Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Ha egy munkahelyen nem jogtisz...

Ha egy munkahelyen nem jogtiszta szoftvereket használnak, akkor hol, kinek kell jelenteni és mire számíthat egy cég?

Figyelt kérdés
2024. jan. 1. 21:08
1 2 3
 21/23 anonim ***** válasza:
100%
19. A legtöbb OSS fejlesztőnek van rendes munkája, és szabadidejében hobbiból csinálja ezeket. Ha nem lenne a rendes munkája amiért pénzt kap, nem lenne open source sem. Csak mondom. Tehát nem lenne Open Source closed source nélkül.
2024. jan. 3. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/23 A kérdező kommentje:

Hát, a főnököm kur.var.a nem a hitvány, ingyenes szoftvereket lopja


Windows, ms office de még az összes többi alap Windows app crackelve van.

2024. jan. 3. 12:38
 23/23 anonim ***** válasza:
64%

Akár lepontoztok, akár nem, én azért annak is igazat adok, aki azt mondja, hogy ha már anyagi haszna van egy szoftverből, akkor bizony fizesse ki tisztességesen! Azt, hogy valaki otthon hobbiból egy kalóz Autodacet babrál, vagy hogy a fényképeire a blur filterhez torrentezett Photoshopot használ, kb. a kutyát sem érdekli. Leginkább azért, mivel ezek a felhasználók azok, akik ha lehetetlen lenne kalózkodni, akkor sem adnának pénzt a szoftverért, hanem használnának mást, vagy egyszerűen nem használnának olyasmit. Sőt, egyre több szoftvercég hallgatólagosan megtűri, vagy burkoltan még támgatja is ezeket a kalózokat, hiszen baromi jó reklám nekik az, hogy az ő termékeiket ismerik meg, és kezdik használni. Ezért nem tesz komoly lépéseket pl. a Microsoft azért, hogy ne lehessen a Windowst, vagy a MS Office-t illegálisan használni. Ehelyett még nyilvánossá is teszik a Windows telepítőt, és egész minimálisan piszkálják azokat, akiknek nincs aktiválva. Mert hosszabb távon jobban megéri nekik, mint az, ha ehelyett Linuxot és LibreOffice-t használnának az emberek. Hasonló okokból ad ki egyre több vállalat ingyenes verziót is a szoftvereiből, azzal a feltétellel, hogy az nem, vagy csak korlátozottan használható anyagi haszonszerzésre.

A probléma ott kezdődik, amikor az elsődleges céközönség sem akar fizetni érte. Jelen esetben pont ez a probléma. Nehogy már a havi milliós, vagy tízmilliós nagyságrendű bevétel mellett ne jutna éves szinten párszázezer forint szoftverekre! Amik jelen esetben munkaeszközök. Ha ez probléma, akkor az a cég baromira gyengén termel. Nem esik szó arról, hogy jelen esetben milyen szoftverekről van szó, ha valamilyen speciálisabb célú szoftverről, akkor ott tényleg lehet, hogy nincs nagy mozgástere a cégnek, de ha valami általános célú szoftverről, akkor nem feltétlenül kell a legdrágábbat venni. A titkárnő a leveleit meg tudja írni LibreOffice Writerrel is, nem kell ahhoz Word. Lehet a szoftvereken legálisan spórolni, ha azt ésszerűen teszik.


"hogyha elharapozik a kalózkodás, csalás, ti egyrészt lapátra kerültok"

Dehogyis. :D

Kezdjük azzal, hogy az informatika nem csak szoftverfejlesztésből áll. A számítógépes rendszereket üzemeltetni is kell, ez pedig független attól, hogy az adott szoftver mennyibe kerül. Na, meg a szoftverfejlesztés sem csak abból a néhány kereskedelmi szoftverből áll, amire ilyenkor gondolni szoktak. A programozóknak az elsöprő többsége NEM az ismert kereskedelmi szoftverek fejlesztésén dolgozik. A többség egyedi szoftvereket készít megadott célokra. Ezek pedig nem, vagy csak nagyon korlátozottan helyettesíthetők általános célú szoftverekkel. Egy beágyazott rendszert nem lehet csak úgy lekalózkodni. Egy egyedi igények szerint feléített weboldalt sem lehet csak úgy letorrentezni.


"senki nem fizet a munkatokert"

De, fog. Ugyanazon okokból, amit fentebb leírtam.


"a szoftvernek nem lesz értéke"

Az érték nem egyenlő a piaci árral.


"senki nem is fogja csinálni, és az egész fejlődés bebukik a fenébe."

De, lásd a fentebb leírtakat. A programozóknak csak egy kis töredéke az, aki általános célú kereskedelmi szoftvereket fejleszt.

Illetőleg anyagi hasznot nem csak piaci szoftverekkel lehet termelni. A fejlődésről meg annyit, hogy jópár példa van rá, hogy egy úgymond ingyenes alternatíva fejlődésben csúnyán beelőzte a kereskedelmi szoftvereket. Az OpenOffice már rég képes volt pdf-be menteni, amikor a Microsoftnál még híre-hamva sem volt ennek a lehetőségnek. Az Internet Explorer azért bukott el, mert nem tudta a lépést tartani a free alternatívákkal. Sorolhatnám még, van jópár példa, ami pont az ellenkezőjét mutatja, mint amit te állítasz.


A kérdés lényegére pedig azt mondom, hogy azért morálisan az sem mindegy, hogy milyen az a cég. Ha napi 10 órában dolgoztat éhbérért, miközben 4 órára vagy bejelentve, és lépten-nyomon sz*patnak, akkor azt mondom, hogy nem tudnám elítélni, ha valaki felnyomná őket. Ha korrektek a dolgozóval, rendes fizetésért dolgoznak, emberszámba veszik őket, ott azért emberileg nem gondolom tisztességesnek ezt a lépést.

2024. jan. 3. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!