Muszáj állandóan töredezettség-mentesíteni?
Mindig töredeznek a firefox böngészőm cache mappájában a fájlok a C meghajtón. Emellett más fájlok is. Olyanok is, amiket épp abban a pillanatban töltöttem le internetről.
Ha töredezettség-mentesítettem az XP-ben lévő alap töredezettség-mentesítővel, újra megnézem, akkor meg már más fájlok a töredezettek.
Viszont ezeket a töredezett? fájlokat gond nélkül kiírja a dvd író program a dvd lemezre, tehát akkora baj nem lehet vele. És a film lejátszó a gépemen is lejátssza a töredezettnek jelzett zenét vagy filmet.
Csak idegesít, hogy folyton töredezett, főleg a firefox cache profilom mappája.
Felesleges ennyiszer.
20 éve, amikor még pártíz megabájtos, a mostaniohoz viszonyítva tetűlassú, FAT16 fájlrendszerű merevlemezek voltak, még volt létjogosultsága a töredezettségmentesítésnek.
Most, 2013-ban, amikor terás, agyoncache-elt, villámgyors vinyók vannak, NTFS fájlrendszerrel, gyakoraltilag már nem sokat fog vissza a rendszer összteljesítményéből, ha a merevlemez töredezett. Szóval igazából sok létjogosultsága nincs. Napi szinten töredezettségmentesíteni meg egyenesen butaság. Bekapsz egy áramszünetet, miközben csinálod, vagy egyszerűen lefagy a windows, és máris pár fájlod odaveszett. Arról nem is beszélve, hogy a plusz megterhelés a merevlemeznek sem tesz jót.
(Megjegyzés: de, az SSD is töredezhet, csak ott már végképp nincs jelentősége.)
Egyébként pár dologban ahogy nézem, eléggé félre vagy tájékozódva.
Az, hogy egy fájl töredezett, nem jelenti azt, hogy használhatatlan lenne. Attól azt még ugyanúgy ki tudod írni DVD-re, ugyanúgy meg tudod nyitni, stb.
A cache mappa miatt meg végképp nem kéne aggódni, ha tudod, hogy mi célt szolgál, akkor érteni fogod, hogy miért.
A töredezettség csak annyit jelent, hogy a rendszer több darabban tárolja a fájlokat, de azt pontosan nyilván tartja, hogy a darabokat hol találja, tehát ennek a használhatóság szempontjából nincs jelentősége. Amikor egy fájlt másolsz, a Windows a merevlemez üres helyeit kezdi el feltölteni az adatokkal, amint egy ilyen "lyuk" betelik, megjegyzi az eddig írt adatok végét, és a többit a következőbe kezdi írni, ebből ered a töredezettség. Mivel állandóan törlöd és írod a lemezt, folyamatosan keletkeznek és telnek be részleges fájlokkal ezek az üres helyek, tehát a lemez töredezetlen állapotát nem tudod huzamosabb ideig fenntartani. Éppen ezért a Windows sem csinál faxnit abból, hogy az ésszerű arányokon túl teljes tökéletességre törekedjen töredezettségmentesítéskor. Egyébként amikor a fájlokat DVD-re vagy más szűz területre másolod, a rendszer töretlenül, egy fájlba fűzve menti a töredezett adatokat is.
Ha meg csak a puszta tudat zavarja a lelked, használj linuxot...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!