Lehetséges Gimppel ilyet csinálni?
Arra lennék kíváncsi, lehetséges-e, hogy valamilyen eszközzel a töredezett vonalakat folytonossá tegyem?
Ha GIMP erre nem alkalmas, más szoftvert is javasolhattok.
Ilyesmire gondolok:
(1) [link]
(2)
Szóval, lehetséges lenne-e, hogy a vonalakat a (2)-es képhez hasonlatossá alakítsam?
Köszi!
Persze, az 1-es képen a szürke vonalak töredezettek, nem alkotnak egy egységes, töretlen vonalat. A 2-es képen ezt manuálisan kijavítottam, (ott folytonosak, nincs bennük törés). Azért kéne a program, mert kézzel ezt nagyon sokáig tartana befejezni.
Bocsi, ha nem látszik tisztán, ill. ha hülyén fogalmaztam, Googlet is próbáltam már, de sajnos nem találtam használható anyagot
A feladat emberi intelligenciával értelmezhető. Viszont nem triviális. Gondolj bele, van egy 45°-os ferde vonalad. Alul vagy felül kell-e kiegészíteni ezeket.
Vagy van egy ilyesmi forma:
░███░
█░░░█
█░░░█
░███░
Ez úgy egy ellipszis formának néz ki. Ezzel mit csináljon? Van két alapvető opció:
█████
█░░░█
█░░░█
█████
Oké, csak így elveszíti az ellipszis jellegét…
Vagy:
░███░
██░██
██░██
░███░
Oké, csak így meg vastag blokk keletkezik belül…
Lehet, hogy lehetne szülni hozzá valamiféle scriptet, ami a munka egy részét elvégzi, de – főleg ha vannak kis területek is benne – teljesen jól algoritmizálni nem lehet.
Kicsit olyan probléma ez, mintha lenne egy sakktáblaszerű képed 1*1 pixeles mezőkkel, és ezt kellene a felére kicsinyíteni. Nincs igazán jó megoldás.
2*Sü szokása szerint okosat mond. Gépi algoritmussal nemigen lehet értelmezni, hogy minek kell történnie, amikor két pixel a „sarkával” találkozik.
Amikor a képet átrajzolod, ezt magad is ötletszerűen, illetve a szomszédos formák kívánalmai szerint döntőd el. Gimpben (nekem csak 2.8-as van) például a G'MIC Morphological szűrőjével csinálhatsz masszívabb találkozási pontokat, de az a teljes vonalat megvastagítja. A felnagyított képet Inkscape-pel vektorizálva elég szépen kisimíthatók a vonalak, viszont pixelképpé alakítva és újra lekicsinyítve még rosszabb lesz, mint az eredeti. Összefoglalva: A javított rajzodnak megfelelő megoldás szerintem nem lesz, de jóval nagyobb felbontásban használható kép válhat belőle. Aludnom is kell, ezért a küzdelmes próbálkozásaim eredményét most nem teszem közzé, de ha érdekel, holnap (ööö... vagyis ma, csak később) bemutatom.
Kedves 5-ös válaszoló, köszönöm a segítséget!
Igen, érdekelne a próbálkozásod, ha elmagyaráznád, hálás lennék :)
Na, megpróbálom prezentálni, hogy mire jutottam, aztán vagy jó lesz valamire, vagy sem. Először is csináltam egy kis próbaképet, amelyre rázummolva a pixelek nagyjából úgy mutattak, mint nálad. Ez látható a mellékletben elsőként, alatta ugyanez, a morphological szűrő ráengedése után. Az kábé ennyit tud, úgyhogy a továbbiakban már nem foglalkoztam vele. A szándékom leginkább az volt, hogy a pixelességből adódó vonalugrálást egy felnagyított képen minél inkább mérsékeljem, mivel ez nagyobb felbontásban már értelmetlen és zavaró volt. A célt úgy próbáltam megvalósítani, hogy a felnagyított képet elhomályosítottam, és lágy szélű kijelölésekkel sorozatosan sorozatosan hol a rajzot, hol az alapot töltöttem ki a megfelelő színnel. A módszer részint bonyodalmas, részint azzal a nemkívánatos következménnyel jár, hogy a sarkok túlságosan is összegömbölyödnek. A kiharcolt, valamivel simább rajzot jpg-ben elmentve Inkscape-be importáltam, és vektorizáltam. A folyama néhány dokumentuma itt látható:
Azóta némiképpen egyszerűsítettem a dolgon. Először Gimpben kétszeresére növeltem a kép méretét, aztán mégiscsak újra elővettem a Szűrők → G'MIC... → Contour → Morphological filtert 2-es mérettel, majd a jpg-be exportált képet az Inkscape-be importáltam, és a linken látható szimpla beállítással vektorizáltam. Utána Ctrl-lel kijelölve a fekete részt, adtam neki egy vastag narancssárga kontúrt, amitől vékonyabbnak látszik – azt is megteheted, hogy Shift+Ctr+G-vel szétbontod a csoportot, akkor külön tudod kezelni a két alakzatot.
Mint láthatod, a kifutó vonalak vége kihegyesedett, de ez a vektorgrafikának hála már problémátlanul orvosolható pontszerkesztő módban, mint ahogyan az egyéb hibák kiigazgatása is kényelmes, és mostantól minőségromlás nélkül, tetszés szerinti méretre nagyítható a rajz. Amikor minden a helyén van, kidobhatod a szerkesztésből az importált eredetit, és mentsd el az egészet a program saját svg-formátumában. Ezután a Fájl → Export PNG image... menüponttal exportálhatod bitképes formába (hacsak nem magyarították azóta ezt a pontot is). Ha az Inkscape kezelésével kapcsolatban egyéb gondjaid akadnak, nézz utána a súgójában, de itt is megkérdezheted, ha végképp megszorulsz.
Köszönöm a segítséget, mindenkinek hálás vagyok!
5-ös, köszi neked is, mindenképpen megpróbálom!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!