Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Szolgáltató látja, hogy...

Szolgáltató látja, hogy milyen oldalt böngészek épp a neten?

Figyelt kérdés
Biztosra veszem, hogy látja. De például egy call centeres vagy nem magas beosztású is hozzáfér az ügyfél aktuálisan böngészett oldalaihoz?
2018. okt. 14. 13:52
 1/3 anonim ***** válasza:

A látja-láthatja (passzív megfigyelés és nézi-nézheti (aktív megfigyelés) nem ugyanaz. Ha láthatja akkor naplóz, ha pedig nézi és látja akkor szűr is. Ha pedig ezt történne, nem lenne az interneten bűncselekményhez köthető tartalom, hiszen a netszolgáltató ezt az aktív figyelés által azonnal jelezhetné a hatóságoknak. Ez pedig nem történik most meg.


Én biztos vagyok benne, hogy nem nézi vagy látja. Nem is közismert hogy létezne ilyen munkakör bárhol is, aki a felhasználókat figyeli. Ez már konkrétan egy nemzetbiztonsági tárgyba tartozó munkakör, nem egy mezei ügyfélszolgálatosé.

2018. okt. 14. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Látni láthatná - hisz rajtuk megy át az összes forgalom - de:

* titkosított kapcsolat (HTTPS) esetén csak annyit lát, hogy egy adott IP-című hoszttal a 443-as TCP porton folytat valamilyen forgalmat - hogy melyik oldal, melyik lapját nyitja meg, és hogy azon mit csinál - már nem

* titkosítatlan kapcsolat (HTTP) esetén már láthatja, hogy melyik oldalon melyik lapot nyitja meg, és hogy milyen adatokat forgalmaz vele

* viszont ezeket nem használhatja fel önös érdekeire - mert ezzel adatvédelmi törvényeket sértene

2018. okt. 14. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

"Ha láthatja akkor naplóz,"

Kis hazánkban a "2003. évi C. törvény az elektronikus hírközlésről" szerint:

"159/A. § * (1) * Az elektronikus hírközlő hálózat üzemeltetője, illetve az elektronikus hírközlési szolgáltatás szolgáltatója - az adatkérésre külön törvény szerint jogosult bíróság, ügyészség, nyomozó hatóság, illetve az előkészítő eljárást folytató szerv, valamint nemzetbiztonsági szolgálat törvényben meghatározott feladatai ellátásának biztosítása céljából, a kérelmükre történő adatszolgáltatás érdekében - megőrzi az elektronikus hírközlési szolgáltatás előfizető, illetve felhasználó általi igénybevételével kapcsolatos, az érintett elektronikus hírközlési szolgáltatás nyújtásával összefüggésben a szolgáltató által előállított vagy kezelt alábbi adatokat:

...

d) helyhez kötött telefon- vagy mobil rádiótelefon szolgáltatás, internet hozzáférési szolgáltatás, internetes telefon-, internetes levelezési szolgáltatás, illetve ezek kombinációja esetén a kommunikációban részt vevő előfizetők, felhasználók hívószámai, egyedi műszaki-technikai azonosítói, felhasználói azonosítói, az igénybe vett elektronikus hírközlési szolgáltatás típusa, a kommunikáció dátuma, kezdő és záró időpontja;"


Szóval naplóznia kell, hogy melyik előfizető mikor, milyen MAC-című eszközzel lépett fel, milyen publikus IP-címet kapott és mikor bontotta a kapcsolatot.

és ezt egy évig köteles tárolnia:

"(3) Az elektronikus hírközlési szolgáltató az (1) bekezdésben foglalt adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése érdekében az (1) bekezdés a)-c) pontja szerinti adatokat az előfizetői szerződés megszűnését követő, a d)-k) pontjaiban meghatározott adatokat azok keletkezését követő egy évig, a (2) bekezdés szerinti adatokat azok keletkezését követő fél évig köteles megőrizni."

Forrás: [link]


"ha pedig nézi és látja akkor szűr is. "

A forgalom tartalma alapján - szóval hogy pontosan mit forgalmaz egy adott honlappal - nem, de a forgalom fejlécei alapján megteheti, hogy szűr:

"A szolgáltató bizonyos esetekben (pl. biztonsági incidensek kezelésekor, műszaki hiba elhárítása érdekében) jogosult ilyen forgalomfigyelést végezni, de ezt az információt csak az eredeti cél (pl. számítógépes betörés megakadályozása, hibaelhárítás) megvalósítására használhatja fel.


Ugyanakkor a szolgáltató számlázás és biztonságtechnikai okokból bizonyos, a felhasználók adatforgalmára vonatkozó információt rendszeresen naplóz, de ezeket a naplóban rögzített információkat is csak az eredeti cél megvalósítására használhatja fel."

Forrás: [link]


Tehát például az Internet-szolgáltatóknál bevett metodika, hogy szűrik a 25-ös TCP portot, hogy az esetleg botnetté váló gép ne kezdjen el összevissza spameket küldeni. Vagy a 445-ös és 139-es TCP portokat a Windowsos fájlmegosztás miatt.


"Ez már konkrétan egy nemzetbiztonsági tárgyba tartozó munkakör, nem egy mezei ügyfélszolgálatosé."

A szolgáltatónak köteles együttműködni a nyomozóhatóságokkal:

"155. §

...

(5) A nyomozó hatóságok és a rendőrségről szóló törvényben meghatározott belső bűnmegelőzési és bűnfelderítési feladatokat ellátó, valamint terrorizmust elhárító szerv (a továbbiakban együtt: nyomozó hatóságok), valamint a nemzetbiztonsági szolgálatok a törvényben foglaltak szerint, továbbá a Hivatal - a 11. § (3) bekezdésében előírt jogkör gyakorlása során - a közléseket megfigyelhetik, lehallgathatják, tárolhatják vagy a küldeménybe, közlésbe azok megfigyelése érdekében más módokon beavatkozhatnak."

Forrás: [link]

2018. okt. 14. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!