Ha Windows tiltja a '*' karaktert a fájlnevekben, akkor Linux-on miért lehetséges NTFS fájlrendszer alatt '*' nevű fájlt létrehozni, vagy mást ilyen karaktert tartalmazó névre átnevezni?
Na jó...
Én sem kedvelem a Windowst, főleg ami a 7 után lett, de operációs rendszertől függetlenül vannak megszívlelendő elvek a fájlneveket illetően. Mondjuk a legalapvetőbb, hogy nem használunk fájlnevekben olyan karaktereket, amiknek kitüntetett szerepük van, akkor sem, ha egyébként technikailag lehetséges. Sőt, ha igazán előrelátóak akarunk lenni, akkor ékezetes karaktereket, valamint szóközt sem használunk.
A különbség oka egyébként az, hogy Windowson a csillag levédhetetlen joker-karakter, így ha egy fájlnévben leírod, akkor a rendszer honnan tudná, hogy te most konkrétan egy csillagot tartalmazó fájlnévre hivatkozol, vagy joker-karakterként használod. Linuxon pedig egyértelműen levédhetőek a speciális karakterek, így eldönthető, hogy az joker-karakter, vagy a fájlnév része. Az NTFS maga pedig nem szab ilyen technikai korlátot a fájlnevekre, ez az operációs rendszer előírása a neveket illetően.
A Windows pedig nem fog megőrülni, csak azt a fájlt nem fogod tudni elérni.
Én sem szeretem a Windowst, de ez történetesen pont egy olyan jellemzője, ami miatt aztán abszolút semmi okod nincs szidni. Sok minden másért lehet, akár a koncepció nélküli kapkodásuk miatt, akár a hardverigénye miatt, akár a frissítési, vagy adatvédelmi politikájuk miatt, de a fájlnév-előírások miatt kritizálni azért eléggé suttyó dolog.
A prog.hu frusztrált adminjait meg inkább ne keverjük ide.
>D
Nyilván, hisz a Winf...khhm..dows az operációs rendszerek Chuck Norris-a.
A Windows-ban olyanokat nem szabad említenünk, hogy gyengédség, ilyen !!NINCS!!. Csak tulajdonságok vannak meg fícsörök.
Ami pedig rossz, az mind $USER_ERROR. Csúnya user, csúna!!
Nade komolyra fordítva a szót, nem egyedül egy ilyen piti dolog miatt alakítanék ki véleményt egy operációs rendszerről. Bár ahogy érzékelem, ez jött le.
Ez pusztán csak az 'amilyen az adjonisten (volt), olyan (lett) a fogadjisten' elv megnyilvánulása a redmondiak felé.
"akkor Linux-on miért lehetséges NTFS fájlrendszer alatt"
Ahogy már írták, az NTFS megengedi. Aztán hogy azt milyen op.rendszer alatt nyitod meg, az már nem a Linux hibája. :)
Van egy NTFS flag, amely az unix konvenciót engedi. Így tudsz case-sensitive fájlneveket csinálni, speciális karaktereket használni. Aztán ezeket az adott Windows fájlkezelő eszköz valahogy lekezeli.
Előbbinél valószínűleg figyelmen kívül hagy fájlokat, utóbbi hibaablakot dob fel fájl megnyitásakor.
Linux alatt már csak az ntfs-3g driver miatt is kerülendő az NTFS, mivel lassú.
2021-ben értelmetlen azon csámcsogni, hogy milyen ostoba konvenciók vannak Windows alatt. Ezek üzleti döntések, mert ezeréves API-kat és a ráépülő szoftver-stackeket is támogatni kell, mert egyes nagy ügyfeleknek ez valamiért fontos. Már rég kukázva lenne a fél Windows, ha kizárólag a Microsofton múlna, hiszen csak többletmunkát jelent, és hátráltatja az új dolgok integrációját.
NTFS nem a legjobb (értsd: sebesség, töredezettség), de annyi cucc bele van építve, hogy nem mostanában lesz lecserélve (lásd: ReFS felhasználói dokumentációjában a (nem) támogatott NTFS-feature-ök listáját). Átlaguser számára nem dealbreaker, üzemeltető megoldja máshogy, ezért nem nagyon törik magukat, hogy váltsanak. Lehet panaszkodni a mikrószoftnál, lehet nem használni windowst, de sírni emiatt az átlagbéláknak felesleges.
Egyébként látja a '*', '?', stb. nevű fájlokat, mérettel és az attribútumaival együtt.
Megnyitni nem próbáltam őket, jobb a békesség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!