Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Mi kell ahhoz, hogy egy...

Mi kell ahhoz, hogy egy weboldalt anonim el tudjak érni?

Figyelt kérdés
Szeretném, ha nem ismernék fel a számítógépem, milyen programmal lehet ezt kivitelezni? Illetve hogy működnek ezek a programok, mik lát belőlem a weblap?

2022. máj. 15. 22:55
 1/10 anonim ***** válasza:

Zanzásítva:

1. Amikor felcsatlakozol az Internetre a szolgáltatód biztosít számodra egy, az Internet irányából látható úgynevezett publikus IP-címet,

Ezt az IP-címet a felkeresett weboldal mindenképpen "látni" fogja, hisz kell neki egy cím, ahova a weboldal tartalmát el tudja küldeni; de ezen IP-cím tudatában a webszerver mögött levő üzemeltető vissza tudja keresni, hogy azt az IP-címet melyik szolgáltató birtokolja, illetve maximum azt, hogy kb. maximum melyik városból keresték fel - többet pusztán az IP-címből nem tud többet kideríteni.


Az IP-címedet VPN-szolgáltatással - ilyet nyújt például a Protonmail - el tudod fedni úgy, hogy az Internetes forgalmadat egy VPN-szerveren keresztül kapcsolódva végzed, így a weboldal mögött levő üzemeltető nem a te IP-címed látja, hanem a VPN-szerverét.


2. Amikor felkeresel egy weboldalt a böngésződ sok mindent elárul magáról - például a böngésző típusát, verzióját, az operációs rendszered típusát, a képernyőfelbontásod, hogy milyen betűtípusok vannak feltelepítve, stb... Mindezen információk egyfajta "böngésző ujjlenyomatot" képeznek, amiket összeállítva - a nyomkövető sütik révén - követhetővé válsz (az amerikai központú, monopolhelyzetben levő globális techcégek - Google/Alphabet, Facebook/Meta, Amazon,... - szépen le is követnek).


Ez ellen úgy lehet védekezni, ha olyan böngészőt - például Firefox - használsz, amiben - akár magában a programban, akár kiegészítőkkel (például uBlock Origin reklámblokkoló, Noscript Javascript-blokkoló vagy a Chameleon "böngésző ujjlenyomat"-hamisító) - beállítható, hogy adott oldalaknak, milyen adatokat osszon meg magáról.


3. Van még egy pont a védelemben - ez a weboldal és a közted levő útvonal. Ha ezt lehallgatják, akkor veszhet az anonimitásod.


Ez ellen a weboldal a HTTPS-titkosítással tud védekezni, te az előbb említett VPN szolgáltatással - bár ezen utóbbi csak a VPN szerver és közötted titkosítja az átvitelt, a VPN-szerveren illetve a VPN szerver és a webszerver között nem.


4. Az előző pontokban említett védekezési metódusokat egyesíti a Tor Browser, ahol egyrészt a forgalom egy egymáshoz véletlenszerűen kapcsolódó VPN-szerverek hálózatán keresztül megy át - így valamelyest titkosítva és anonimizálva lesz - illetve maga a böngésző úgy van beállítva, hogy az ne pletykáljon magáról.


5. Viszont mindezek, amiket felsoroltam, fabatkát sem érnek, ha aktívan közreműködsz - például információkat adsz meg magadról, vásárolsz, platformokon regisztrálsz és ott bárkinek pletykálsz, stb...

2022. máj. 16. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Az utcán egy vadidegen embertől kölcsönkért mobillal böngészel. Mindig máséval.
2022. máj. 16. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Tor böngészővel, nyílt wifit használva az utcán laptoppal.
2022. máj. 16. 06:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Shaddark ***** válasza:

Minden böngészőben van un. private mód.

Bekapcsolod, böngészel.

2022. máj. 16. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

#4: "Minden böngészőben van un. private mód."

