Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » A Debiant át lehet-e állítani,...

KmsRys kérdése:

A Debiant át lehet-e állítani, hogy ne a saját csomagtárolóját használja, hanem mondjuk az Ubuntuét?

Figyelt kérdés

Nemrég lett új SSD-m, amire a Linux Mint 20.1-et telepítettem. Sokat gondolkodtam előtte, hogy Debian vagy Mint legyen (ezelőtt Ubuntut használtam, de sajnos eléggé bug-os disztró).


Aztán végül a Mintre esett a választásom, mivel az Ubuntu csomagtárolóját használja, így minden olyan programot tudok telepíteni a "sudo apt-get install csomagneve" paranccsal, mint korábban az Ubuntu-n. Igen ám, de ha ugyanezt Debian esetén tenném, akkor ott vagy nincs a tárolóban a csomag, vagy pedig egy régebbi verziója van, mint ami az Ubuntu tárolójában van.


Példa erre, hogy amikor VirtualBox-on telepítettem Debiant, pont azért hogy megnézzem, hogy az Ubuntu után érdemes-e váltani rá (és az Ubuntuval ellentétben csupa jót mondanak róla), de sajnos itt jöttem rá, hogy nem. A csomagtárolójában nincs fenn a rendes Firefox, csak a Firefox ESR. A KDE Plasma asztali környezet ugyan fenn van, de nem a legújabb verziója, hanem egy korábbi! Holott az Ubuntun fenn van a legfrissebb! És hiába frissítem, hogy "sudo apt-get update" akkor sem lesz frissebb, mivel eleve nincs a tárolóban a legfrissebb.


Ezt valahogy be lehet állítani, hogy az Ubuntu csomagtárolóját használja a Debian, és onnan telepítsen mindent?



2021. jan. 15. 13:13
 1/9 anonim ***** válasza:
25%

Szerintem telepítsd újra Debian-nal, keveredésből lehet csak gond lenne. Valszeg át lehet egyébként állítani, sources.list átírásával meg talán a csomag-aláírásfájl lecserélésével, ha automatikusan ezt nem teszi meg a csomagkezelő.

Nem tudom milyen komponensek mások a két rendszerben, tiszta telepítés jobb lenne véleményem szerint.

2021. jan. 15. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
72%

Nem, nem, és nem!

Akkora káoszt tudsz csinálni vele, aminek a kibogozásához jó esetben is órák kellenek, rossz esetben pedig telepítheted újra a rendszered!


Egyébként értelme se lenne annak, amit írtál. A Debiannak pont az a lényege, hogy alaposan letesztelt, stabil csomagok vannak benne. Ha ráeresztenéd az Ubuntu friss csomagjait, akkor (amellett hogy komoly káoszt csinálnál) pont a Debian lényegét veszítenéd el.

Ha Mint kell, akkor használd azt, ha pedig Debian, akkor azt.

2021. jan. 15. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Akkor hagyom, csak kíváncsi voltam, hogy lehetséges-e. De ha csak baj lenne belőle, akkor inkább nem állítok át ilyesmit.
2021. jan. 15. 13:54
 4/9 anonim ***** válasza:
67%

Nem tudom, milyen véleményeket veszel alapnak, de nem szabad mindent mindenkinek elhinni. ;)

Évek óta használok Ubuntut, illetve később Mintet, szerveren is használok Ubuntut és Debiant, de nem tapasztalom egyiknél sem, hogy "eléggé bugos" lenne. Biztos bele lehet futni egy-két hibába, de ez alól egyetlen rendszer egyetlen kiadása sem kivétel.

A kettő egyébként majdnem ugyanaz. Annyi a különbség, hogy az Ubuntu "merészebb": újabb, de ezáltal kevésbé tesztelt csomagok is belekerülnek a repókba. De itt sem kell horribilis mértékekre gondolni.

A Linux Mint meg Ubuntun alapul. Illetve csak a "sima" változata, ugyanis létezik LMDE, azaz Linux Mint Debian Edition is, ami alapjaoban Linux Mint, de közvetlenül a Debianból származtatva.


