Ez hogy történhetett Ubuntu 20.04 LTS operációs rendszer alatt? Hogy törlődhetett minden fájl a partícióról?
Na szóval... Adott a fent említett Linux... 3 program volt megnyitva; egy, amin chateltem valakivel, kettő, egy zenelejátszó, és a terminál (ahová nem írkáltam be ismeretlen parancsokat!!!)
Egyszer csak, a fájlkezelőből el akartam indítani egy másik zeneszámot, és valami miatt nem tudtam megnyitni semmit. Amikor másik mappából akartam, akkor üresnek mutatta. Én erre szépen restartoltam a gépet -gondolva ez majd megoldja- de amikor betöltött a rendszer, nem volt háttérkép (törődött a mappából) és ugyanaz a képernyő fogadott, mint amikor telepítettem az operációs rendszert, és először kapcsoltam be. Furcsának tartottam, de akkor tört ki nálam a pánik, mikor a fájlkezelőt megnyitva az tűnt fel, hogy minden fájlom, minden mappából törlődött! És a hely is felszabadult a lemezen, szóval valóban törlődtek! Kezdő linuxos vagyok, így hát kértem segítséget, sajnos nem lehetett visszaszerezni semmilyen fájlt, viszont azt sem tudták megmondani, hogy mi történhetett. De most komolyan, az oké, hogy lefagy az operációs rendszer (amúgy az Ubuntu nagyon stabilan fut, nem jellemző a lefagyás), de ez, hogy törlődnek a fájlok, ez azért már durva! Az egészben az az érdekes, hogy a programok mind megmaradtak, csak a letöltések, zenék, képek, stb törlődött. A lemezen több partíció is van, illetve egy Windows 10 (ritkán használom) operációs rendszer is. Szerencsére a többi partíciót nem érintette ez a dolog.
Most újra raktam az Ubuntut, szóval frissen van telepítve. Szerintetek mi okozhatta ezt a törlődést? Illetve hogyan tudnám kivédeni, hogy ilyen többet ne forduljon elő? (Úgy értem, hogy a biztonsági másolatok készítésén kívül)
#10 DNFTT :)
Csak provokál. Egy adatvesztéses témában még egy vérbeli MS fan sem fog windows mellett érvelni, mert ebben a kategóriában abszolút győztes a windows! :D
Elég benyalni egy jóféle ransomware-t és nem csak a saját adataidat tudod elveszteni, hanem még másét is a hálózaton! :D
Csak trollkodik. Péntek van, nyári szünet az iskolában és lehet épp bannolták a kedvenc minecraft szerveréről ezért most unatkozik.
Vicces amikor valaki a szar linuxtól okosabbnak hiszi magát, csak mert nem azt használja amit az emberek/cégek/ 99%-a.
Ettől valami super usernek képzeli magát.
Pedig csak ugyanazokra a dolgokra használja mint az átlag windows felhasználó.
Mi ez lázadás a rendszer ellen?
Miből feltételezed, hogy ugyanarra használom?
Konkrétan a munkám miatt előnyöm származik abból ha nem windowson szerencsétlenkedek, pl mert nincsenek meg a szükséges segédprogramok és nincs kedvem github-ról fordítgatni őket windows-ra.
(Már amelyiket lehet. Mert van amelyik nem is menne windows alatt.)
Azontúl tény, hogy a kötelező update-k miatt max az AD-ből kezelt windows mondható némileg stabilnak - és ez a rendszergazdáknak köszönhető legibkább - otthoni felhasználás esetén sokszor van vele szívás. Eltérő hardverek, összeakad a driver stb.
És akkor nem beszéltünk az "átlag felhasználásról" amit annyira kiemeltél: egy átlag user, aki csak böngészik, na neki a legrosszabb választás. Népszerűségének köszönhetően a legtöbb támadásnak ő lesz a célpontja és a rendszer sebezhetőségeinek köszönhetően ő lesz az első akinek a gépe tele lesz kártevőkkel. Linuxra is van, tudjuk. Nincs tökéletes és sebezhetetlen rendszer, de ha nem vagy a célcsoportban akkor valószínűleg nem is lesz semmi gond.
Szóval mi is ez a nagy kampány a windows mellett?
Miben jobb vagy több? Azzal ne érvelj, hogy ezt használják mindenhol, mert az üzleti életben nem a jóságfaktor a döntő sokszor. Ha az apple ment volna oda házalni a nagy cégekhez és "óccsóér" adja nekik a termékeit akkor azt vennék meg. (amúgy a termékek/szoftverek átjárhatóságában magasan veri az apple a konkurenciákat)
A Linux elterjedtebb mint a Windows. ;-)
A szerverek tekintetében annyira, hogy még MS is sok Linux szervert üzemeltet.
