Melyik Linux jó egy embernek elsőnek?
"Az ubuntu gnome felületétől be fogsz sírni azt garantálom. Ha windowsról szeretnél váltani, akkor Linux mint. Ezt a legkönnyebb megszokni."
Egyetértek, de ahogy már írták, nem mindegy, melyik felülettel, ha már a Gnome-ból indultunk ki. Illetve tuképpen mindegy, mert úgyis a Linux alapokat kell először megszokni, csak akkor ne azért legyen Mint, mert a Gnome gáz. :))
Amúgy én is a Mint-et javaslom. Debian/Ubuntu alapú, gazdag repo-k, kézreálló kezelés. (Vigyázat, nem az LMDE, hanem a Cinnamon/MATE/Xfce egyike. Az LMDE is jó, csak talán nem annyira kezdőknek.)
A lényeg, amibe sokan belebuknak: A Linux (disztró) nem egy "másik Windows"!! Van hasonlóság, ugyanakkor sok Win-es dolgot el kell felejteni. Ha erre nyitott vagy, akkor megéri, ha más nem, akkor tanulás, nézőpont-tágítás céljából.
Olyan Linux, ami a lehető legtávolabb áll a windows _megjelenésétől_.
Én is az Arch ágat ajánlom, de kérdés, mennyire vagy szokva az angol leírásokhoz, meg a hardver ismeretéhez. Esetleg Manjaro vagy Arco, főleg utóbbit mondják kezdőknek.
De lehet Debian, Slackware vagy RedHat is. Talán a Debian az, ami kellően távoli a Windowstól, de még tolerálhatóan barátságos.
Mielőtt teljesen letörlöd a Windowst érdemes valamennyire kipróbálni előtte egy distrot:
- Ne virtuális géppel próbálkozz. Túl sok felesleges komplexitással jár, főleg egy kezdőnek. Nem lesz olyan teljesítménye, nem biztos hogy elsőre be tudod állítani a képernyő-felbontást stb.
- Ehelyett próbáld ki, hogy felrakod egy olyan gépre amit nem sajnálsz. Például ha van egy laptopod, azon kipróbálhatod.
- Ha nincs másik géped ajánlom a Live USB-ket. Ezzel kipróbálhatsz más oprendszereket úgy, hogy nem kell telepítened.
- Próbálj ki Linuxos programokat Windowson: pl. a GIMP, LibreOffice stb. telepíthető Windowson, le tudod tesztelni.
- Tervezz előre: nézd meg milyen programokat használsz Windowson, nézd meg Linuxon elérhető-e. Ha nem, próbáld ki az alternatívákat pl: Photoshop -> GIMP.
- Kezdésnek Linux Mintet javaslom. De ugyanúgy jó lehet akár az Ubuntu is. Az Ubuntunak is több változata van: Kubuntu, Xubuntu stb. Érdemes ezeket is kipróbálni, megnézni mi a különbség, neked melyik tetszik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!