Értem én, hogy mit akarsz elérni, hogy kevesebb legyen a feltételezett bug (de tapasztalatból mondom, az Ubuntu NEM egy bughalmaz rendszer, inkább a Canonical, az Ubuntut kezelő cég piacpolitikája miatt lett divat szidni), ugyanakkor az újabb verziójú csomagok legyenek elérhetőek.

Csakhogy ez azért nem működik, mert a feltelepített csomagoktól lesz valami hibás, vagy hiba nélküli. ;) A Debian nem azért stabil, mert Debiannak hívják, hanem azért, mert a Debian csomagtárolóiban lévő csomagokat telepíti fel.

Az, hogy valamiből nem épp a legújabb verziót használod, 99%-ban nem szokott probléma lenni. Nem hinném, hogy olyan sok működésbeli változást hozna egy-két verzióváltás akkor, amikor párhavonta dobják ki az újabb verziókat. Mire elavulna, addigra meg úgyis frissítik egy újabb, szintén alaposan letesztelt csomaggal. Nem mellékesen: a Firefoxot közvetlenül is le tudod tölteni és használni. :)

2021. jan. 15. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

#4


Már pontosan nem emlékszem, hogy milyen problémákat tapasztaltam az Ubuntuval, de arra emlékszem, hogy voltak vele bajok. A legidegesítőbb az volt, hogy a hang reccsent, pattant néha egyet, illetve a lejátszott hangokból néha "kimaradt" pár milliszekundum, ez a megakadás/reccsenés pár másodpercenként előjött. Zenehallgatás, vagy igazából bármilyen hang lejátszása közben ez eléggé zavaró. Arról nem is beszélve, hogy egy "gépigényes" program bezárása után nem kaptam vissza a teljesítményt, csak miután újraindítottam a gépet.


Viszont a kép és a programok nem akadoztak az Ubuntun. Ugye most a Mintet használom, ahol nem jelentkeztek (még) az Ubuntus hang hibák, viszont itt már előfordult program leállás, illetve teljes rendszer lefagyás is, hiába van 6GB RAM, és ugyanennyi swap. A szomorú ebben, hogy még viszonylag friss telepítésű, és a legújabb, 20.1 van telepítve, ráadásul SSD-re. Ha ez így marad, inkább mégis jöhet a Debian.


Az Ubuntu-ra visszatérve, egyik napról a másikra "meghalt".


Megakad egy képernyőnél, amin ez látható:


/dev/sda6: clean, 409339/7684096 files, 19339657/30727936 blocks


Itt fél órára magára hagytam, remélve, hogy elindul, de nem. Ezt minden indításnál kiírta, de mindig túljutott rajta, aztán indult a grafikus felület. Aztán egyik napról a másikra, többé nem jut túl ezen a képernyőn. Többször is megpróbáltam újraindítani, de semmi!


És nem a vincseszter adta be a kulcsot, hanem csak az Ubuntu rajta!

2021. jan. 17. 05:31
 6/9 anonim ***** válasza:

Ettől függetlenül: HDD Sentinel, memóriatesztelés nem árthat és a táp is érdekes lehet esetleg hogy milyen.

Hardverhiba is lehetséges.

2021. jan. 17. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Én arra tippelek, hogy egy aránylag új hardveren fut, amit még nem támogat jól/natívan a Linux (vagy valamelyik driver-e, modulja). Például eleinte a Ryzen 3 grafikus APU-jával is voltak hasonló lefagyásos gondok.


A grafikus driver a nyílt kódú Nouovo, vagy a hardver gyártójáé? Állítsd át gyárira.

2021. jan. 17. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Én inkább nem tenném. A Debian a stabilitásáról híres, meg azért, mert nem futnak felesleges programok a háttérbe, mint az ubuntunál. Szerintem egy ilyen még a legstabilabb Debiant is kinyírná. Tedd szépen fel egyenként a szükséges csomagjaid inkább. Én pont az Ubuntu betegségei miatt váltottam Manjarora.
2021. jan. 17. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

#7 majdnem 12 éves a hardver... Egy-két alkatrészt kivéve, szóval nem új, inkább régi. De érdekes, hogy az Ubuntun is mindig csak a hangnál voltak megakadások, a kép/videó nem akadt meg, akkor sem, ha le volt terhelve a gép.


Egyébként az Nvidia saját grafikus drivere van használatban.

2021. jan. 17. 23:06

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!