Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Mik a világ leggyorsabban...

Mik a világ leggyorsabban bootoló szoftverrendszerei?

Figyelt kérdés

Ez alatt nem átlag, unalmas multitaskingos rendszerek szoftverekre gondolok, hanem olyan rendszerekre, operációs rendszerekre, beágyazott szoftverekre, amiket már a bekapcsológomb bebillentésekkor szeretnénk a képernyő előtt látni.


Érdekelnének klasszikus PC BIOS-ok, miniszámítógépek - pl. RaspberryPi - rendszerei, mikrokontrollerek bootloader-e, vagy akár ultramodern gépfegyverek szoftvere, ahol élet múlhat akár a tizedmásodperc törtrészein is.


Ezek közül mik a világ leggyorsabban bootoló szoftverrendszerei?



2021. jún. 4. 03:58
 1/6 anonim ***** válasza:
94%
A C64 basic-je elég gyorsan elindult. KB 1 másodperc és gépelhettél is.
2021. jún. 4. 05:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Általánosságban elmondható, hogy azok a rendszerek ilyenek, amelyek operációs rendszer nélkül működnek, vagy amelyek az operációs rendszert ROM-ba égetve tárolják.

Ahogy #1 is írta, a Commodore 64 jó példa erre. (Bár az inkább 2-3 másodperc, mint egy, de ez már csak szőrszálhasogatás. ;) ) A mikroszámítógépek legtöbbjéről ugyanez elmondható: bekapcsoltad, és bőven kevesebb, mint 5 másodperc alatt már rendelkezésre is állt. Ilyen volt a teljes 8-bites Commodore-sorozat, a ZX Spectrumok, ZX80, ZX81, az Amstrad CPC-sorozat, az Enterprise, a TVC, és még hosszasan sorolhatnám.

A mikrovezérlők mindegyike ide sorolható, elvégre nincs is operációs rendszerük. Bekapcsolás után egyből elkezd futni a Flash-memóriájukba töltött program, ami külön betöltést nem igényel, hiszen az eszköz memóriaként éri el. Mivel a legtöbb beágyazott rendszer valamilyen mikrovezérlőn alapul, így ez érvényes azokra is.

A Raspberry Pi már messze nem ez a kategória. Ez már nem mikrovezérlő, hanem egy lapszámítógép (SBC), ami a logikai felépítését tekintve ugyanaz a kategória, mint a PC-k. Csak kisebb, kevesebbet fogyaszt, általában szerényebb a teljesítménye, és jellemzően Flash-alapú háttértárat használ. (Nem ugyanúgy, mint a mikrovezérlők Flash-e, azok ugyanis memóriaként elérhetőek, míg Raspberry esetén ez háttértár, amiről a szoftvert a RAM-ba kell tölteni, ha futtatni akarjuk.) Persze, ez is alapesetben kevesebb, mint egy perc alatt betöltődik, de azért nem ugyanaz a kategória, mint egy Arduino. ;) A Raspberry egy "átlag, unalmas multitask rendszer". :)

Hasonló kategóriát képviselnek a régi DOS-os PC-k (bár ez pár verziót kivéve nem volt multitask), ott is előbb be kell tölteni az oprendszert a háttértárból a RAM-ba, bár ez - a POST idejét nem számítva - kb. 10 másodperc alatt meg is történt, tekintve, hogy a DOS rendszerek mai szemmel nézve nagyon kicsik voltak.

2021. jún. 4. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Volt a kínai sárga kazettás Famicom, na az kb ilyen 0,2 másodperc.
2021. jún. 4. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
0%
DOS
2021. jún. 4. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
0%
A számológépem elég gyorsan bebootol, de a COD-os Survive-os fegyverrendelő laptopok se kutyák.
2021. jún. 4. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Bár a C64 gyorsan "gépelhetővé kapcsolt" ha valami célra használni is akartad, akkor az kb 5 - 10 perc plusz volt.

A mostani lassan bútoló rendszerek több aplikációt is képesek futtatni nagyon rövid indulási átváltási idővel, vagy totál egyszerre.


A lényeg a fontos, nem a szándék.

2021. jún. 12. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!