Megéri egy olyan felhasználónak Ubuntura váltani (XP-ről), aki a gépet többnyire tanulásra/szórakozásra használja?
Nem igazán a Windows tábor vs. Linux tábor vitája érdekelne, hanem konkrét érvek.
Amire használnám, elsősorban játékok, filmek, zenék, torrent, stb.
Tudom, hogy ezekre megfelel az XP is, de kipróbálnék valami újat.
-Hogy működnek az eddig megszokott programok Ubuntu alatt?
-A 'Vezérlőpult' beállításai könnyen/nehezen elsajátíthatók egy nem profi számára?
-Mit a legfontosabb tudni, az Ubuntu felhasználók számára?
-Milyen Windowson megszokott műveleteket nehezebb végrehajtani Ubuntuval?
*Milyen gondok származhatnak abból, ha olyan valaki telepít Ubuntut, aki még Windows-ot se telepített soha?
Elsősorban érveket szeretnék hallani(látni) és olyan véleményeket amik nem a másik OP rendszer kritizálásáról szólnak.
Ha nem ilyen jellegű mondanivalód van, ne fáraszd magad a nyomkodással.
Köszi!
Linuxra kevés programot találni. (De lehet csak nekem megy nehezen.) Multimédiára nem igazán van berendezkedve. Biztonságosabb, de frissítés után nekem összeomlott.
Szerintem a megosztás a legjobb. Így tudod gyakorolni a linuxot, de ha nem megy visszatérhetsz az xp-re.
Bizonyos ritka speciális esetek kivételével szinte mindenki számára megoldást jelenthet egy linux oprendszert futtató számítógép. Pár éve már abszolutt nem kell kockafejnek lennie az embernek, hogy tudjon linuxot kezelni.
A legfontosabb kérdés, hogy miért szeretnél váltani? Mit vársz a váltástól? Ettől függ kínlódás, vagy felszabadult öröm lesz a váltás eredménye.
A téma eddig legjobb jellemzése amivel találkoztam a A Linux nem Windows című írás. Kicsit hosszú, de érdemes végigolvasni:
Érdekel a programozás/programozási nyelvek/szoftverek és minden ami ezekbe belefér.
Windows felhasználóként, ha bármi kell, program/megoldás azt találok a neten, és magamat ismerve inkább keresgéléssel töltök időt minthogy komolyabb ismeretek nélkül megpróbáljak készíteni valamit.
Ám is nehezen menne egyedül és ha már lehet készet találni minek kínlódni... ugye az akaratlanul is így jön és ha el is kezdem én keresni a megoldást, vagy megvalósítani az elképzelésem, de az nem sikerül és elakadok az a vége, mert tudás/segítség hiányában nem tudom folytatni.
Amikor elkezdtem az Ubunturól olvasgatni, sok olyasmit találtam ami érdekelt, úgy gondoltam, hogy nekem is menne és szívesen megtanulnám.
Többnyire a Linuxos oldalakon *segítséget* is lehet találni és az ottani felhasználók nem egymással vitáznak arról, hogy ki a szakember; ez egy másik olyan dolog amiért úgy gondoltam, hogy megérné megtanulni.
Abból amiket eddig olvastam, a Linuxokat inkább személyre lehet szabni, mint a Windowsot; gondolok itt kisebb felületi változtatásokra, amik nekem tapasztalat szerzés céljából jók lennének.
Ez a megosztás dolog érdekelne (úgy látom egyelőre nem szabadulok meg a windowstól), ha veszek pl. egy második merevlemezt, akkor lehet egyszerre Windows és Linux a gépen?
Ha igen, befolyásolnák egymás működését?
Hali, én írtam neked emailt.
Na szóval lehet 1 winyón is kettő oprendszer, semmi akadálya, nem fognak összeakadni mindenre van magyarázat, de most nem mennék bele.
Az a lényeg egy winyón lehet windows és ubuntu is, és ha felveszel msn-re, akkor nem is kell sokat rohangálnod segítségért, hétvégén a nap 24 órájából 20-ban elérsz :D
Ubuntu még játékra is jó, de nem arra a legjobban. Ha programozni akarsz, PHP-ben tudok segíteni, meg az a legegyszerűbb szerintem. Emailben leírtam az msn címem, vegyél fel és bármilyen kérdésre szívesen válaszolok.