Aztán a routerek, okos cuccok, mind a Linux / BSD valamilyen változatát használják.
Aztán amiből rengeteg van, az egy álruhás Linux: Android.
A telefonok, tabletek 80% -t teszi ki, amiből 1.5db/fő átlag jön ki, többszöröse a hagyományos Desktop és NoteBook készülékeknek.
Desktop területen amúgy sajnos tényleg kevés van, ez pedig a Windows marketing és üzlet politikájának is köszönhető, hogy nem számítógép használatát tanítják, hanem Windows ~ MS programok használatát, így ezen nevelik fel a társadalmat.
Linux amúgy jóval stabilabb mint a Windows.
Mint korábbi esetemnél is írtam, egy gyári hibás memóriánál, aminél a MemTest hiba naplója másodpercek alatt hosszúra nyúlt, alig észrevehető hibát produkált.
Windows, már a boot folyamán össze kakilta volna magát.
És igen, ugyan arra használom, mint legtöbben a Windows rendszerét.
Csak nem fut háttérben 100 MS services, ami agyon terheli a rendszert.
Nem kell 2~3 féle vírus / malware keresőt integrálnom, mert nem cél platform, alig van vírus, a legnagyobb gondot ilyen téren a crypto bányász oldalak jelentik. (Szerencsére ez ellen is vannak már védelmek.)
Egy átlag felhasználónak a windows érthetőbb, kezelhetőbb.
Windowson tudod hogy az .exe fájlt kell indítani.
Linuxon a disztrók vagy kezelik amit le töltesz "linuxra" vagy nem.
100 féle linux van, ami egy nagy katyvasz.
A windowsról már mindenki hallott, a linuxot meg szinte senki se ismeri.
Milyen stabilitásról beszélsz? A windows se fogja szétfosni magát ha normálisan használod.
Pont azért nincs vírus a linuxra mert a kutyát se érdekli.
Windows 10-ben minden háttérben futást le lehet tiltani.
Ugyanúgy lehet a terminállal vacakolni.
A grafikus felülete jobb.
Minden létező hardvert támogat.
Linuxra rádugtam egy samsung telefont aztán észre se vette.
Mert ehhez a disztróhoz kell egy drivernek az a verziója amit majd áss elő az internet legaljáról, de az se működik, meg hasonlók.
Windows már azonnal pakolja fel a drivert.
A legtöbb játékot csak windowsra adják ki.
Rengeteg olyan program van aminek nincs linuxos verziója.
De minden linuxos programból találsz 100 féle windowsos alternatívát.
Az android meg egy szugyok, amit úgy törnek fel, meg módosítanak ahogy akarnak.
A legtöbb kártevőt már androidra, vagyis linuxra írják.
Mivelhogy egy ingyenes, nyílt forráskódú szar az egész, ami sokminden, csak nem biztonságos.
"Konkrétan a munkám miatt előnyöm származik abból ha nem windowson szerencsétlenkedek, pl mert nincsenek meg a szükséges segédprogramok és nincs kedvem github-ról fordítgatni őket windows-ra"
De ha nem windowst használsz, akkor miért fordítanád windowsra?
Mi az a fene nagy munka amit windowson nem tudsz megcsinálni?
"Egy átlag felhasználónak a windows érthetőbb, kezelhetőbb."
Egy átlag felhasználónak tök mineegy milyen OS-t teszel a gépére, mert nem megérti, hanem megszokja. 80 éves mamának, aki még életében nem nyúlt géphez még jobb is a Linux, mert kisebb az elbäszás és a vírusok esélye.
"Egy átlag felhasználónak a windows érthetőbb, kezelhetőbb."
Tök mindegy. 6 olyan "átlag felhasználó" van a környezetemben, akinek mindegy hogy windows-t vagy linuxot raksz a gépére. Honnan tudom? Hogy lecseréltem linuxra, mert mindig tele lett vírussal a gépük. Fogalmuk nem volt mit használnak, azt tudták hogy a Chrome-ra kell kattintani, hogy "bejöjjön az internet".
Azóta nem panaszkodnak.
"az .exe fájlt kell indítani."
Kivéve mikor pl az .msi -t. :)
(Amúgy telepítés a népszerűbb disztrók esetében itt sem bonyolultabb. Pl kétszer rákattintassz a .deb csomagra. Nem bonyolult.)
