Ha ezeket a programokat telepítette fel a számítógépre kamasz fiam, akkor mivel foglalkozhat, Crypto Calculator, HSM Commander, Cardpeek?
Mint minden fiatal, ő is éjjel-nappal a mobilját nyomkodja, sokszor a PS-t, amelyen online játszik barátaival és persze idegenekkel is. Utóbbiakkal kérjük legyen bizalmatlan, de nem ülünk egész nap mellette. Megeshet, hogy valaki kiokosítja, netalán belerántja valamibe. Avval azért tisztában vagyunk, sok ilyennek vannak kitéve a mai emberek. Ha peches valaki, lehúzhatják, rosszabb esetben törvénytelen dologba viszik bele. 16 éves srácként izgalmasnak érezheti és tuti nem velünk fogja megbeszélni, hogy jó ötlet vagy sem.
Szerintem, eléggé felelősségteljes szülők vagyunk, hogy próbáljuk megóvni az ilyenektől a gyerekeinket. De hozzá nem értőként, nem könnyű eldönteni, mikor van baj, mikor nincs.
Semmi illegálisat nem csinál a jelek szerint. Szóval megnyugodhatsz.
Tippem, hogy van valamilyen videokártya a gépébe, és cryptovalutát szeretett volna bányászni vele. De már nem éri meg videokártyával, mert a gép áramfogyasztási költségét sem termeli meg.
Egyébként ha már van cryptovalutája, és azzal kereskedik, vagy azzal fizet valahol. Az is törvényes.
Minden bizonnyal kriptovalutát akar "bányászni". Ez idehaza is teljesen legális, viszont hacsak nincs valami sokmilliós géped, akkor ez 100%, hogy bukás lesz. Adósságba nem fogja rántani magát, ilyen szempontból egyáltalán nem veszélyes, de azon ne csodálkozz, ha némileg meg fog ugorni a villanyszámla. (Az általa megtermelt haszon pedig annak a töredéke lesz.) Meg azon se, ha némileg kisebb lesz a gépetek élettartama.
Valamiért ez feltűnően nagy divat a tizenévesek körében, ismerek pár 16-20 közötti fiatalt, akik már évek óta hangoztatják, hogy ők ebből meg fognak gazdagodni, de egyiküknél sem látom azt, hogy ebből bármi megvalósult volna. Egyikük nagyon elszánt, engem is megpróbált belerángatni, de nem kértem belőle. Engem kért meg, hogy segítsek összerakni a gépét, aminek a részeit Vaterán, és Hardveraprón szerezte be. Amikor közöltem vele, hogy arról ne álmodozzon, hogy majd egy 15 ezerért összekukázott géppel ő gazdaságosan fog "bányászni", kis híján elküldött a francba. :D De oké, segítettem neki a gépet megépíteni. Fél évig próbálkozott a "bányászattal", de aztán feladta. A minimális kifizetési limit töredékét sem érte el vele, szóval nettó bukás lett az egész. Pedig számításokkal bizonygatta nekem, hogy hányezer forint lesz az első havi bevétele, mikor gyűlik össze egy új videokártyára, és hogy utána mennyit fog termelni, stb. Csak hát rosszak voltak a kiindulási adatai. Azóta azon erőlködik, hogy "oktatóanyagokat" adjon közre "adományért" cserébe. Csak azzal nem számolt, hogy nem ő az egyetlen, aki ebből akar meggazdagodni, és tele van a net ilyenekkel. Igaz, 90%-uk pontatlan, tele van tévedésekkel, és a hozzáadott saját tartalom nulla. (Az övé is ilyen.) Így meg miért pont az ő "tananyagáért" fizessen bárki? De becsületére legyen mondva, hogy kitartó, és nem adja fel. És még minidg jobb, mint ha Tippmixből akarna meggazdagodni.