Az utóbbi időben a linux azért felhasználó barátabb lett, de más mint az windows azért. Meg kell szokni. Valószínű azok a programok amiket használsz, nem működnek többynire linux alatt, de az a tapasztalatom, hogy minden rendes gyakran használt windowsos programnak van egy koppincs, olykor jobb linuxos változata is.
A nagyobb programokat fontosabb, tervezői, vágói, stb programokat meg többynire kiadják linuxos verzión is.
Még a driverekkel kicsit több baj van a linuxon, mert a hardver gyartó cégek valamilyért nem olyan szívesen írogatnak drivereket linuxra, mint windowsra. De a probléma mindig megoldható, csak általában forumozást kíván.
Ha érdekel, jó ötlet a két oprendszer. Így az sem baj, ha elcseszed a linuxot. Format, és újratelepíted. Tapasztalataim szerint így lehet a legtöbbet tanulnia linuxról:)
Nah akkor csapjunk a lovak közé! :D
XP:
Megmondom a valót, én olyan 13 évesen telepítettem elsőnek egyedül Xp-t, úgy h azelőtt ilyet még sosem láttam.
Az első telepítés hosszadalmas (még annál is) ugyan is mindent el kell olvasnod, h biztos legyél a dolgodban...
A sok olvasáson kívül semmi ördöngösség.
-El kell fogadnod a license-t (F8-al de írja)
-Partíció formázása (kiválasztod T billentyű vagy is törlés, majd asszem ENTER a létrehozás, megadod az partíció kapacitását amit alapól is jól beállít a gép ha csak egyet akarsz, enter és utána csak vársz sokat :D
Hátránya a baromi ronda és lelombozó kék szürke telepítő... és persze az idő
Linux:
A telepítés sokkal egyszerűbb (szerintem).
Van egy LiveCD-s lehetőség, ami azt jelenti, hogy a OP-t a cd-ről futtatod. Ezt nem igazán ajánlom, mert kipróbálásra pocsék, ugyanis olyan marha lassú, ami nem is csoda.
szóval mikor BOOT-tolt, válasz nyelvet, és a Telepítés kipróbálás nélkül, (vagy valami hasonló szövegű) menüpontot.
Onnantól egy kellemes telepítőn át csinálhatod végig az egészet...
Baromi egyszerű. Hátránya: csak az idő.. de ez ezzel jár.
Én a Linuxot ajánlom, ha valóban nem játszol, bár vannak olyan programok, amik elindítják neked az XP-s játékokat is, de az komplikált is lehet.
A net tökéletesen megy, gyors és biztonságos. Megy a Flash, Java (Ubuntun) és minden egyéb Mozilás Plugin.
Torrentezés is kiváló.
Az Ubuntu rendelkezik egy hivatalos, programtárral, ahol rengeteg programot letölthetsz és fel is telepíthetsz.
(legyen az irodai vagy multimédiás alkalmazás, játék, esetleg MSN kompatibilis izé :D mint pl az aMSN, de amit én használtam és ajánlok az emesene message nevű program.)
Házidokát írni vagy egyéb hasonló dolgot az OpenOffice-szal érdemes csinálni, aminek van XP-s verziója is, szóval lehet h ismerős. Szoros küzdelmet vív a Office-szal, semmivel nem jobb és nem is rosszabb sztem, kicsit meg kell szokni de menni fog.
A beállítások egészen mások mint XP-n... De ha rááldozol 1-2 napot h megismerd a rendszert menni fog ez is... Semmi komoly, hiszen a gyártónak is érdeke a felhasználóbarát felület kiépítése.
Összegzés:
Én ajánlom neked a Linuxot, bár minimum 32MB-s VGA kártyád legyen meg hozzá :) Sztem tuti meg van (csak azért mondom mert én 16-on használtam, ha érdekel a dolog írj és mesélek).
Egy próbát megér... Ha nem visszarakod az Xp-t... Ha bizonytalan vagy a telepítési folyamatokban, vagy már a beállításokban írj és segítek nagyon szívesen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!