Ami csak annyira szolgál, hogy a gépeden permanensen nem tárolja az előzményeket, nem menti el a sütiket.


Viszont a kapcsolatodat a géped és a webszerver között nem titkosítja, nem rejti el a publikus IP-címedet, nem korlátozza/hamisítja a böngésző által elküldendő adatok körét és célját.

2022. máj. 16. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Shaddark ***** válasza:

Köszi, nem szoktam használni és azt hittem hogy mindegyik másikban is ugyanúgy működik mint a duckduckgo addonban. De ránéztem most és tényleg nem.

Az alap beépített csak kliens oldalon működik és nem sok mindenre jó. Talán ha közös gépet használ valaki akkor lehet érdemes használni.

2022. máj. 16. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Elfogtam egy nem privát tartalmú üzenetet - a lényegi részét idézem:

"Hogy működik egy VPN IP cím?"

Egy kis történeti kitekintéssel kezdem: A VPN - vagyis a virtuális magánhálózat (Virtual Private Network) - eredetileg arra találták ki, hogy egy vállalat a belső, Internet irányából nem elérhető privát hálózatához, az azokon elérhető erőforrásokhoz (belső fájlszerver, Intranetes web-/alkalmazásszerver, nyomtató, szkenner, fax, belső VOIP) kívülről a külső telephelyeken, helyszíneken levő kollégáknak hozzáférést biztosítsanak. Ehhez a vállalatnak egy VPN szervert kell létrehoznia, aminek egyrészt az Internet felől látható (erre csatlakozik a kolléga), másrészt látja a belső, privát hálózatot (ahol az említett erőforrások vannak); a kollégának meg egy VPN-klienset kell telepítenie a gépére.


Viszont élelmes vállalkozók rájöttek, hogyha a VPN szervereket egy-egy, a világ több részén levő adatközpontokban levő szervergépekre, publikusan az Internet irányából látható hálózatokra raknak és ezekhez hozzáférést biztosítanak, arra - adatvédelmi indokokból, földrajzi korlátozások elkerülése végett - lesz fizetőképes kereslet.


Na most, amikor Te egy VPN-szolgáltatásra regisztrálsz, akkor egy (pontosabban több) ilyen VPN-szerverhez kapsz hozzáférést (felhasználónevet, jelszót és a szerver címét). Ehhez szükséged lesz egy, a VPN-szolgáltatást használni kívánó gépen egy VPN-kliensre - ezt általában a szolgáltató biztosítja, de akár az operációs rendszerben megtalálható, akár külön alkalmazásként is letölthető.


Ezen VPN-szolgáltatások ingyen/olcsó változatai elérhetőségben (csak bizonyos országokban vannak szervereik), sebességben, adatmennyiségben vagy az elérhető szolgáltatásokban (például a böngészés megy rajta, de például a P2P fájlmegosztó alkalmazások nem) korlátoltak, és pénzért, prémium szolgáltatásként oldhatóak fel.


"Lehetséges az, hogy az adott IP cím már használva volt a weboldalon,"

Lehetséges, mivel a szolgáltatók a szervereiket - amik adatközpontokban helyezkednek el, fix IP-cím (tehát behatárolható) mögött - több embernek is kiadják, így megeshet, hogy egy előfizető társad is ugyanazon VPN szerver IP-címén keresztül érhette el a weboldalt.


"így be tudnak azonosítani?"

Egyrészt mivel a VPN-szerver egy adatközpontban fix IP-cím mögött van, ezért behatárolható, lehet tudni, hogy azon IP-cím mögött egy VPN-szerver van, így tilthatóvá válik; másrészt bűncselekmény elkövetése esetén a weboldal tulaja feljelentést tehet, aminek hatására a nyomozóhatóság kikérheti a VPN-szerver, vagy az a mögött levő szolgáltatók naplóállományait, aamik alapján van esély a visszakövetésedre (gyakorlatban persze ez kicsit bonyolultabb dolog).