Nem lehetetlen egyébként bevételt termelni kriptovalutákkal. Csak a jelen helyzetben, ha nincs 5-10 milliós kezdőtőkéd, akkor a bányászat nettó bukás lesz. Viszont a kereskedés velük nagyon is reális, és működő bevételi forrás. Igaz, hogy nagy benne a kockázat (bár a bányászatban is), meg aztán ha forintra váltod, akkor adóköteles az így szerzett bevétel, de ezt legalább el lehet kezdeni kicsiben is. Én is belekezdtem egy éve, igaz, egyáltalán nem játszok nagyban, de egy bő 10%-os nyereséget már el tudok könyvelni magamnak. Csak ugye az a probléma, hogy ez simán lehetett volna ugyanekkora, vagy még jóval nagyobb veszteség is. Volt olyan időszak, amikor pl. 90%-kal csökkent az árfolyam.
Köszi, de sajnos ebből nem sokat értek. Nekem ez kínai! Mi felnőttek régi típusú felhasználók vagyunk, nem tartozunk a mai digitális fiatalsághoz. A sötét netet nem érintjük, de még a legális netes bizniszeket sem. Számunkra már az is furcsa, hogy netes (közösségi) jelenléttel pénzt lehet keresni. De azt legalább még megértjük. :-)
Bocsi, ha hülyeséget kérdezek!
Ehhez a kriptovaluta bányászathoz kell pénz (mármint jó magyar forint). Bankszámlán? Mert arra rálátok, mivel az én bankomban nyitottuk szülőként, de egy teljesen külön számla, csupán az egyenlegére látok rá és a banki mozgásra. Pár ezer forint van rajta és nem költi igazán.
Villanyszámlát, miként növeli mindez, a számítógép fogyasztása képes ennyire megdobni. Egy öreg, 6 éves intel i3-5005U 2.00GHz, 4,00 GB, AMD Radeon R5 M43 laptopról van szó, ami eleve csak egy alap irodai gép, még a vásárlása idején sem futottak rajta jónak mondható játékok. Arra volt egy másik gép (intel i7), az enyém, de az elromlott. Az is 6 éves gép, vagyis ideje lenne cserélni, így már nem költök rá. (nélkülözhetetlen adatokat nem tartalmaz, minden fontosat külső meghajtókra mentek. Vagyis kukázás esetén elég neki egy meghajtó formatálás + titkosítás. Esetleg meghajtó, ssd fizikai megsemmisítés.)
Fiam mobiltelefonja sem egy csúcs készülék, két éves, középkategóriás poco x3 pro
Laptoppal biztos nem tud bányászni, az már rég elfüstölt volna, ráadásul még lassabb mint egy asztali gép, így 1 év alatt 5 forintot nem hozna ki, ezt ő is tudja. Marad a kripto kereskedés.
Ez lényegében egy internetes tőzsde. Vesz valamennyi valós pénzért kripto-pénzt, aztán valamilyen árfolyamon el tudja adni, mint egy igazi tőzsdén, itt is ugrál az árfolyam.
Villanyszámlát nem dobná meg a laptop sehogy nagyon, főleg "U"-végű intellel, azok pár watt-ot fogyasztanak. Ha nagyon megterheli határig, akkor is pár száz forintot tud adni csak a villanyszámlához.
A régi gépedre pedig a legbiztosabb, ha a merevlemezt ki sem dobod, annál biztonságosabb nincs. Ha kidobod, akkor is elég egy mélyformázás, senki nem fog vesződni százezer forintokért laborban helyreállítással.
A telefont nem értem. Van arra vonatkozó kérdés, vagy miért írtad?
"Mi felnőttek régi típusú felhasználók vagyunk, nem tartozunk a mai digitális fiatalsághoz."
Én pedig 40 éves vagyok, szóval... sajnos rég voltam már tini.
Egyébként sem a kortól függ. Eleve hülyeségnek tartom ezeket a generációk szerinti kategorizálásokat. Statisztikailag lehet megállapításokat tenni, de az egyes egyének szintjén nem. Én nem tapasztalom azt, hogy a 20 alatti generáció többet tudna, mint mondjuk a 20-40 közötti. Sőt, néha van, amiken elborzadok. Iskolában dolgozok rendszergazdaként, és néha fogom a fejemet, hogy 14-20 éves fiatalok közül sokan mennyire digitálisan inkompetensek. Én csak annyi különbséget látok, hogy a mostani fiatalok általánosságban bátrabbak, ha technikáról van szó.
Egyébként az is jól mutatja, hogy mennyire nem kell túlmisztifikálni ezt a "digitális nemzedék" dolgot, hogy a fiad is olyasmibe akart belevágni, amiről 10 perc alatt kideríthető, hogy ebben a formában masszívan veszteséges.
