Win 11-ben miért látom a .-tal kezdődő mappákat a fajkezelőbe?
A felhasználó mappámba olyan mappák vannak mint például ".Virtualbox"
A mappa neve előtt lévö . miatt nem kéne listáznia a fájkezelőnek hogy lehet elrejteni?
"A mappa neve előtt lévö . miatt nem kéne listáznia a fájkezelőnek"
Téves.
A DOS/Windows, és a Unix-alapú rendszeren elég eltérő szemléletet képviselnek a fájlok tárolása terén, és ez tükröződik az általuk jellemzően (natívan) használt fájlrendszerekben is. Egyik oldalról (FAT/DOS) úgy gondolkodtak, hogy legyenek úgynevezett attribútumok, amikkel jelezni lehet, hogy az adott fájl csak olvasható-e, látható-e, a rendszerhez tartozik-e, illetve hogy ha használsz archiváló rendszert, akkor megváltozott-e a legutóbbi archiválás óta. Unix-oldalról pedig teljesen másként vélekedtek erről: mi szükség attribútumokra, ha anélkül is minden szükséges információ tárolható az állományról? Ehhez persze tudni kell, hogy a Unix/Linux fájlrendszerein már a kezdetektől fogva léteztek jogosultságok, amikkel jópár olyan dolog szabályozható, ami FAT-nál csak attribútumokkal, vagy a kiterjesztésekkel volt csak megadható. Azt, hogy valami írható-e, egyértelműen megmutatták a jogosultságok, sőt, még kifinomultabban is lehetett szabályozni, mint FAT-nál. Azt, hogy valami futtatható-e, szintén a jogosultságai határozták meg. Az, hogy valami rendszerfájl-e, azt a fájlrendszerben elfoglalt helye egyértelművé teszi, ezért tök felesleges ezt külön tárolni. Azt, hogy valami volt-e már archiválva, lehet, hogy nem a fájlrendszerben kellene nyilvántartani, hanem az adott célszoftverben. A rejtett állományok ötletét pedig olyan formában, ahogy a FAT-nál van, elvetették. Emögött az a gondolat áll, hogy azt már a létrehozáskor el lehet dönteni, hogy vajon előnyös-e, ha a felhasználó közvetlenül látja azt? Egy konfigurációs állomány esetében nyilván ez nem előnyös, ezért vannak a beállítások ponttal kezdődő fájlokban/mappákban tárolva. Igen, felmerülhet a kérdés, hogy "de mi van, ha valamit utólag akarok elrejteni?" Erre pedig a válasz az, hogy a rejtettség az nem valamiféle biztonságtechnikai jellemző. Főleg, hogy Unix-alapú rendszereken minden felhasználónak saját könyvtára van, és mi értelme lenne saját maga elől eldugni valamit? Az egyéb állományoknál meg a jogosultságokkal egyértelműen meghatározható, hogy hozzáférhet-e a tartalmához.
A gyakorlatban pedig minden rendszer a saját szabályrendszerei szerint működik, ezért nem fogja az Intéző rejtettként kezelni a ponttal kezdődő fájlokat.
Miért ne láthatnád?
Winben nincsenek előítéletek a karakterek közt.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!