A profi fotósok mivel szerkesztik a képeiket?
Gondolom Photoshop.. de ezen kívül? Tudtok valami jó és egyszerű képszerkesztőt? (lehetőleg ingyenesset..)
Köszi.
(Bocsi ha rossz kategória)
Photoshop.
De jó alternatíva lehet az ingyenes GIMP is.
Adobe Photoshop Lightroom, illetve közösen a Photoshop-pal.
A LR jobban támogatja a kötegelt feldolgozást, a nyers képek javítását és egy biztonsági másolat alapú rendszere van. Az eredeti kép és minden módosítása bármikor visszavonható vagy más állapotokra léphető, és csak az lesz fix amit kiimportálsz, illetve minden beállítás mentésre kerül és újra előhívható bezárás után is. Ez a PS-hez képest nagy előny, mivel minden szerkesztési művelet minden képnél listázható, ezen kívül pedig egy adott beállítást egyszerre az összes betallózott képen elvégezheted 1 kattintással (ez még mindig jobb mint PS-ben Action-t készíteni és batch segítségével konvertálni.
Ami még szintén nagy előnye, az a többszörös feltétellel rendelkező szűrés, zászlós, csillagos és színkódokkal való kombinálás, így ha van sok ezer képed, azt sokféle szűrési kombinációval tudod szétválogatni vagy csak listázni.
És még ezeken kívül van benne nyomtatásra való előkészítés, diavetítés készítése, webes album készítése (a könyvtárakba való rendezés és fejlett szerkesztő mellett).
+ mivel Adobe termék, a többiben oda-vissza járhatóság van, így ha nem fotós szerkesztést akarsz csinálni, hanem valamilyen manipulációt, akkor csak átküldöd Photoshopba, és ott folytatod, majd mentéskor szinkronizálnak és visszaküldi a szerkesztettet LR-be, illetve lehet digitális másolatot vagy egyéb plusz biztonsági dolgot beiktatni, hogy az eredeti kép mindig megmaradjon és újra elő lehessen venni.
Lightroom azért egy kicsit túl lett misztifikálva :)
Amúgy egyértelműen photoshop, az egyszerűbb esetleg ingyenes pixelalapokon nyugvó átlagos képszerkesztők pl. a Gimp ami amúgy egy tök jó program csak vannak alapvető hiányosságai, ott megdőlnek hogy nincs benne cmyk-mód, feltéve ha valaha is képernyőn kívül akarod látni vagy felhasználni, többek közt ezért se alkalmas a lightroom mindenre.
Fótosok ugyan szeretik a fentiekben felsoroltak miatt de ha tényleg komolyan akarsz fotót editálni vagy effektezni akkor photoshop, érdemi alternatíva nincs.
Persze ok. van színhelyes RGB meg sRGB tartományban is dolgozó printerek csak az többmilliós tétel, egyenlőre bőven a még megéri kategórián túl vannak.
A "kötegelt" foto effektezéshez meg gratulálok annak aki kitalálta és használja mivel ritkán van két egyformán elcseszett foto amire ugyan azzal az effekttel és beállításokkal fel lehetne javítani, sokszor többet árt és jobb lett volna ha nem csinálna vele inkább semmit úgy hagyná ahogy van.
A másik meg azért is érdemes photoshoppal kezdened mivel nem egy egyszerű program de ha a átlátod a felépítését és a működését onnantól már nem olyan vészes a használata.
Ha meg már megy a photoshop akkor az illustrator és az indesign alapok is simám mehetnek akár, a három egybe meg mondjuk már egy fél szakma kezdet.
Adobe programok direkt nincsenek szét védve mindenféle hardwarekulcsos megoldásokkal, ha így tettek volna most ott tartana mint a quark, aki nagyon akarja egy kis ügyeskedéssel megoldja a működő verziót, használja tanulgatja és ha oda kerül a sor megveszi ha már munkára kell és pénzt keres vele, legalább is a normálisabbja.
Sokan így kezdték "réges-régen egy messzi-messzi galaxisban".
A Gimp és Photoshop szinte ugyanazokra az alapokra épül.
Ez a két program főleg a képszerkesztésben jó, aminél a semmiből te hozol létre mindent az eszközök segítségével. Gondolom a grafika szak is részben erről szól, hogy a kreativitásod segítségével te alkotsz dolgokat.
Ezen fő képességeken felül tudják a fotókat is módosítani és javítani.
Ehhez képest a Lightroom direkt a fotókidolgozásra összpontosít, és igazából csak erre képes. A fényképek beállított értékeit, és az azok által létrejött hatásokat tudja módosítani részletesen.
Ha hasonlóságot és különbséget nézel, akkor a Gimp ingyenes, és tud magyarul. A másik két program fizetős, a PS-t angolul érdemes használni, a LR pedig csak angolul tud.
Ha tudást nézed, akkor fotószerkesztési szempontból (tudás szerint csökkenőben): Lightroom - Photoshop - Gimp
Ha a képszerkesztést nézed: Photoshop - Gimp - Picasa - Paint.net - Photoscape - Paint(brush)
@algopirin
Oké, mivel én LR-t használok ezért tudok pozitív dolgokat mondani. De szerintem nincs túlrajongva, mert csak azt mondtam amire képes, nem pedig mesét arról hogy mindent meg lehet vele csinálni és az összes többi csak szar lehet.
Persze az sem mindegy, hogy a fotós milyen területen dolgozik. Modellfotót retusálni nyilván PS-ben fognak, mivel ott vannak rendelkezésre álló eszközök.
De ha van egy eseménytudósítás, ahol csinálsz mondjuk 500 képet 7 napon át, akkor a LR-ben lehet a leggyorsabban szétdobálni a meglévő 3500 képet aszerint hogy melyik kell és melyik nem, hogy először végigpörgetve kidobd a hibásakat. Közben leszelektálod a duplikáltakat, azokat amiket magadnak tartasz meg, vagy amit médiában akarsz publikálni, vagy a neten. Ehhez csak léptetni kell a képeket, majd az eldobás, színkód vagy más szűrés billentyűjét lenyomni, és a program léptetés közben már válogat is. Utána ha mondjuk marad 100-100 kép a végén, és nem megváltoztatni akarod a képet, hanem csak pár értékeit visszahúzni vagy kiemelni, akkor a LR-csúszkákban ezt akár egyszerre meg lehet tenni. De innen akár kezdődhet az a lépés is, hogy ezeket már küldöd Photoshopba és ott komolyabban nyúlj beléjük.
Inkább úgy fogalmaznám át a dolgot, hogy kihagyható a Lightroom használata, de bizonyos területeken nagy mértékben könnyíti meg a későbbi munkát a képekkel.
Tud magyarul az inkább negatív tulajdonság szerintem, az ingyenes meg megint relativ.
Teszem azt céges szinten nem fognak Gimpet használni, mert nem, mert csak.
Viszont ha megszokja a Gimpet és annak a "filozófiáját" ami azért eltér az adobe vonaltól nem lesz versenyképes azokkal akik több éve használnak és értenek is a photoshophoz, és ha tetszik ha nem jelenleg az a standard képszerkesztő, ok. ök. se valószínű megvették de nem is arról szol.
"Magyarosított" CS3-hoz volt szerencsém (nem, nem CounterStrike :) ) úgy egy órát aztán uninstall.
Persze ez csak egy egyéni vélemény, legfeljebb napi szinten ilyennel foglalkozok, ilyennel is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!