre több játék érhető el a Steam-nek hála, de azért ezen a fronton a Windows sokkal erősebb.


2. Fel van telepítve egy lopott Win 7 az otthoni gépemre, de nem bootoltam be legalább fél éve. Munkában viszont napi szinten Windowst használok.


3. Igen.


4. Ha Linuxot akarsz használni, legjobb ha megtalálod a kedvenc Windowsos programjaid Linuxos alternatíváit. Firefox, Chrome, Skype, VLC pl. van Linuxra is. uTorrent, MS Office, Photoshop és a legtöbb játék viszont nincs. De: office gyanánt ott van a LibreOffice, Photoshop helyett ott van a GIMP, uTorrent helyett ott van a Transmission. Ezek legalább olyan jól használhatók, mint a Windowsos társaik. Játékokkal nem tudom mi a helyzet. Egyrészt ott van a Steam, nézz körül a Linuxos kínálatukban, másrészt egyes játékok elfutnak Wine-nal. De ha sokat akarsz játszani, legjobb, ha meghagyod a Windowst.


5. Voltak, hát :D De a gugli és a fórumok szorgalmas olvasgatása szinte mindig sikerre vezetett. A nagyobb disztrókat rengeteg ember használja, hatalmas és forgalmas fórumokat üzemeltetnek, ahol minden elképzelhető problémára megtalálod a választ. Persze tudni kell hozzá angolul.

2014. febr. 27. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Tom Benko ***** válasza:
100%

1; Nem tudom, utoljára 2004-ben használtam wint.

2; Eleinte nehéz volt áttérni az új logikára, most természetes.

3; Attól függ. LFS esetén pl. Szinte teljesen.

4; Változó. WINE lehet megoldás, ha nincs alternatíva.

5; Volt. Amíg wines ésszel akartam megoldani a problémákat.

2014. febr. 27. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

1. Nekem csakis elonyom szarmazott abbol, hogy levaltottam a Windowst. Meguntam hogy a Win, barmit is csinalok, barhogy is karbantartom, 4-5 honap utan annyira belassult, hogy szinte hasznalni sem lehetett.


2. Csakis pozitiv tapasztalataim vannak, amire meg nem tudtam a megoldast, gugliztam egyet es seperc ido alatt megtalaltam amit kerestem. Amiota Linuxra valtottam, hallani sem akarok a Windowsrol. Olyannyira, hogy nemcsak otthon, hanem mar a munkahelyemen is kozel 1 eve Linuxot hasznalok. Munkatarsaim Win 7-et futtatnak es erdekes modon meg soha nem volt gondunk a kompatibilitassal (gondolok itt a MS Office vs. LibreOffice parharcra). Tehat nalam Windows komplett mellozve.


3. A testreszabasrol annyit, hogy most kezdtem el egy sajat distro epiteset es ugy csinositom, modositom ahogy csak akarom. Kezdo linuxosok is egyszeruen testre tudjak szabni az oprendszer kornyezetet, szoval batran ajanlom!


4. A Linux nem Windows. Igy kezdtem hozza a dolognak, igy tisztaban voltam azzal, hogy bizonyos szoftverek csakis Windows alatt futnak. Szerencsere mindegyikre talaltam alternativat, nemelyik meg felul is mulja Windowsos testveret. Egyes Windowsos szoftvereknek van nativ Linuxos valtozata.

Jatszani nem jatszom a szamitogepen, szoval engemet teljesen hidegen hagy hogy nem futnak rajta a Windows jatekok tobbsege. Persze wine-al eletre kelthetunk nativ Windowsos jatekokat, vagy a Play on Linuxal, nem beszelve arrol, hogy a linuxos Steamre kiadott jatekok szama is rohamosan novekszik.

Egyebkent ket konzol tulajdonosa vagyok. Xbox360 es PS3, igy ha kedvem tamad jatszani, akkor jatszok egyet :D


5. Mint mar emlitettem, futottam bele problemakba, de nem adtam fel es kitartasom meghozta a gyumolcset.

Az a baj, hogy az emberek tobbsege az elso problema utan azonnal keseru szajizzel nyilatkozik a Linuxrol. Holott meg merem kockaztatni, hogy a Windowsal is ugyanannyi a baj, problema, bosszankodos perc (hogy a szavaiddal eljek), mint a Linuxal, sot! Linux alatt pl. nem kell tartanom a virusoktol. Windows alatt ez egy kulon fejezet. De lehetne meg jopar peldat felsorolni.


Na, roviden ennyi.

2014. febr. 27. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!