"Számunkra már az is furcsa, hogy netes (közösségi) jelenléttel pénzt lehet keresni."
Jó, azért ez nem ilyen egyszerű. :-) Nem a jelenléttel keresi az ember a pénzt, hanem a tartalmak előállításával, vagy egyéb szolgáltatások biztosításával. Ez pedig azért régen is így volt, csak akkor nem az internet volt a fő platform (nem is lehetett az, hiszen még nem létezett), hanem a nyomtatott sajtó, esetleg a rádió és a tévé. Emlékszem, nagypapám egész szép anyagi juttatásokat kapott, amiért újságokban publikált. Nyilván ott nagyobb volt a szűrő, mint most, amikor bárki közzétehet bármit, de azért nem kell bedőlni a híreszteléseknek, nem olyan könnyű internetes tartalmak előállításával pénzhez jutni.
"Ehhez a kriptovaluta bányászathoz kell pénz (mármint jó magyar forint). Bankszámlán?"
Nem.
A bányászathoz három dolog kell: egy bivalyerős gép, internetkapcsolat, meg persze áram. ;-)
Megpróbálom röviden elmagyarázni: a kriptovaluták tulajdonképpen digitális pénzek, olyanok, amik nem kötődnek egy államhoz, vagy egy központosított bankrendszerhez sem. Viszont ezt a rendszert is fenn kell valahogy tartani, adminisztrálni kell a tranzakciókat, nyilván kell tartani az egyenlegeket, stb. Na, ezeket végzik az úgynevezett "bányászok". Persze, nem ők könyvelik kézzel az egyes tranzakciókat, azokat a szoftver automatikusan csinálja, a bányász "csak" a gépe teljesítményét adja ehhez. Cserébe viszont némi juttatást kap érte.
"Villanyszámlát, miként növeli mindez, a számítógép fogyasztása képes ennyire megdobni."
Igen, a "bányászat" nagyon igénybe veszi a gépet, közel maximális teljesítményen járatja állandóan.
"Egy öreg, 6 éves intel i3-5005U 2.00GHz, 4,00 GB, AMD Radeon R5 M43 laptopról van szó"
Oké, ott azért nem lesz számottevő az áramfogyasztás változása, viszont bevétele sem lesz. Viszonyításképp: egy évi folyamatos bányászattal jó, ha összeszed annyit, amennyiből vehet pár gombóc fagyot. Talán...
Nagyon szépen köszönöm a kimerítő, részletes válaszokat!
(ritkán lehet olvasni ilyen értelmes reagálásokat)
Életkor tekintetében én arra próbáltam célozni, hogy számunkra nem az élet feltétele a digitális eszközök megléte, illetve másképp szemléljük technikai és felhasználói szempontból ezeket a dolgokat. Számomra és nejem számára például távol állnak a közösségi és média oldalakból élő fiatalok világa. Egyértelműen, manapság sokan látnak könnyű pénzt az internetből. Kevés melóért pénzt kapni, vonzó elképzelés. Ott vannak mondjuk a magukat mutogató szép lányok, nők tiktokon, instagramon, stb., akik próbálnak a külsőre építve pénzt keresni termékekből vagy fizetős oldalakra csalogatásból. Nem tudom eldönteni, ők a prostitúcióhoz sorolhatók vagy még nemigazán, csak a határát súrolják. Gondolom, ők közel sem sorolnák oda magukat. De persze ez már egészen más téma, nem a kérdéshez tartozik.
A telefont nem értem. Van arra vonatkozó kérdés, vagy miért írtad?
Nem tudtam, hogy ezt csak számítógéppel, és ahogy olvastam PS5-el lehet végezni. Utóbbi konzolunk is van, de azt szerencsére nem nyüstöli ilyen céllal. A számítógépes lehetőségre pedig majd ráébred, nem érinti őt ez a cryptovaluta világ. ;-)
Mi másnak, persze, hogy informatikusnak szeretne tovább tanulni, fel is vették Szoftverfejlesztő – és tesztelő technikus szakra. (kitűnő tanuló, aki még a matekot is szereti, érti, így válogathatott az iskolák között 😊)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!