Van értelme 16bites Windowsra fejleszteni vagy ez már csak őrült hobbi?
Egy egyszemélyes software cég (vagyis egy szem szakállas félőrült manusz) fejleszt egy grafikai progit Win-re (win7/8/10)
de ugyanezt lekódolja 16bites win-re nem kevés munka árán és kiadja.
Kérdés: KINEK?
ki használ 16bites win környezetet? Magyarán win 3.1-et?
Nem érdemes. A MS lassan a W32 platformot is kukázza, a 64 bites Windowsokban pedig már nincs 16 bites alrendszer.
De ettől még természetesen nyugodtan fejlessze le, ha úgy gondolja: az ilyen "őrültségek" vagy hobbyk esetében nem mindig az észérvek dominálnak.
és 32 USD a win16 progi regizése... a win10 verzió csak 18 dodó...
a hülyének is megéri 32 dodó egy win16-os progiért.
Állítólag fokozatosan leépítik a 32bites platformot.
"a Microsoft megkezdte a 32-bites Windows 10 verziók kivezetésének hosszú-hosszú folyamatát"
A linux már megtette.
Úgyhogy mivel a 16 bites programokat alapból csak a x32 futtatja...
@6: igen, ezt írtam az előző hozzászólásban.
Személyes példa: Lopva angolul - az egyik legjobbnak tartott nyelvoktató program. Anno W95-ön szereztem meg, de a 3.1-en is elfut. Win10 x64-en már nem. Virtuális gépen futó 32 bites Win7-en használom...
Értelme mindennek van, amire van kereslet.
Ha pedig jól írják meg a forráskódot, akkor abból nem olyan irdatlanul nagy munka más platformra fordítani. Esetleg bizonyos alacsonyabb szintű, platformspecifikus kódrészleteket lehet, hogy meg kell írni hozzá, de ezek - ha előrelátó és professzionális fejlesztőkről van szó - újrafelhasználható kódrészletek, tehát amit egyszer implementáltak, azt más, hasonló munka során is fel lehet használni.
Egyébként sokan nem is gondolnák, hogy hányan használnak még valamilyen okból régebbi rendszereket.
Egyrészt sokaknak ez egyszerűen kedvtelés. Ezen nem kell megrökönyödni, ugyanúgy,a hogy valaki a régi autók, vagy épp régi bútorok szerelmese, ugyanígy vannak, akik a régi tech-cuccokat kedvelik.
De például most a napokban volt hír, hogy a Trónok Harca írója mind a mai napig MS-DOS-t, illetőleg az azon futó WordStart használja munkára.
Lehet, hogy ez így összességében is csak a számítógéphasználók alig egy ezreléke, de ha azt vesszük alapul, hogy a világon üzemel óvatos becslések szerint is fél, de valószínűbb, hogy inkább 1-2 milliárd számítógép, akkor annak az egy ezreléke is tízezres nagyságrendű felhasználói bázist jelent.
De van egy másik, elég komoly felhasználói bázisa az antik rendszereknek. A nagyvállalti szférában ugyanis teljesen más elvek mentén történnek a fejlesztések, mint mondjuk egy otthoni PC esetén. Ha egy rendszer jól működik, akkor egész egyszerűen konktraproduktív megbolygatni. Így fordulhat elő, hogy pl. egy lengyel autószerelű műhelyben mind a mai napig C64-en dolgoznak. Vagy hogy egy angol iskola fűtési rendszerét egy Amiga irányítja. Sok helyen a könyvelő- és/vagy számlázószoftver 16 bites. Az én munkahelyemen is van egy DOS-t futtató gép, amin a bérszámfejtést végzik. Az csak és kizárólag arra van fenntartva, és nem szándékoznak újabb rendszerre váltani.
Ennek van két nagyon jó oka. Egyrészt egy nagyvállalatnál nem 1-2 gépet kéne kicserélni, hanem akár több százat is. Az pedig nem gazdaságos, hogy párévente tíz- vagy százmilliók menjenek el csak arra, hogy az épp legtrendibb hardvert és oprendszert használják. Másrészt: sok gépen egyedi célszoftverek futnak, amik nem biztos, hogy más oprendszer alatt is ugyanolyan stabilan futnának. Ezek pedig gyakran komoly pénzekért fejlesztett egyedi szoftverek, nem oylasmik, amiket párezer forintért a boltban megvesz az ember.
És ugye ott van az az alapelv, hogy ami működik, abba miért piszkáljunk bele?
Ami pedig a fejlesztőt illeti: főleg, ha egymaga fejleszti, tehát úgymond nem függ senkitől, miért ne fejleszthetne azt, amihez kedve van? Lehet, hogy neki ez csak egy hobbi, de egy komoly tudást és kreativitást igénylő hobbi, ami kárhogy is nézzük, nagyságrendekkel jobb időtöltés, mint ha ehelyett kocsmázni, vagy focimeccsen őrjöngni menne.
Két apró megjegyzés:
#6: ne keverjük az x86-ot az x32-vel! Utóbbi egészen más, és nagyon is élő, bár extrém ritkán használt platform.
A Linux pedig olyannyira nem vezette még ki a 32 bites vonalat, hogy pl. a Debian még aktívan támgoatja ezt a platformot is. Oké, lehet, hogy már ők sem sokáig, és sok disztró már tényleg elvetette, de azért túlzás álíltani, hogy Linuxon a 32 bit már halott lenne. Főleg, hogy Linuxon rendesen működik a PAE, szóval 32 biten is lehet kezelni akár 64 GB RAM-ot is. Meg aztán csak az x86-os architektúrára igaz az, hogy halódik, ARM-on a 32 bites rendszerek köszönik, jól érzik magukat. :)
@8: Nem kevertem. PC-n két verzió van:
x86-32 ezt nevezik x86 nak, és
x86-64 ezt nevezik x64 nek.
Az "86 az az Intel PC-ben elterjedt arhitektúrára utal a 32 és 64 pedig a bitszámra. Ne keverd ide az ARM, PIC, AVR, Z80 stb stb processor arhitektúrákat, azoknak semmi köze a windowshoz..
x86-32 ezt nevezik x32 nek, és
x86-64 ezt nevezik x64 nek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!