Inkscape + Shutterstock?!
Nagyon sok vektorgrafikai munkaóra van a hátam mögött! Ám ma már más jelenti a kenyérkeresetet, éppen ezért nem tartok fenn, nem bérlek egy Adobe Illustratort, és egy Corel Draw licenszre sem akarok befizetni. Ehelyett, mivel közbe-közbe vannak felkéréseim, és saját magamnak is szeretnék kisebb illusztrációkat, ikonokat, logókat... stb... készíteni, Gondoltam, hogy megnézem az Inkscape programot, és az igazság, hogy nagyon bejött, és megtetszett, és elég jól sikerül benne minden. Aztán meg az előző életemből, rengeteg saját termékem van, amit még Corel Draw-ban csináltam. Ezeket gondoltam jó lenne értékesíteni, és hát a legjobb módja, hogy feltölti az ember Shutterstockra, meg a többi hasonló oldalra. Az inkscape szépen menyitja a Corelben rajzolt vektorképeimet, úgyhogy ez idáig rendben van.
Hanem a kérdés:
Regisztráltam feltöltőként shutterstockra (bár ne tettem volna, mielőtt midnent el nem olvastam) És az első feltöltési kísérletnél olvastam, hogy csak Adobe Illustrator 8-10 kompatipilis EPS fájlt fogad el. Nos... találtam olyan kiterjesztést inkscape alá, amely eps-be menti a képet (igaz a szűrőket nem menti, (pl blur) úgyhogy ezeket valószínű előtte bitmap-é kell konvertálni)
Viszont a kérdésem az lenn:
Hogy elfogadják az ilyen eps-t, valaki meg tudná mondani, hogy létezik-e olyan extention inkscape alá mely olyan eps-t generál, melyet a shutterstock elfogad?!
(Azért milyen durva ez az egész..., Egy ilyen oldal nem tehetséget, hanem a pénzes tehetséget karolja fel. Miért ne fogadhatna el svg vektorképet egy shutterstock? Hiszen az is feldolgozható... sőt... Én évekig dolgoztam reklámiparban. A hímzőgépek programjai, pl Brother... kifejezetten svg képeket kér. A vágóplotterek, lézervág gépek programjai úgyszintén... Szóval minden nyomda és reklámipari program, kifejezetten szereti az svg képet, akkor miért csak a kiváltságosak, akiknek van pénzük illustrátorra, vehetik igénybe a shutterstock-ot. Nagyon morbid)
Régebben készítettem pár vektort Inkscape-pel, és úgy rémlik, semmi plugin nem kellett hozzá - bár erre nem esküdnék meg.
Ami biztos, hogy bitmap nem lehet benne, azt automatikusan visszadobják.
"Miért ne fogadhatna el svg vektorképet egy shutterstock?"
Mert az ő feldolgozó rendszerük nem tudja kezelni.
"Miért ne fogadhatna el svg vektorképet egy shutterstock?"
Mert a többség úgyis valami fizetős szoftvert használ, akár megvette, akár letorrentezte. Ne hidd azt, hogy mindenki ilyen lelkiismeretesen ügyel a legalitásra! Főleg a világnak ezen a részén. Nyugaton az a 20 ezer forint havonta nem tétel. Fizikai munkát végző haverom Ausztriában (forintra átszámolva) 600 ezret kap. Idehaza pár éve 150-et keresett. A 150-ből kipengetni a havi 20-at komoly érvágás. 600-ból meg aprópénz.
Aki meg közép-európai színvonalon keres, az meg kalózkodni fog. Nem kevés ismerősnél és ügyfélnél tapasztaltam, hogy bár nincs pénzük megvenni a kereskedelmi szoftvert, azt azt szinte teljesen kiváltó ingyenes alternatívát egyszerűen nem hajlandók megismerni. Mert ő mindig is Photoshopot használt, nem akar mást megtanulni. Aztán meg megy a sértődés, ha nem vagyok hajlandó tört szoftvert letölteni és telepíteni nekik.
"Egy ilyen oldal nem tehetséget, hanem a pénzes tehetséget karolja fel."
Pontosan.
Sajnos sok kreatív terület olyan, hogy hatalmas előnye van a "pénzes" embereknek. Nem illik így kimondani, de hiába tehetséges valaki, profitálni csak akkor fog belőle, ha előtte jókora összeget rááldoz. Aztán lehet mellé ideológiákat gyártani, hogy csak a tehetség számít...
Kedves #3 :)
"Mert az ő feldolgozó rendszerük nem tudja kezelni."
Ez nevetséges! :) Tegyük fel, hogy elhiszem, hogy nem tudja, ám mi érdeke fűződik a shutterstock-nak ahhoz, hogy ne ismerje, hacsak nem a témaindító kérdés leírásában található utolsó zárójel?! Nehogy már egy ekkora projekt, és egy akkora bevételell rendelkező szolgáltatás, mint a shutterstock ne engedhette volna meg magának az elmúlt 20 évben, hogy picit tovább fejlesszék a feldolgozó rendszerüket! :) (Nem mellesleg, az elbírálást emberek végzik, tehát egyenként megnyitják illustratorban a beküldött anyagot. Nem csupán ránézésre bírálnak. Megnyitják, és megnézik, hogy hogy van az megvalósítva, és nem csupán esztétikailag, hanem a kép megvalósítását is nézik, hogy mondjuk egy kontúr egy kép körül path vagy stroke. Ha stroke, dobták is vissza! Ugye ez pl nem látszik ránézésre, ehhez meg kell nyitni a munkát. És ehhez hasonló, számtalan kivitelezési módszert is vizsgálnak.) Vagyis a kérdésemmel reméltem, hogy csak akad valaki, akinek van anyaga fent valamelyik stock oldalon, és tudja konkrétan a választ a kérdésemre.
