Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Valaki tud ilyen alkalmazásokat?

Valaki tud ilyen alkalmazásokat?

Figyelt kérdés

Elkezdtem írni egy könyvet magyarul,füzetbe először. De majd miután befejezem a történetet szeretném az összes helyesírási hibákat kijavítani. Esetleg tudtok olyan alkalmazásokat laptopra ahova beírom a szöveget és kijavitsa helyesre a hibákat?

Nagyon sokat segítene egy ilyen alkalmazás.

Válaszokat előre is köszönöm!❤🙏



2020. máj. 13. 15:53
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Word is megteszi, a legtöbb helyesírási hibát (j-ly, rövid-hosszú) szépen kijavítja.

Olyan program viszont nincs, ami az egybeírást és a külön írást is képes lenne normálisan kijavítani, ezt muszáj kézzel csinálni.

2020. máj. 13. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 tabaki ***** válasza:
100%

Feltételezem, hogy azóta újra javult valamennyit a Word helyesírás-ellenőrzője, de a közelmúltban néhány évig éppen arról volt nevezetes, hogy egy sor hibán lazán átlépett, viszont helyes magyar szavakba beleakadt, és a legnagyobb ostobaságokat javasolta helyette:

[link]

Mindenesetre én semmiképpen sem bíznék meg benne annyira, hogy az automatikus javítást ráengedjem a szövegemre. Igaz, ezt az általam nagyjából megbízhatónak talált LibreOffice ellenőrzőjével sem tenném meg. Mindig megvan ugyanis az esélye, hogy ritkábban használatos vagy szokatlanul ragozott szavakat a maga esze szerint „kijavítson”, vagyis nemkívánatos módon átírjon – az efféléket azután csak a szöveg igen gondos átvizsgálásával lehet megtalálni (tehát pontosan azzal, amit el akartál kerülni), minthogy a program attól fogva értelemszerűen helyesnek tekinti ezeket. Csak az a módszer működik, hogy az ellenőrző által helytelennek vagy problémásnak jelölt szavakat a saját ítéleted vagy internetes nyelvi oldal tanácsa alapján kézzel javítod. A kolléga már említette az egybe-, illetve külön írás kérdését, de ezen túl is van még néhány dolog, amivel a gépi ellenőrzés nem tud mit kezdeni. A központozási hibáknak például csak egy töredékét ismeri fel a program. Észrevétlenek maradnak az értelmes elgépelések is; Mivel a szoftver nem tudja, mit jelent a mondat, ha mondjuk az „éger” szó helyett „egér”, „éget”, „égre” (hogy csak a valószínűbb elütéseknél maradjak) szerepel, a program bármelyiket helyesnek fogadja el, mivel mindegyikük értelmes magyar szó. A kérdésedben szereplő „kijavitsa” szóban meg észreveszi a téves rövid i betűt, de aztán szerinte már nincs itt semmi látnivaló, hiszen a „kijavítsa” kifejezés valóban létezik – csak éppen legföljebb ízes, ehelyt teljesen indokolatlan népi kiszólásként állhatna az adott mondatban a „kijavítja” helyett.

Összefoglalva: A fenti néhány sor alapján valóban nem erősséged a helyesírás, ezt azonban ne gépi segédlettel akard megoldani, mert az önmagában alkalmatlan arra, hogy tisztába tegye a szövegedet. Ide ember kéne, olyasvalaki, akiben meg is bízol, meg ért is hozzá. Ez nehéz probléma, de sajnos megkerülhetetlen. Még a sokkal tapasztaltabb irodalmárok, tudósok, újságírók sem lehetnek meg a lektorok és olvasószerkesztők háttérmunkája nélkül.

2020. máj. 14. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!