"linuxot meg szinte senki se ismeri"
A windows-t sem ismerik. Maximum hallottak róla, vagy épp azért kéri hogy windows legyen rajta mert a reklámokban is azt tolják az arcába. pl mikor a mediamarkt el akar adni 70-ért egy "szuper" laptopot és kiemeli hogy vindóóózzzaaalll!!
Kevés ember van aki tényleg ismeri. Az, hogy felhasználó szinten el tud indítani egy programot az nem nagy tehetség, ha egy kicsit is leleményes. Ha egy OSX elé ülteted azon is meg tudja oldani. Nem rakétatudomány. És itt nem az első pontban említett digitális analfabétáról beszélek természetesen.
"windows se fogja szétfosni magát ha normálisan használod."
De. Előfordulhat. Ez persze nem önmagában a windows hibája, többnyire driverrel akad össze (legalábbis nekem ilyen tapasztalataim voltak). Eredeti windows, nem szar hardver. Csak rossz sorrendben jöttek az update-k (driver is frissítette magát) és a windows meg rátolta a sajátját.
"A grafikus felülete jobb."
Melyiknél? A gnome-ra gondolsz? Vagy a KDE? vagy az XFCE? Kétlem hogy egy 100%-ig testreszabható, alacsony memória igényű ablakkezelő rosszabb lenne bármiben is.
"Minden létező hardvert támogat."
Mutassak párat amit nem? :) pl aminél Win7-hez volt utoljára hivatalosan driver. Linux most is támogatja...
"Linuxra rádugtam egy samsung telefont aztán észre se vette."
Én pedig annó rákötöttem egy windows phone 7-est windows-ra. 400MB telepítő, driver install, 3x reboot és NEM BÍRTAM LEMENTENI A KÉPEKET! Rádugtam linuxra és ment elsőre. Driver nélkül.
"Mert ehhez a disztróhoz kell egy drivernek az a verziója amit majd áss elő az internet legaljáról, de az se működik, meg hasonlók."
Linuxban sok minden benne van "gyárilag" épp úgy mint a windows 10-ben is már. Ez persze nem igaz MINDENRE egyik rendszer esetében sem. Most komolyan úgy teszel mintha nem kellene drivert telepíteni windows alatt? :D Én azért még emlékszem azokra az időkre is, mikor még a hálókártyát is külön fel kellett raknod. Persze anélkül ugye nem volt net, tehát telepítés után nem tudtad letölteni. Ördögi kör.
Újabban ez nyilván nem probléma, de pl egy wacom-os tábla driverét ugyanúgy fel kell rakni win10 alatt is ha normálisan akarod használni.
"De minden linuxos programból találsz 100 féle windowsos alternatívát."
Fordítva is pont úgy igaz. Alternatívát. De a legegyszerűbb ha multipatform szoftvereket használsz (ha teheted persze) és akkor nem esel hasra ha pl egyszer úgy döntessz, hogy Macbookra váltassz.
Android-ra nem reflektálnék. A #17-es kifejtette. A windows is sérülékeny lesz ha sose frissíted. Ezen az elven szidhatnám az XP-t is, mert "mekkora biztonsági rés". Ja hogy nincs update?
"De ha nem windowst használsz, akkor miért fordítanád windowsra?"
Arra próbáltam kitérni, hogy nem mindenkinek megoldás a windows.
Hosszasan magyarázhatnám, de szerintem ez ígyis hosszú poszt lett. rsync, dd, ssh szerver, bash, wget, awk, grep, stb...
Igen, tudom hogy rá lehet a javarészét tákolni windowsra is, de kb olyan pocsék és használhatatlan lesz mint wine-al futtatni az office-t linuxon.
Az a baj, hogy nem látsz tovább az MS-nél. Én belátom, hogy a linux nem tökéletes. megvan a maga hibája épp úgy ahogy az osx-nek és a windowsnak is. Egyiksem tökéletes. De MINDEGYIKNEK van jó oldala is. nincs jó vagy rossz rendszer.
Linuxon dolgozom és windowson pedig futtatom azt az 1-2 játékot amivel játszani szoktam. Minden arra kell használni amire ideális.
Linuxon dolgozom és windowson pedig futtatom azt az 1-2 játékot amivel játszani szoktam. Minden arra kell használni amire ideális."
Leírtad a lényeget. Játékra csak a windows 10 használható, mert az az 1etlen oprendszer ami támogatja a directx 12-t.
Nem azért reklámozzák mert vindóóz, hanem azért mert az egy igazi gamer platform.
Az xbox-ot is az ms csinálja, ami egy milliárdos cég, a világ legnagyobb számtech cége.
A linux... Hát nem is tudom hogy minek nevezzem...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!