2022. máj. 16. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

A VPN elrejti az IP címedet (elvileg ez alapján azonosítható be, hogy ki vagy, de csak feljelentés esetén adják ki a szolgáltatók, hogy adott IP-t adott időpontban ki használta). Viszont az IP cím alapján látható, milyen városból/faluból internetezel (nagyobb városoknál akár a kerület és városrész is). Ha pedig a böngészőben engedélyezed a helyadatokat, akkor látszik a pontos helyzeted is, de ezt egyszerűen le tudod tiltani.

Ezen felül ha mobiltelefonról internetezel, akkor látják a készüléked típusát és az Android vagy iOS rendszered verzióját, meg a böngésző verziót. Mondjuk ezzel szerintem nem sokra mennek, nekem pl. Samsung Galaxy A20 telefonom van, Android 11 rendszerrel, ezt így nyugodtan ki merem írni, ez alapján aligha találnak meg. :) Számítógép esetén még kevesebb támpont van, mert csak az operációs rendszer és a használt böngésző verzióját látják.

Tehát szerintem egy VPN elegendő védelmet nyújt, ha a helyadatok a böngészőben le vannak tiltva.


Vannak ingyenes és fizetős VPN-ek, a fizetősök magasabb sebességet és több szervert kínálnak, viszont az ingyenesekkel nem árt vigyázni, nem mindegyik nyújt megfelelő védelmet (sőt, van amelyik ingyenes VPN pont az ellenkezőjét teszi).

Egy ingyenes VPN-t emelnék ki, ami átlagos felhasználásra megfelel: [link]

Az ingyenes verzióval sajnos csak három ország szervereit használhatod, ezek Hollandia, Japán és Amerika. Viszont a fent említett három országban több, mint 150 szerverük van. Hozzánk a Hollandiai szerver van a legközelebb, ez lesz a leggyorsabb. Az adatforgalom korlátlan, viszont mivel sokan használják, ezért a sebessége közepes (de böngészésre és HD videók nézésére megfelel). Az ingyenes csomagban korlátozva van a P2P/BitTorrent is, ha erre kell, sajnos elő kell fizetni legalább a Basic csomagra. A prémium verziónál akár 1700 szerverre csatlakozhatsz 63 országban, továbbá vannak 10 Gbit/s-os szervereik is.


Ha a ProtonVPN ingyenes verziót használod, akkor azt fogja látni a weboldal/program üzemeltető, hogy valaki Hollandiából, Japánból vagy Amerikából használja. Látni fogja az IP alapján, hogy ProtonVPN-t használsz. Látni fogja a telefonod típusát, a használt operációs rendszer verzióját, és a böngésző verziót. Ezek az adatok viszont teljesen alkalmatlanok arra, hogy megtudja, ki vagy. Ehhez ugyanis tudnia kellene a valódi IP címedet, de ezt a VPN elrejti. Többször írtam, de még egyszer kiemelem, hogy a böngésző helyadatokat tiltsd le, mert különben semmit nem ér a VPN!


Van még egy jó ingyenes VPN, nekik 10 országban van szerverük az ingyenes csomagban, és gyorsabb: [link]

Ez havi 10 Gb adatforgalmat ad, ami inkább csak alap böngészésre elég. Viszont náluk van a legolcsóbban prémium VPN, a Build A Plan csomagban havi 2 dollártól (egy prémium szervert, pl. a Magyart és a korlátlan adatforgalmat kell választani).

2022. máj. 16. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Kicsit tévúton jártok ezzel a VPN-es dologgal. Az IP cím manapság semmit nem jelent a weblapok számára, hiszen úgyis a digitális ujjlenyomat alapján azonosítanak, ahhoz meg nem hogy IP cím, de sütik sem kellenek.
2022. máj. 16. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
#9: Ezt már pedzegettem #1-es hozzászólásom 2. pontjában.
2022. máj. 16. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!