32 vagy 64bit? Egyáltalán van valami külömbség közöttük?
A 64 bites Windows rendszerigényeinél több RAM-t (1GB helyett 2) és nagyobb merevlemezt (16GB helyett 20GB) kér a Microsoft is! A lényeg:
A 64 bites processzor egyszerre 64 bit hosszúságú utasítást képes feldolgozni, így bizonyos feladatok végrehajtása gyorsabb is lehet! A gyakorlatban a legtöbb szoftvernek elég a 32 bit szóhossz is, hiszen már ez is több, mint 4 milliárd lehetőséget foglal magába, amivel elég sok minden leírható nagy pontossággal (például az audio CD-nek is elég 16 bit, de ugyanennyi adatból több, mint 65 ezer féle színt is meghatározhatunk...és ez csak 16 bit). Bizonyos alkalmazások kamatozhatnak a 64 bit előnyeiből (A Cinebench teszt is kb 10%-kal gyorsabb 64 biten, mint 32-n). Ehhez persze kell 64 bitet támogató proci, 64 bites operációs rendszer és 64 bites alkalmazások is, hogy ezt a gyorsulást maximálisan élvezhessük. A 64 bites környezetnek viszont nagyobb a memória étvágyuk is...magyarul elmondhatjuk, hogy egy 64 bites rendszer valamivel több memóriát is igényel, mint a 32 bites társa.
A 64 bites processzoroknál viszont kibővült a címbusz is, így a 32 bites maximum 4GB megcímezhető korlátja is jelentősen több lett. Fontos tudni, hogy a rendszernek nem csak a RAM-t kell címtartományba venni, így ha a maximális 4GB-ból levonjuk pl a videomemóriát, akkor látható, hogy a 32 bites rendszer nem képes mind a 4GB fizikai memóriát megcímezni, ezért 4GB RAM-hoz már ajánlott a 64 bites rendszer telepítése.
Ha jól tudom a mai 64 bites processzorok 48 bites címbuszt kaptak, ami 2^48 byte memória megcímzésére adnak lehetőséget, ez pedig 256TB (terabyte), igaz a Win 8 Pro és Enterprise max 512GB memóriát támogat maximum. További előny, hogy 32 bites alkalmazások maximum 2GB memóriát használhatnak (spéci esetben 3GB-t), míg a 64 bites rendszer alatt futtatott 32 bites alkalmazások akár 4GB-t. A 64 bites alkalmazások elméletileg akár 8TB memóriát is igényelhetnek.
Tehát a 64 bit gyakorlati előnyei nem pont a sebességben, hanem inkább az új távlatokat nyitó memória kezelésben nyilvánul meg, legalábbis nekünk átlag felhasználóknak, hiszen a 4GB pár éven belül már kevés lehet egy komolyabban nyúzott otthoni gépbe. Vannak olyan felhasználási területek, ahol a 64 bit sokat számít...átlag otthoni felhasználók még csak a küszöbön toporognak.
Amit #8 leírt, kb jó (maximum 1-2 helyen tudnék belekötni, de nem teszem:D), viszont azt kifelejtette, hogy milyen hátrányai lehetnek egy 64 bites OS-nek.
A ma használatos alkalmazások zöme 32 bites. Ennek részint kompatibilitási okai vannak (pl 64 bites böngészőpluginek elenyésző száma), részben csak nem akar a fejlesztő bajlódni a kiadásával. Ha 64 bites Windowsod van, indítsd el a feladatkezelőt, folyamatoknál "*32" utótaggal fogja megjelölni az ilyen alkalmazásokat a Windows. Hogy ez miért rossz? Ezek a WOW64 (Windows on Windows 64) alrendszeren keresztül futnak, amely CPU- és memória overheadet jelent.
64 bites alkalmazások esetén sem sokkal jobb a helyzet memória szempontjából. Ezeknél 64 bit (8 byte) egy pointer mérete (pointer: memóriacím; mérete független a fizikai címbitek számától), míg 32 bites rendszerek esetén 32 (4 byte), fordítótól függően int-ek (egész értékű számok tárolására szolgáló típus) mérete is lehet 32, vagy 64 bit. Ergo egy 64 bites szoftver több memóriát fogyaszt.
Mindent összevetve, nem muszáj 32 bites Windowst használni 4 GB címtér megcímzése alatt, de jó eséllyel csak magaddal szúrsz ki egyébként.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!