Melyik a legújabb Linux most? Milyen újításai voltak az előző Linuxhoz képest és mennyire veszi fel a versenyt a Windows 10 1903 verzióval?
A linux kernel fejlesztésébe teljes betekintést nyerhetsz, ha értesz hozzá:
...azonban a kérdés naivitása alapján nem hinném, hogy ezen a szinten érdekel, már csak azért sem, mert szerintem a zárt kódú Windows-kernelben módod sincs megítélni a hasonló változásokat. A rendszermag köré épülő több száz disztró a saját egyéni szempontjai szerint válogatja össze a programkészletét. A maga módján mindegyik a használhatóságra és a felhasználó elégedettségére törekszik, ennek azonban aligha lehet zsinórmértéke, hogy egy teljesen eltérő alapokra épülő másik oprendszernek egy bizonyos változata hogyan értelmezi azt.
Milyen téren? Milyen alkalmazás esetén? Mennyire veszi fel a versenyt egy talicska egy forma-1-es versenyautóval? (Mindkettőnek van kereke...).
És ha nem a sebességet nézzük hanem azt, hogy a 3.ra fel kell vinni 20db. téglát melyik nyer?
"Melyik a legújabb Linux most?"
Nem igazán van értelme arról beszélni, hogy melyik Linux a legújabb. Mindegyik disztró a Linux kernelre épül, olyan különbségek vannak köztük, mint pl. a fordítási beállítások, és a kernel által tartalmazott modulok. Ebbe bele kell érteni a drivereket, tehát előfordulhat, hogy egyik disztróval minden további nélkül megy a wifi, míg más disztróval nem.
Fontosabb szempont a disztó által biztosított csomagok frissessége. Egyes disztrók élenjárnak a legújabb szoftverek szállításában, mint pl. az Arch és az azon alapú rendszerek. Mások napokat, hónapokat, vagy akár éveket késnek az új verziókkal. Ez nem azért van, mert lusták a csomagmaintainerek, hanem mert az újabb szoftverek általában új hibákat is tartalmaznak, amik sok esetben csak idővel jönnek elő. Ezért egyes disztrók csak a többféle konfiguráción is alaposan letesztelt, a lehető legkevesebb hibát tartalmazó szoftvert szállítanak (beleértve a kernelt is), ilyen pl. a Debian stable.
Tehát inkább arról szoktunk beszélni, hogy egy adott disztró mennyire friss csomagokat szállít a többihez képest. Ha felmész a Distrowatch-ra, az egyes disztrókhoz tartozó jelentősebb csomagok verziószámait megtalálod. Például: [link]
Itt látod példaképp, hogy a current Arch mennyivel frissebb csomagokat szállít, mint az OpenSuse Leap.
Az sem mindegy, hogy egy disztróból a "sima", vagy az LTS (long term support) változatot nézzük. Az LTS verzió hosszabb támogatást élvez, mint a nem LTS verzió. Pl. az Ubuntu általános kiadásai 9 hónapig támogatottak, míg az LTS kiadások 5 évig (legalábbis a main és a restricted repókból származó csomagok - a többi jellemzően 3 évig).
Ezen túlmenően, a disztrók frissítési mechanizmusában is van különbség. Egyes disztrók hagyományos kiadás alapú módszert használnak, ami azt jelenti, hogy kiadnak egy verziót egy adott szoftverválasztékkal (pl. Ubuntu 18.04), és az a kiadás onnantól a támogatási időszak végéig (EOL, end of life) csak kritikus hibajavításokat és biztonsági frissítéseket kap, tehát jelentősebb programfrissítésre nem kell számítani, azt majd a következő "major" kiadás hozza el.
Más disztrók a rolling release kiadási modellt alkalmazzák, ami úgy néz ki, hogy egyszer kiadnak egy verziót, és az onnantól folyamatosan kapja a legújabb szoftverfrissítéseket. Ebből kifolyólag, a rolling release disztrók frissebb szoftverekkel rendelkeznek, de épp ezért, sok esetben instabilabbak is.
"mennyire veszi fel a versenyt a Windows 10 1903 verzióval"
Ez leginkább attól függ, hogy neked milyen igényeid vannak.
Mivel sajnos a hardvergyártók nem igen foglalkoznak a Linux-szal, így a hardvertámogatás sok esetben gyenge. Ha komolyan akarsz foglalkozni a Linux-szal, akkor érdemes eleve úgy gépet vásárolni, hogy teljesen kompatibilis legyen.
Egyes alkalmazásokra nincs Linuxos alternatíva, másokra viszont van hasonló, vagy akár nagyobb tudású, sok esetben ingyenes változat. Rugalmasnak és nyitottnak kell lenni, nem szabad ragaszkodni a megszokott programokhoz és módszerekhez, és mindig fejben kell tartani, hogy a Linux nem Windows! Vannak megoldások a Linuxban, amik elsőre logikátlannak vagy kényelmetlennek tűnhetnek, de hidd el, ha rááll az agyad a Linuxos megoldásokra, és egypár hónapon-éven keresztül csak Linuxot használsz, ugyanígy fogsz gondolkodni a Windowsról. Olyan ez, mint amikor az ember több évig együttél egy nővel, majd szakítasz vele, és csak a következőnél fedezed fel, hogy az előző sok szempontból mennyire rossz volt. Már csak ezért is érdemes néha kipróbálni másikat (mármint nem nőt, hanem oprendszert :)).
Hozzám közelebb áll a Linux, mint a Windows, másnak meg inkább a Windows jön be. Ki kell próbálni egy-egy disztrót, hogy megtapasztald az előnyeiket és hátrányaikat, valamint hogy mennyire kompatibilisek a gépeddel.
Linuxnál nagyon sokat számít maga a kezelőfelület, hiszen az az első amivel az átlag felhasználó találkozik, az alapján dönti el, mennyire tetszik a rendszer.
Amit ajánlani tudok, az a Linux Mint. Leginkább azért, mert ez áll az egyik legközelebb a Windowsos világhoz, de mellette stabil, gyors rendszer.
Versenyben meg mi számít?
Nyilván ha speciális programokat használsz, mint Archicad, 3DSMax, Photoshop, vagy játszol akkor egyértelműen windows. Átlag felhasználásra meg simán jó a linux. Igazából a Windows 10 szerintem alapból nem is az igazi, utoljára a 7-es volt a legjobb, leghasználhatóbb Windows. Otthoni gépemen Mintet használok, bár gondolkozom felrakni mellé egy windowst, mert néha kell meló miatt. De azon kívül gyakorlatilag mindenre használható.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!