HA függvény excelben?
Mi a képlet excelben erre a problémára?
Ha megadott cellák bármelyikében 14-nél nagyobb érték van, akkor abba a cellába amibe a képletet írjuk hozzáadjon annyit amennyivel több mint 14?
Ha az oszlopok száma fix, akkor meg lehet csinálni, viszont makróval lenne elegáns, mert ott tudnál egy változót létrehozni, aminek az értékét folyamatosan növeled, majd a végén egy függvény visszatérési értékének visszaadod a változóban összegyűjtött értékeket. Így dinamikusan tudnád változtatni a tartományt is és akár a 14 értékét is.
Fix oszlopszám esetén egyesével megvizsgálhatod és összeadhatod az értékeket, pl. így: (C1-be:)
=HA(A1>14;A1-14;0)+HA(B1>14;B1-14;0)
De a C1 kezdeti értéke, ami a képletet tartalmazza, mindig 0 lesz és csak az összegek kerülnek majd ide!
Csak gondolj bele! Ha a C1 eleve értéket tartalmaz, akkor hová írnád a függvényt? Ha meg függvényt, akkor hová írod az eredeti értéket? :) Ezt csak manuálisan tudod hozzáadni, pl. ha a C1 értéke 5 volt akkor így:
=HA(A1>14;A1-14;0)+HA(B1>14;B1-14;0)+5
ilyet nem tudsz a C1-be írni:
=HA(A1>14;A1-14;0)+HA(B1>14;B1-14;0)+C1 mert akkor hová kerül a C1 értéke?
Mondjuk...javítsatok ki ha tévedek, de a 2016-os (vagy 2019-es) Excel óta már van lehetőség arra, hogy bepipáljunk "körkörös hivatkozás figyelmen kívül hagyása", vagy valami ilyesmi, illetve talán még olyan lehetőség is volt, hogy megadjuk maximum hányszoros lefutásig menjen.
Valahol rohadtul el volt dugva, de emlékeim szerint működött.
Megpróbálom újrafogalmazni, mert lehet kissé értelmetlenül tettem a kérdésben:
Tehát van pl 31 cella egymás alatt, a hónap 31 napjának. Ezekben vannak számok, mindig más. Alattuk egy külön cellában szeretném összeadni a fentebb lévő cellák 14-nél nagyobb értékeit.
Példa:
C1: 15
C2: 17
C3: 20
…
C32: ide kerülne jelen esetben 10.
Nem tudom érthetőbben leírni, valószínűleg velem van a gond, tanulom az excelt és erre keresek megoldást ha van.
#4
Iteratív számítások (közelítés)
Előfordulhat, hogy körkörös hivatkozásokat szeretne használni azért, hogy a függvények iteráljanak – vagyis addig ismétlődjenek, amíg nem teljesül egy numerikus feltétel. Ez lelassíthatja a számítógépet, ezért általában ki van kapcsolva az Excelben.
Hacsak nem járatos az iteratív számításokban, aligha kíván módosítatlanul hagyni egy körkörös hivatkozást. Ha igen, meg kell határoznia, hogy meddig kell folytatni az iterálást, azaz meddig kell újra és újra kiszámítani egy-egy képletet. Ha a közelítő számításokat a maximális lépésszám és a minimális értékváltozás megadása nélkül engedélyezi, az Excel automatikusan abbahagyja a számolást 100 iteráció után, vagy ha a körkörös hivatkozásban érintett cellák mindegyikének 0,001-nél kevesebbel változik az értéke újraszámolásonként. Emellett meghatározhatja a közelítések maximális lépésszámát és a lépések közötti minimális értékváltozást is, ami a számítások folytatásához szükséges.
Kattintson a Fájl > Beállítások > Képletek kategóriára. Mac Excel használata esetén kattintson az Excel menüre, és válassza a Beállítások > Számítás lehetőséget.
Jelölje be a Számítási beállítások csoportban a Közelítés engedélyezése jelölőnégyzetet. Kattintson a Közelítés engedélyezése elemre.
Az újraszámolások maximális számának beállításához írja be a Maximális lépésszám mezőbe az iterációk számát. Minél nagyobb az iterációk száma, annál több időt vesz igénybe, amíg a Microsoft Excel egy munkalapot kiszámol.
Az Elfogadható hiba mezőbe írja be, hogy legalább milyen különbségnek kell lenni az értékben két iteráció között, hogy folytatódjon az iterálás. Bármely számított érték esetén ez a lehetséges legkisebb változás. Minél kisebb ez a szám, annál nagyobb lesz az eredmény pontossága, egyben annál több időt vesz igénybe, amíg a Microsoft Excel kiszámolja a munkalap celláinak értékét.
A közelítő számításoknak háromféle eredményük lehet:
Az iterációkban kiszámolt értékek sorozata konvergens (az értékek egyre közelebb kerülnek egy központi értékhez), és ezért megbízható végeredmény született. Ez a kedvező eset.
Az értékek sorozata divergens, vagyis az értékek közötti különbségek az iterációk számával együtt nőnek.
A sorozat két érték között váltakozik. Például az első iteráció értéke 1, a másodiké 10, majd a harmadiké ismét 1, és ez a két érték követi egymást felváltva.
Innen: [link]
#4 vagyok.
#6/Kérdező:
Így viszont már sokkal érthetőbb. Így simán megoldható többféle egybe ágyazott képlettel.
=SZUMHA(C1:C31,">14",C1:C31)-(DARABTELI(C1:C31,">14")*14)
Hogy ez mit is csinál pontosan? Fejtsük vissza:
=SZUMHA(feltételtartomány,feltétel,értékektartomány)
A feltételek maguk a C1:C31-ben vannak, a feltétel az, hogy a szám legyen nagyobb, mint 14 (ha pontosan 14, ott a különbség 0, így az nem érdekes), és az értékek is a C1:C31-ben vannak.
/* Ez így összeadja az összes olyan számot ami 14-nél magasabb */
=DARABTELI(tartomány,feltétel)
A tartomány amiben számolni akarunk ismételten a C1:C31, a feltétel pedig megintcsak az, hogy nagyobb, mint 14.
/* Ez azt számolja meg, hogy HÁNY DARAB, olyan cella van aminek az értéke magasabb, mint 14 */
Utána már csak matematika.
Ha összeadod az összes számot ami 14-nél nagyobb, majd ezekből kivonsz annyiszor 14-et, ahány ilyen számod van, akkor megkapod a következőt:
A 14-nél nagyobb számok, 14 feletti részeinek összegét.
Meg lehetne csinálni egy segédoszloppal is (a D oszlopba kivonni a C oszlop számaiból 14-et, és utána a D oszlop értékeit szummázni azzal a feltétellel, hogy nagyobb, mint 0), de megoldható anélkül, egymásba épülő képletekkel, akkor nem kell feleslegesen +1 oszlopot használni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!