Hogyan működik a szövegek automatikus tördelése?
Biztos van rá program. Hogyan tördeli a szöveget az automatikusan tördelő program?
Oldalanként? vagy soronként?
Biztos valami olyanról van szó, hogy a sor végét kihúzza a jobb szélre először, aztán, ha középen valahol túl nagy a szövegtelen tér, akkor elhúzza azt a szót is jobbra, igaz? Vagy a utolsú szó előtt változatlanul hagyja, csak az utolsó szót húzza jobbszélre?
Köszönöm, hogy válaszoltál.
(Bár sajnos, nem értem, de az az én bajom, az én hibám.)
3
Köszönöm szépen. Akkor soronként csinálja és elég lassú lehet.
Kénytelen soronként, mivelhogy a sorok hosszához igazodik (ami mellesleg a rendesebb szövegszerkesztőkben nem is feltétlenül egységes). Ezenkívül az összes efféle változtatás hatása végiggörög a szöveg többi részén is.
Viszont nem értem, hogy mit fájdítja ez a te fejedet, azt pedig még kevésbé, hogy ezt a hétköznapi megoldást úgy kezeled, mintha valami távoli, pusztán hallomásból ismert egzotikus csodáról lenne szó:
„Biztos van rá program.”
„...a sor végét kihúzza a jobb szélre először, aztán, ha középen valahol túl nagy a szövegtelen tér, akkor elhúzza azt a szót is jobbra, igaz? Vagy a utolsú szó előtt változatlanul hagyja, csak az utolsó szót húzza jobbszélre?”
„Akkor soronként csinálja és elég lassú lehet.”
A jarawákat bizonyára lázba hozná, ha a sámánjuk ilyen elképesztő dolgokról jósolgatna nekik, de aki testközelből látott már számítógépet, attól kissé meglepő ez a fajta rácsodálkozás. Az automatikus tördelésnek egy egyszerűbb, nem sorkizárásos változatát ennek a kérdésnek a beírásakor is megtapasztaltad. A sorok ugyan nem nyúltak meg, de a program által elvégzendő feladatok nagyobb része ugyanaz: számon tartja az elérhető szélességet, a túlnyúló szavakat a következő sorba tördeli, és ehhez mérten átrendezi az egész szöveget, ami persze a többi sor tördelését is jelenti. Ha a keret méretét megváltoztatod, egy pillanat alatt újra elvégzi ugyanezt. Ehhez az igencsak összetett műveletsorhoz képest már vajmi keveset lassít az a kis kivonás és átlagszámítás, amivel a szövegszerkesztő- és kiadványszerkesztő programok még kiegészítik. De nemcsak ehhez képest. Elgondolkodtál-e már azon, hogy egy szokásos betűtípus legtöbb karakterét tucatnyi (esetleg több tucatnyi) adat írja le, amelyekből minden egyes karakter kirajzolásakor rafinált képletekkel kell kiszámolni a görbék lefutását, hogy ebből a képernyőn megjeleníthető ábrát lehessen előállítani? Ezzel a bonyolult, tömeges és folyamatosan zajló számítással összehasonlítva, ugyan, miféle „lassúságról” beszélhetünk soronként néhány elemi művelet hozzáadása okán?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!