Miért csak négy lehet, ennek mi az oka? Valami fizikai korlát?
A híres 4-ek:
4 GiB RAM: Ez a 32 biten megcímezhető legtöbb fizikai memória, ennek a 32 bites címhossz (amit a programok hordozhatósága miatt byte-onként kell érteni, tehát ez 2^32 byte = 4 GiB) az oka. Ezért találták fel a 64 bites processzorokat és operációs rendszereket, amelyek már 2^64 byte (16 EiB? kb. 16 millió tera) fizikai memóriát (illetve ebből amit az alaplap támogat) képesek megcímezni.
4 videokártya a legfejlettebb alaplapokban: Már ennyit is bőven elég megvenni ill. szinkronizálni, főleg többmonitoros konfigurációkban, ahol a driver megbolondul, hogy melyik kártya melyik monitor melyik pixelét számolja, számolhatja. E mellett ezt korlátozza az alaplap fizikai mérete, és hogy a processzornak nincs elég lába ahhoz, hogy ennyi PCI-E portot (videokártyánként 16 de legalább 8) meghajtson. Ennek a nagy többségét így az alaplap kénytelen előállítani, PCI-E switch-hel a chipseten (Északi Híd). Ettől az jól melegszik.
4 elsődleges partíció a BIOS MFT-ben: Ez is egy régi szabvány következménye, ennek feloldására találták fel a logikai partíciókat(Amire természetesen Windowst nem telepíthetsz.) , és az UEFI GPT-t.
legutóbbira gondoltam, bocs :)
De miért volt ilyen hülye szabvány? Miért pont négy?
"De miért volt ilyen hülye szabvány? Miért pont négy?"
Mert mikor a szabványt alkották úgy gondolták ezzel is 3-al több mint amire szükséged lehet.
Legtöbb ilyenről idővel kiderül, hogy nagyon alálőttek.
Emlékszem mikor 256MB RAM -ra is úgy néztünk mint ma a 32GB -ra, és nevettünk mikor valaki azt mondta, hogy valaha is kevés lesz a 4GB korlát amit a 32bit -es rendszer tud...
Most a 64bit -es rendszerben 16Terra a memória limit, de nem nevetek már rajta, ha valaki csak megemlíti, hogy ez nem lesz -e kevés egy idő múlva, főleg ha arra gondolok, milyen mértékben falja a RAM -ot olyan általános program mint a böngésző.
DOS -tól, az NT óta rég elszakadt a windows.
A böngészőket meg azért bonyolítják, mert egyre több látvány elemet raknak bele, animációkat, funkciókat, hogy ne csak fehér alapon fekete betűk legyenek, mint a web hajnalán.
A böngészőket azért bonyolítják, hogy minnél gyorsabban töltsenek a lapok, és mivel a weboldalak (és a hirdetések, ha nincs adblockod) multimédiásak, így sok helyet foglalnak. Sőt még végrehajtható kódot (javascript, flash, java, stb.) is tartalmaznak, erre a böngészőnek külön ki kell térnie, és futtatását biztosítani is kell. Ezt a böngésző letölti, összerakja, hogy a videokártyának már csak ki kelljen rakni a képernyőre. Ez viszont rengeteg RAMot foglal.
E mellett, hogy a programozók egyre jobban vannak hajtva, magasabb szintű (Java, C#), ill. script (python) nyelveket használnak, amik sokkal jobban terhelik a gépet végső, futtatható formájukban mint a régebbi, vashoz közeli (C, C++, Assembly) nyelvek. Viszont gyorsabban, több mindent lehet bennük csinálni mint pl. Cben, és e miatt lehet a felhasználóknak szép 3ds felülete, átlátszóság, és valósághű játékgrafika. Valamint e miatt fog működni a cucc a különböző hardver- és szoftverkonfigurációkon.
Visszatérve, hogy miért 4: Ez a BIOS miatt van, aminek a leggyorsabb működés és a legkisebb méret miatt csak kevés funkciót támogathat. Amikor bekapcsolod a géped, akkor először a BIOS tölt be, az átellenőrzi a vasat, hogy üzemkész állapotban van-e, és betölti a vinyód első 512 bájtját. Amiből az első 446 byte a windows betöltőkódja. Utána 4x16 byte van fenntartva annak, hogy 4 db, összesen legfeljebb 2 TB partíciót írjon le (fej, szektor, cilinder, ahogy a vinyókat címezték anno '80-ban). Ez az 512 B arra elég, hogy a Windows megtalálja hogy a windows töltő program hol van, és hogy ellenőrizze magát, hogy eredeti-e. (Ha linuxt használsz, akkor az általad használt betöltőprogram, pl. GRUB, LILO van itt, és hogy hol a /boot ahol ténylegesen található a GRUB. Macek anno saját szabványt használtak, manapság GPT-t.)
Tehát azért 4, mert nincs hely többre. Persze azt még a DOSos időkben is belátták, hogy kevés, így csináltak programokat arra, hogy lehessen 8-at, 16-ot felvenni, persze a DOS töltő program rovására (mert egy partíció leírása 16 byte hosszú).
Ezért, meg a 2 tera feletti vinyók miatt találták fel okos mérnök urak a GPT-t. Ez elméletileg végtelen partíciót létre tud hozni, gyakorlatban a UEFI 16 k helyet folgal, ami 128 db, egyenként 128 byte hosszú partíió létrehozásához elegendő. Per vinyó. Ennyi már valószínű elég lesz :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!