Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » A Linux-on hogyan futnak a...

A Linux-on hogyan futnak a játékok?

Figyelt kérdés
Szeretnék váltani ingyenes Linux Ubuntu-ra de nem tudom hogy a játékaim futnának-e rajta és ha igen akkor ugyanolyan teljesítménnyel?
2012. márc. 25. 13:39
 1/9 anonim ***** válasza:
77%

.exe nem megy rajt csak segédprogrammal. Annak meg kétes a működése és teljesítménycsökkenés is be szokott következni.

G.

2012. márc. 25. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Elsőnek igaza van, a Windowsos játékoknak kétesélyes a működése.


De technikailag ugyan úgy vannak játékok linuxra is és azok ugyan úgy futnak, mint a Windowsos gépeken. Vagyis rákattintasz és megy. :P

2012. márc. 25. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
50%

A linux külön világ, alapesetben a játékok abszolút nem futnak rajta. Van pár játék, aminek létezik linux portja, azok igen. Ezen kívül vannak segédeszközök, mint pl. a wine, aminek segítségével tudsz windows programokat futtatni, de nagyon instabil, és a teljesítmény borzalmas. Csúcskategóriás gépen is olyan lesz, mintha valami 10 éves gagyi géped lenne.


Csak azért, mert az a divat, nem éri meg váltani. Ha kísérletezni akarsz, egy dual boot konfig, vagy akár egy virtuális gép is megteszi, a játékok meg maradjanak windows alatt.

2012. márc. 25. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Hát azért pár játéknál több van Linux-ra.Csak a csomagkezelő tobb mint 200 ingyenes játékot listáz ki.

Az persze már más kérdés hogy egy hardcore játékos menyire tudja élvezni ezeket,de vannak köztük egész jók,látványosak is.


Windows játékok valóban nagyon macerásan futtnak Linux-on,de a teljesítmény csökkenés nem túl gyakori általában ami elindul játék ugyan úgy fut mint Windows-on.És ritkán még jobban is fut mint Windows-on.Például a Mass Effect 3 jobban fut Linux-on mint Windows-on.Nincs valami erős gépem és Windowson a legalacsonyabb beállítások mellet is iszonyatosan beszaggat a harcoknál.Linux-on,gyönyörűen fut még max beállítások mellet sem szaggat úgy be mint Windows-on.Persze annyi szépség hibája van például hogy az átvezető animációkban,párbeszédeknél néha a karakterek elfelejtik mozgatni a szájukat,kifordul a szemük és hasonló :D

De maga a játék,egészét nézve jobban fut a konfigomon Linux alatt mint Windows alatt.Gyakorlatilag Windows alatt játszhatatlan nálam,Linux alatt játszható.


Persze az ilyen jelenség ritka.Általában a játékok ha elindulnak ugyan olyan jól vagy sz*rul futnak mint Windows-on.Hangsúlyozom ha elindulnak,sok van ami nem indul el persze,ezekre rá lehet fogni hogy csökken a teljesítmény és azért de ez inkább kompatibilitási gond.

Az én tapasztalatom az hogyha egy játék bugok,kompatibilitási gondok nélkül képes futni,a teljesítmény semmivel sem rosszabb mint Windows-on.


Itt van a Wine hivatalos oldala,itt megnézheted melyik játék hogy fut Linux alatt:


[link]


Ami PLatinum értékelést kapott az tökéletesen játszhatóan fut,A Gold értékelést kapott játékok szintén játszhatóan futnak,de előfordulhatnak kisebb hibák,bugok.A Silver értékelést kapott játékok még mindég játszhatóak,de macerás működésre bírni őket kompatibilitási gondok miatt.Ez alatti értékelésekkel a játékok nem tekinthetőek futtathatónak.


És itt egy oldal ami kifejezetten Steam-es játékokkal foglalkozik hogy melyik hogy fut Linux alatt:

[link]


Ami alá zölddel az van írva hogy playable az játszhatóan fut,amire pirossal az van írva hogy broken az nem indul.


Nem mondom hogy minden játék tökéletesen fut Linux-on,csak azt hogy ami bugok,kompatibilitási gondok nélkül futtatható azoknál a teljesítmény semmivel sem rosszabb mint Windows-on..A legjobb ha felrakod a Linux-ot és kipróbálod.De ha nagyon nagy játékos vagy,mindég a legújabb játékokkal akarsz játszani,a Linux nem megfelelő neked mert a játékok nagy része nem fut Linux-on.

2012. márc. 26. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
ááá kösszi ez nagyon haszonos volt :D
2012. márc. 27. 16:36
 6/9 anonim ***** válasza:

Örülök hogy segített a válaszom :)

Mondjuk nem tudom hogy abban segített-e hogy elfelejted a Linux-ot vagy abban hogy kipróbálod :D


Ha netalán kipróbálod,szólok hogy a graff kártya vezérlők nagyon fontosak.Linux-on több vezérlő is lehet egy adott graff kártyára és nem mindegyik alkalmas a Windows játékokhoz.Nálam például az Ubuntu olyan vezérlőt telepít a graff kártyámhoz alapból,ami nem a legjobb,le kell hogy cseréljem másikra.Van egy olyan funkció az Ubuntu-ban hogy kiegészítő driverek vagy valami ilyesmi.Nekem azok a driverek jók amit az telepít.Amit gyárilag telepít nem.


