Ramdisk lassú betöltése. Mi lehet a megoldás?
Egy másik probléma kapcsán észrevettem, hogy a frissen telepített Linux Mint (20.3) sokkal lassabban indul, mint a régi verzió. A problémát az okozza, hogy a initrd-re kell várni (meglepően sokat). Maga a rendszer betöltése nem lassú. Ráadásul SSD-n van.
systemd-analyze blame | head
2.518s apt-daily-upgrade.service
809ms dev-sdb1.device
509ms networkd-dispatcher.service
457ms systemd-logind.service
429ms udisks2.service
417ms upower.service
319ms lightdm.service
314ms plymouth-quit-wait.service
270ms accounts-daemon.service
252ms ubuntu-system-adjustments.service
Némi keresgélés után megtaláltam ugyanezt a problémát:
Annyi a különbség, hogy nálam frissebb a kernel (meg nyilván az OS is).
A gép egy régi 1366-os alaplapra épül (tehát 2012-es a legfrisebb BIOS amire frissíteni tudtam) és UEFI-ről pedig ne is álmodjak.
Addig eljutottam, hogy a 85MB-os kernelt lefaragtam 34MB-ra, ez a 1m15s boot időn dobott egy kicsit, így már csak 45s, de nyilván ez nem megoldás igazából.
Szerintetek hogy tudnám elérni, hogy gyorsabban induljon (mint régen)? Már egy 15-20s-es boot idővel beérném simán.
Természetesen a jelenlegi hardverekkel. :) Régi gép, de nem gyenge, szóval a feladatokra teljesen megfelel, így emiatt nem cserélném még. (főleg a jelenlegi árak mellett)
Köszi.
Hagyod a csudába az egész Ramdisk-et... ;)
Már ettől gyorsabb lesz.
Én nem hiszem, hogy ez BIOS bug lenne, mert akkor az előző Mint sem lett volna gyorsabb. Nyilván annak sem 1MB volt az initrd-je...
Nincs hwe kernel a rendszerben? Szerintem meg kéne próbálni azzal.
#1 Öhm... :D Azért ennyire nem vagyok spíler. Ha jól tudom az initrd kiváltása úgy megy, hogy mindent bele kell forgatni a kernelbe ugye? tehát kézzel kell összerakni az egészet, nem?
Ezt inkább most kihagynám. :D Mármint ha az emlékeim nem koptak meg, akkor tanultam is, deeee... ezt most nem vállalnám be. Több idő, mint amit nyerek vele. :)
#2
Köszi a tippet, este megnézem.
#2
Feltelepítettem, bár szerintem továbbra is csak a generic-et hajlandó használni. (nem tudom grub-ból kiválasztani a hwe-t)
Bocs ha értetlen vagyok, de az összes leírás amit néztem csak annyit javasolt, hogy tegyem fel a linux-image-generic-hwe-20.04 -et. Ezt megtettem, de hwe-support-status --verbose esetén ezt adja vissza: "Only LTS releases have Hardware Enablement stacks"
Persze ennek lehet az is az oka, hogy nem sima ubuntu LTS, hanem linux mint és a verziószámozás eltér ezért úgy jelzi, mintha nem LTS lenne. Gondolom ettől függetlenül még működik.
#4
Nincs neki külön, a rendszerpartíciót használja (default telepítés) tehát ext4.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!