Kedves #5
Tökéletesen értem, és átérzem, amit írsz! Én magam is a Corel programcsaládon "szocializálódtam". (a 90-es években kezdtem a "szakmát") Aztán jött az Adobe programcsalád. Reklámcégnél dolgoztam bennük, nekik meg volt hivatalosan. Aztán miután belefáradtam a webfejlesztésbe (mert a diplomám programozó, nem grafikus. Mégis hamarabb voltam grafikus, mint webfejlesztő... :) ) Létrehoztunk a feleségemmel egy kicsi reklámstudiot, ahól rengeteg munkám született. Aztám a sors úgy hozta, hogy el kellett költöznünk a kisfiunk kezelése végett és ott kellett hagyjuk amit felépítettünk, így újra webfejlesztés lett kényelmesebb, és hamarabb opció! Viszont, most, hogy végre kicsit fellélegezetünk, hogy végre megértettük, hogy milyen szándéka volt mindezzel a Teremtőnknek, mi volt az üzenet, és mit kellett megtanulnunk belőle, gondoltam én... (az ego az persze tovább munkálkodik) hogy ott van az a sok vektorkép, az a sok dizájn, amit polokra, faltetoválásokra, egyéb dolgokra terveztem (akkor még Corelben) ne csak ott csücsüljenek egy WD külső vinyón, hanem termelhetnének egy kis konyhapénzt a családnak. Viszont azt nem engedhetem meg magamnak, hogy béreljek egy illustratort, csak azért, hogy nagy kinszenvedéssel, és sokadik próbálkozásra bekerülhessek a rendszerbe (valamelyik nagyobb stock rendszerbe) Ha egyáltalán bevesznek.
Ezért aztán gondoltam, hogy hát ott az inkscape, sok jót hall az ember róla, lássuk tegyünk egy próbát. (Ja és ha a photoshop jönne szóba, akkor természetesen elővenném a Gimpet :) ) Na így jutottam az inkscape progihoz. (Amiről "szakmabeliként" természetesen már tudtam rég, sőt mindig fent is volt a gépemen, csak épp sosem használtam, mert volt Corelem) Egész pontosan még van egy előzménye ennek, ám nem untatom a becses társaságot ezekkel :)
Nem hiszem, hogy különösebb technikai oka lenne a Shutterstocknak arra, hogy csak az Adobe formátumát preferálja. Az SVG egy elég kiforrott, jól működő szabvány,
Ahogy itt ( https://www.gyakorikerdesek.hu/szamitastechnika__egyeb-kerde.. ) a #93-as hozzászólásban írtam, én használtam Gimpet és Inkscape-et hírlevelekhez, honlapokhoz, pdf-ekhez és print kiadványokhoz is. Az Inkscape-nek egyetlen komolyabb hátrányát ismerem az Illustratorhoz képest, hogy textúrákat nem tud úgy kezelni. Gimp-nél pedig a CMYK export az, ami nem működik (legalábbis amikor utoljára ilyesmire használtam, akkor nem tudta), de külső programmal ez is megoldható.
Kedves Balázs (#7)
Én webfejlesztő vagyok (és Javascript oktató) Így aztán teljes mértékben alá tudom támasztani, amit írsz! A diplomamunkám anno fájlok feldolgozása volt, egész pontosan egy zeni portál volt, ahol php-ban dolgoztam fel a midi zenei fájlokat úgy, hogy a honlap megjelenítette a feltöltött midi teljes partitúráját (A zenében szereplő összes hangszer kottáját)
írod: "Nem hiszem, hogy különösebb technikai oka lenne a Shutterstocknak arra, hogy csak az Adobe formátumát preferálja. Az SVG egy elég kiforrott, jól működő szabvány,"
Vagyis tökéletesen tudom, hogy ennek nem technikai okai vannak! Az svg pedig egy olyan szabvány, ami egy xml alapú szabavány, ami képes Javascript kódokat is tárolni, így az őt értelmező szoftver-nek rendelkeznie kell némi javascript értelmezővel, hogy azt futtatni tudja. (Na de melyik vektorképben nincs script?! :) Az eps-ben is van! ) (Az svg fájlokat meg tudod nyitni bármilyen notepad segítségével, és egy hasonló "kód" tárul a szemed elé, mint, amikor egy html fájlt nyitasz meg. Vagyis elvileg elég egy notepad, ahhoz, hogy svg képeket csinálj :) na de ez egy mástál tészta, ne menjünk most ebbe bele)
Szóval oda akarok kilyukadni, hogy igen, mivel az svg (Scalable Vector Graphics) Egy szabványosított formája a vektorképeknek, igencsak lobbi, és propaganda szaga van, hogy miért nem fogadják el!
(Zárójelben röviden mégegyszer. Az svg egy olyan fájlformátum, amit a legeslegeslegeslegeslegkönyebb feldolgozni, vízjelet rátenni, átméretezni... stb... vagyis valóban nem lehet a feldolgozásra fogni a dolgot!)
Vagyis még mindig kiváncsi vagyok, hogy ha netán idetéved valaki, aki ezt konkrétan tudja, mert csinált ilyet, hogy Inkscape segítségével eps-be exortált fájl, jó-e a shuttestock-nak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!