Adott egy 20 cm hosszú és 10 cm magas jpg formátumú kép ,melyen 4 gyümölcs található. Háttere fehér. GIMP-ben hogyan változtathatom át hátterét feketévé?
(A JPEG formátum veszteségesen tömörített pixelgrafikus képformátum - nem kezeli a fizikai mértékegységeket, csak a pixelt.)
A Gimpben elérhető a Varázspálca kijelölés:
illetve a Szín szerinti kijelölés:
ezekkel kijelölheted a fehér hátteret és a Kitöltési eszközzel:
meg befestheted a kijelölt területet.
A – pláne centiben megadott – képméretnek nemigen van jelentősége a feladat szempontjából. A legegyszerűbb módszer, hogy varázspálcával kijelölöd a fehér hátteret, aztán kitöltöd feketével, vagy az alapszínt feketére állítva a Delete gombbal törlöd. Ha a Rétegek → Átlátszóság ... → Alfa csatorna hozzáadásával beállítod, hogy a képréteg átlátszó is lehessen, akkor a kivágás vagy radírozás helyén nem az alapszín, hanem üres rész jelenik meg – ezt szürkével kockázott felület („grind”) jelzi –, mintha egy üveglapról törölnéd le a képet. Egy fekete színű alsó réteget berakva értelemszerűen azt látod majd a törölt háttér helyett.
A szebb és biztonságosabb szerkesztéshez érdemesebb az ugyanígy berakott fekete réteg fölött kivágás vagy törlés helyett maszkolni a kép rétegét. A maszkolás lényege: A kép rétegéhez egy ugyanakkora szürkeskálás másik képet rendelsz (ez lesz a maszk), a program pedig ezt értelmezi a kép megjelenítése közben – ahol a maszk fehér, ott látszik a kép, ahol fekete, ott meg nem (a maszk szürke területein pedig az árnyalattól függően lesz átlátszó). Bővebb ismeretekért keress rá:
Mivel a kérdésből úgy tűnik, hogy a Gimppel való ismerkedésnek csak az elején jársz, engedtessék meg még két alapszintű tudnivaló felemlegetése:
1. A Gimp Mentés funkciója a saját XCF formátumát jelenti, ezt néhány egyéb szerkesztőszoftveren kívül más program nem ismeri. Emiatt a kész képet a Fájl → Exportálás funkcióval is mentsd el hétköznapibb formátumba. Alaphelyzetben a PNG formátumot kínálja fel, de ezt a kiterjesztés .jpg-re való átírásával, vagy a „Fájltípus kiválasztása (kiterjesztés szerint)” sor beállításával megváltoztathatod.
2. Ha a kép fentebbi módon üresre törölt része alá nem teszel mást, akkor ott a kép átlátszó lesz, ami jól használható bizonyos célokra, például webgrafikákhoz. Exportáláskor viszont ügyelned kell arra, hogy a legtöbb képformátum nem tárolja az átlátszóság adatait, és az alapszínnel mentődik a kép. Ezért ilyen igény esetén alkalmas formátumot, mondjuk az említett PNG-t kell választanod.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!