Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Ha volna Pegazus egy gépen...

Ha volna Pegazus egy gépen sima vírusirtóval nem lehetne le irtani? Mint pl az ESET?

Figyelt kérdés
2021. szept. 5. 12:12
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

Sehogy. Pont ez benne a pláne, hogy nem veszik észre.


Az egész pegazusbotrány onnan fakadt ki, hogy sajtóban szivárogtatták ki hogy kormányok használják a szoftvert az állampolgáraik ellen.

2021. szept. 5. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 A kérdező kommentje:
De nyilván ere bizonyíték is van nem?
2021. szept. 5. 22:02
 13/14 anonim ***** válasza:

"Sehogy. Pont ez benne a pláne, hogy nem veszik észre."

Mégis észrevették - lásd #2-es hozzászólásomban szereplő linken Ahmed Mansoor esetét:

- SMS-ben kapott egy gyanús linket

- a gyanús link megnyitásakor alkalmazást telepített a mobilra

- ami gyanús forgalmat bonyolít

persze mindennek felfedezéséhez szimplán egy szimpla víruskereső kevés, de egy megfelelő biztonsági tudatosággal rendelkező személy és egy behatolásdetektáló tűzfallal ellátott internetbiztonsági szoftvercsomag (az ESET-nek is vannak ilyen termékei - például: [link] ) már képes lehet ennek kiszűrésére.


"Az egész pegazusbotrány onnan fakadt ki, hogy sajtóban szivárogtatták ki hogy kormányok használják a szoftvert az állampolgáraik ellen."

Nem, az már az álbotrány volt. A botrány már 2016-ban megtörtént.


Egy ország kormánya egyébként is egy törvényhozó szervezet - nem végrehajtó - nem alkalmas/képes állampolgárok megfigyelésére.

A megfigyelést egy országban a polgári titkosszolgálatok (kis országunkban ilyen az Alkotmányvédelmi Hivatal) végezhetnek, de azt - kis hazánkban legalábbis - is nyomós indok esetén.

Illetőleg aktív megfigyelést (értsd: külön szoftvert telepítenek a megfigyelendő célszemély gépére, vagy rejtett információgyűjtő eszközt rejtenek el nála) tömegesen (több (tíz/száz)ezer esetleg milliós nagyságrendben), átlag honpolgároknál nem fognak alkalmazni, ugyanis:

* megvan a lebukás esélye

* nagy az így beszerzett adattömeg, amiből igen kicsi az egyáltalán potenciálisan hasznosan használható információmennyiség - ezért szokták a bűnözőket és az azokkal kapcsolatban állókat megfigyelni

* rendelkezésre állnak nyílt forrású hírszerzési (OSINT) technikák - példának okáért ott a Facebook, ahova az emberek önként és dalolva töltik fel publikusan életük minden egyes lépését

2021. szept. 5. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 A kérdező kommentje:

"Több (tíz/száz)ezer esetleg milliós nagyságrendben)"


Ezres meg annál is nagyobb nagyságrendben milyen eszközből lehet ilyen sokat el rejteni? Milyen költségei vannak egy ilyen kémkedési folyamatnak? Mi a költséghatára egy megfigyelési folyamatnak?

2021. szept. 6. 20:27
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!