Szóval ha felrakod az Ubuntu-t és egy Windows játék nem fut,vagy nagyon sz*rul fut ami mondjuk a WIneHQ-n PLatinum vagy Gold értékelést kapott,nem biztos hogy a játékkal vagy a Wine beállításaival van gond.Lehet a graff kártyád vezérlője nem jó.Másikat kell keresned,a csomagkezelőben biztos találsz párat...Próbáld ki a többi vezérlőt is amit találsz.


Ha az Ubuntu nem jön be,nem birod a játékokat működésre birni más vezérlőkkel sem,akkor ajánlom a PCLinuxOS és Pardus disztrót.A Pardus magyarul is tud ha ez fontos.Ez a 2 disztró nálam tökéletesen felismeri és bekonfigurálja az eszközeimet,jobban mint bármelyik más disztró.Megfelelő vezérlőket telepít.Csak felrakom és a legtöbb Platinum,Gold értékelést kapott játék tökéletesen fut rajtuk.Nekem a Pardus a kedvencem,de a te konfigodra lehet a PCLInuxOS lesz a legjobb vagy épp az Ubuntu...Szóval több disztrót,eszköz vezérlőt is próbálj ki ha netalán az Ubuntu-n nincs sikered a játékokkal.

Például nekem csak és kizárólag 2 fajta eszköz vezérlővel futnak a játékok jól.Nvidia-Current és Nvidia-glx-legacy173xx.Más vezérlőkkel egyetlen disztrón sem futnak jól a Windows játékok nálam.De ezekkel a vezérlőkkel sem minden disztrón valami okból.Szóval nálam ez a 2 vezérlő vált be és 4 disztró Ubuntu,Debian,PCLinuxOS,Pardus..Más disztrókon nem sikerült Windows játékokat futtatnom.


Valamint ajánlom a PLayOnLinux nevű alkalmazást.Ez a program rengeteg Windows játékhoz tartalmaz úgy nevezett prefix-et.És ha ezen a programon keresztül telepíted a játékot,akkor ez a program letölt és telepít mindent ami a játék futtatásához kell és beállítja a Wine-t úgy ahogy kell..Szóval a beállításokkal kevesebb gondod van.

Valamint azért is jó mert minden játékot külön virtuális meghajtóra telepít és minden játékra külön Wine-t használ,nem azt használja ami a rendszerre telepítve van.Ami ugyan extra hej 30Mb/játék de sokkal hatékonyabb mert a beállítások nem akadnak össze...Csak ajánlani tudom,de 64bit-es rendszereket nem kedveli sajnos.Szóval ha 64bit-es rendszert raksz fel lehet nem fog valami jól működni.De igazán nincs szükség 64bit-re,Linux esetében a 32bit-es rendszer is tud több mint 4GB RAM-ot használni.


Sok sikert ha netalán úgy döntöttél hogy adsz egy esélyt a Linux-nak.

2012. márc. 27. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim válasza:

A meglévő játékaid nem futnak linuxon. Wine segítségével, ahogy írták van rá esély, viszont előfordul, hogy például nem tudsz multizni, hiába indul el.

Már van linux alá steam, és úgy tűnik később több linuxos játék lesz és a driverek is javulni fognak. Ennek ellenére a linux még nem játékplatform, tartsd meg dual bootban a windowst ha játszani szeretnél.

2013. febr. 12. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:

UPDATE:

A Wine mellé egy remek segédprogram is van, a PlayOnLinux. Rohadt dühös vagyok rá, de azért tud valamit. Elindításkor leget böngészni a jól futtatható játékok között, pl: Lol, Wow...

Ha megtalálod a saját játékodat, akkor a telepítésre mész, be fogja kérni a telepítő lemezt, tehát az eredeti játékot: LeagueOfLegends.exe-t aztán telepíted.

Ilyenkor előre összeállított futtatókörnyezetet kapsz a játékhoz és elvileg tökéletesen fog futni, azt leszámítva, hogy a Windows API-k futtatásához elkéri az erőforrásokat a rendszer.

Linux desktoptol függhet, hogy melyiknek milyen erőforrás igénye van, én Ubuntu 14.04-en próbáltam lolozni.

Windows 10: 120FPS - Ubuntu 14.04: 30FPS

De amúgy megéri kipróbálni, jó és a Linux sok esetben kényelmesebb, napjainkban pedig jóval kellemetesebb társaság tud lenni mint a Windows, főleg a Win10-nél aki hallgat és figyel rád...


Kis promó annak aki megtalálja ezt a cikket és Linuxozni szeretne:

Többfajta asztali környezet létezik és disztribúciónként (Linux változatok, ne menjünk bele) eltérően néznek ki a desktopok.


