Windows 10: böngészéshez érdemes sima felhasználói fiókot létrehozni? (bővebben lent)
Úgy érted hogy adott egy gép, rajta W10 és egy felhasználó (rendszergazdai jogokkal). Te szeretnél emellett létrehozni egy sima fiókot amit csak arra használnál, hogy ott netezzél?
Ebben az esetben szerintem teljesen felesleges, egy normális vírusirtó többet ér. Ha meg úgyis odafigyelsz ilyesmire akkor még annyira sincs értelme emiatt újat csinálni.
Igen. Érdemes, mert azzal jelentősen csökken az esélye hogy beszedsz valamit..
Amúgy a win10 és a defender elég jól végzi a dolgát, de mégis jobb ha nem rendszergazdaként használod a böngészőt.
Na, az ilyenek, mint #1 miatt van a béka popója alatt a számítógépes biztonság úgy ánblokk.
Van egy alapelv. MINDIG korlátozott fiókkal használjuk a számítógépünket, még akkor is, ha egyedül mi használjuk. Korlátozott fiókból ugyanis nehezebb magát a rendszert tönkretenni. Nem csak a kártevők miatt hasznos ez, hanem pl. így nem tudjuk egy óvatlan mozdulattal tönkretenni a rendszer-registryt. De ha netán valami vírust be is nyelsz, az jó eséllyel nem fogja tudni a rendszert tönkretenni. Így is okozhat károkat, de valószínűleg kevesebbet, és könnyebb eltakarítani.
Csak egy zárójeles megjegyzés: a Linux a biztonságát többek között annak köszönheti, hogy alapértelmezésben mindenki korlátozott felhasználó.
A tudatos internethasználat szép dolog, és alapvető lenne, de közel sem elégséges. Alapvető dolog lenne nem csak internetezéshez, de a mindennapi munkához is korlátozott fiókot használni.
Szvsz. böngészéshez eleve nem érdemes Windwost használni. Ha csak erre van igény, akkor a Windows a legrosszabb lehetőség.
Ha másra is van igény, akkor is érdemesebb virtuális gépre feltenni egy Lubuntut és ilyen módon sandboxból böngészni.
A hivatalos válasz persze az lenne, hogy ne netezz rendszergazda fiókkal. De egyrészt a Windows alapértelmezetten úgysem rendszergazda fiókot hoz neked létre, másrészt gyakorlatilag az sem lenne baj, ha az lenne. A nem rendszergazda fiók legfeljebb annyi védelmet ad, hogy a rendszerfájlaidat nem éri el egy kártevő - de a kártevők úgysem a rendszerfájlokra utaznak, hanem a saját, személyes adatidra. A rendszerfájlok pótolhatok, azok nem érdekesek. Ami érdekes, azok a saját fájlaid, amiket viszont saját fiókkal is el tudsz érni, így ha a vírus a saját profiloddal fut, akkor az is el fogja érni. Egy ransomware-nek pont nem érdeke a rendszerfájlaid megfertőzni, mert neki az kell, hogy te tudd használni a géped.
Ha félted az adataid, jó megoldás lehet egy másik, nem rendszergazda fiókot létrehozni, és az alól netezni. Még jobb megoldás virtuális gép alól netezni.
@Simon Belmont
Vista óta Windows-on az alapértelmezett felhasználó NEM rendszergazda fiók. A rendszergazda fiókot, ugyanúgy mint egyes Linux disztrókon, létrehozza a Windows, de nem ad neki jelszót.
Az UAC prompt szerepe ugyanaz, mint Linuxon a jelszókérő ablaknak, csakhogy mivel gyárilag üres a rendszergazda jelszó, ezért csak leokézni tudod. Ha állítasz be a rendszergazdának jelszót, pont ugyanúgy fog viselkedni, mint Linuxon a root jelszó kérés. Csak a Linux még nem jutott el odáig, hogy ne kelljen minden egyes apróság miatt jelszót írkálni.
DVD-R lemezre írj ki egy winPE-t és azzal netezzél. +húzzál le a gépedről minden HDD és SSD-t.
WinPE helyett egy live linux DVD is megteszi.
Így teljesen esélytelen hogy a csak olvasható lemezeidet megfertőzze bármi. Újraindításkor minden törlődik. Tökéletesen biztonságos, és még gazdaságos is, hiszen minden lemezedet (HDD és SSD) eladhatod. ;)
Egyedül Te jelenthetsz veszélyt önmagadra ha mindenhol megadod a banki adataidat, vásárolgatsz nyakra-főre..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!