Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Előfordulhat a lentebb leírt...

Előfordulhat a lentebb leírt Excel probléma?

Figyelt kérdés
Munkahelyemen egy Excel táblázatba dolgozunk több kollégámmal, de eléggé dilettáns módon, amin én nem tudok változtatni, lényeg: valamit beírok az Excell táblázatba, aztán átküldöm e-mailben egy kollégámnak, ő meg jelzi, hogy felcseréltem több adatot. Előfordulhat olyan anomália, hogy küldés közben ilyen módon sérüljön egy fájl, vagy a kollégám "machinálása" áll a háttérben? (Lehet, hogy én hibáztam rögzítés közben, ez sem kizárt, de ez rendszeresen előfordul, és egyszerűen nem hiszem el, hogy ilyen sok alkalommal hibázzak.)

ma 21:08
 1/1 anonim ***** válasza:

Olyan nincs, hogy küldés közben felcserélődnek adatok.

Mármint persze, létezhet, hogymegsérül az excel-fájl, de mióta xlsx formátumot használ, azóta ilyenkor kizárt, hogy ez adatmódosulásként jelenjen meg, ugyanis az .xlsx valójában egy közönséges zip-fájl, egy tömörítmény, így ha ennek egy bitjét megváltozatjuk, akkor az egész jó eséllyel használhatatlan lesz, vagy legalábbis jelzi a szoftver, hogy az állomány hibás.

Aminek kicsivel nagyobb a valószínűsége, de ennek is azért bőven 1% alatti, az az, hogy valami programhiba üti fel a fejét. Én azért már láttam a Ms Office programjainál érdekes anomáliákat, de azért legyünk őszinték és reálisak: nem annyira gyakoriak ezek, hogy rendszeresen belefusson az ember. (Báááár ha mondjuk csak egy adott táblázatban jön elő, és ott rendszeresen, akkor elképzelhető, hogy valami hiba van abban a fájlban, ami rendszeresen előjön, ha szerkesztik. Word dokumentumban már láttam hasonlót, az is ilyen "mindenki dokumentuma" volt, és rendszeresen felbukkant benne pár "misztikus" hiba. Amit ha sikerült eltüntetni, utána nem sokkal ismét előjött. Szóval ez is lehetséges, ha tényleg ugyanarról az állományról beszélünk, vagy olyanról, amiknek ugyanaz az alapja. Mondjuk ha készített valaki valamikor egy sablont - akár valódi sablont, akár csak egy üres Excel-fájlt), amiben volt egy akkor még fel nem ismert, misztikus hiba, és azóta minden táblázatotok ezen a sablonon alapul, akkor akár még ez is elképzelhető.)

De ezeknél sokkal valószínűbb az emberi hiba. Az ember egyáltalán nem tévedhetetlen, ezért is van, hogy a legtöbb lényeges rendszerben egy adatot többeknek is ellenőrizni kell, vagy eleve már maga az adat tartalmaz valamilyen ellenőrző kódot. (Például a személyi szám utolsó számjegye egyfajta ellenőrző számjegy, így ha valaki azt hibásan írja le, jó eséllyel kibukik a hiba. Nem midnen esetben működik, de kb. tizedére redukálja az adathibákat.) A boltokban sem csak pusztán kényelmi okokból használnak vonalkódokat, hanem azért is, mert sokkal megbízhatóbb, mint az emberi adatbevitel. Egy ember nagyságrendekkel többet téved, amikor bebillentyűzi az összeget, mint ami a technológiából adódó hibalehetőség.

Szóval nincs ezen mit szégyellni, fontos adatot ezért kell több embernek is átnézni, mert mindenki előbb-utóbb téved adatbeíráskor.

Meg persze sima gonoszság sem kizárható. Én az csinálnám, hogy miután beírtam az adatokat, csinálnék magamnak egy mentést abból a fájlból, és ha a munkatárs kritizál, akkor megnézem, hogy tényleg hibásan írtam-e be.

ma 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!