2016 jelenleg néhány aktuális rendszer a hozzá megfelelő desktoppal:


KDE

Ha ezt szeretnéd, akkor érdemes a következő Linuxok közül válogatni:

OpenSUSE: Nagyon népszerű Linux, közepes mennyiségű csomaggal.

BlackPanther: Magyar fejlesztésű Linux, nem próbáltam, RPM csomagkezelése van jelenleg, akár az OpenSUSE-nak, nagyon a designra megy, aki a csilivilit szereti annak jó lehet. Nem próbáltam még, stabilitásan nem biztos, hogy a toppon van.


XFCE: Puritán, egyszerű, legtöbbször nem "csilivili" felület, gyengébb gépekre, erőforrásigényesebb feladatokra. Nem eszik a CPU-t, se a RAMOt.

Ehhez alkalmas platform:

Xubuntu, ha sok csomagra vágysz és szereted a népszerűséget, bár az Xubuntut én annyira nem szeretem, mert nincs kifejezetten fejlesztőcsapata aki erre optimalizál, csupán az Ubuntu van átültetve XFCE-re.

Manjao: Kevés csomagja van, pacman csomagkezelőt használ, de neki is van egy NAGY közösségi tárolója, ahonnan olyan biztonsággal telepítgethetsz csomagokat, akár windowsra a netről letöltött appokat. Ergo fene tudja mit kapsz, de ígérnek valamit. Általában jó programok vannak itt. A Manjari is szép, de haladóbb felhasználóknak ajánlott. Bár nem is... Csak a csomagkezelés funkciók után kell olvasnod egy kicsit, barátságos rendszer.


Gnome:

Az egyik legnépszerűbb Desktop fajta, a Gnome 3 desktop a GTK3-as csomagokra épül és az Ubuntu is ezt használja, mármint a GTK3 csomagkészletet, csak Gnome-Shell helyett az Unity-vel. Én az Unity-t többre tartom, mint a Gnome-ot, szerintem kényelmesebb, de nem mindig naprakészebb.

Fedora: Nagy erőkkel épít a Gnome3 asztali környezetre, igen stabil, gyakran frissül, de sajnős ő is kevés csomaggal gazdálkodik, bár a Manjaronál többel.

Stabil rendszer, csak legyen hozzá kompatibilis/erős vasad. Szerintem kicsit furcsa, lasssúcskának tűnik néha, de nagyon stabil és fogják is fejleszteni.

Emelett van Ubunut Gnome is, amit nem próbáltam Ubuntu, sok csomaggal, Gnome desktoppal, nem lehet rossz, hisz ugyan azokat a csomagokat használja, mint az Unity, de személy szerínt Unity kényelmesebb, mint említettem.


MATE:

GTK2-es csomagkészletre alapul, ergo a Gnome3 egy régebbi változata, pont ezért erőforrásigényben is jóval szerényebb. Könnyű, bár talán nem annyira mint az Xfce, ez örök vita marad... Viszont csilivilibb, mint az Xfce.

Ehhez tökéletes rendszer a Linux Mint, hisz ők találták ki a MATE desktopot, hogy felidézzék a régi Gnome felületet a gtk2-es csomagokkal. A Linux mint a fő fejlesztője, ha mintet használnál sok csomaggal, mert Ubuntura alapul ő is, akkor az egyik legjobb választás.

Ha erősebb a vasad és Linux Mint-et akarsz, akkor Cinnamon desktop a nekedvaló, szép, Windowsra hajaz, tehát nem adja meg a Linux egyediségét, de a Mint csapat másik nagy kedvence, úgyhogy nem marad frissítés nélkül.


Zorin OS:

Na, ő egy külön világ. Nagyon csilivili, windows beütésű rendszer, egyedi desktoppal és hihetetlen módon gyorsabb mint az átlag rendszerek. Nem tudom mit varázsoltak vele, de a Gnome-nál milliószor jobban futott egy 2Ghz intel proci és 1GB ram mellett, a KDE-nél pedig ugyan csak, annak tekintetében, hogy mennyivel designosabb, mint a szimpla KDE...

Gyors rendszer és van mögötte fejlesztőcsapat. Talán tudják is mit akarnak. Egy próbát megér, jó rendszer.


Nagyon bennem volt az írhatnék! ;) Annak aki elolvasta köszönöm, és jó szórakozást kívánok a Linuxhoz. Nem kell profinak lenned, hogy használhasd, de csak a profik kezében nyújt brutális teljesítményt. Nekünk meg addig ott van az emberi lények számára szánt változatok amiket kipróbálhatunk.

2016. aug. 10. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
Kedves kérdező! Én jelenleg Ubuntut használok, és állandóan csak hibákba ütközök. Sokkal jobban és könnyebben lehet használni a windowst.. Játékot is nehezen találok rá, és mindenféle bővítményt próbáltam telepíteni, de ez sem működött.. nehéz kezelni.
2017. okt. 24. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!