Mit kell vennem, hogy legyen normális internetkapcsolat a lenti lakásokban is?
"Mondjuk mivel a Wi-Fi jel felfelé terjed"
Már megbocsáss, de ez nem így van.
A rádióhullámok - ideális izotropikus sugárzót feltételezve - a tér minden irányában azonos mértékben sugároznak:
Viszont a valódi antennák nem izotropikusak - egy körsugárzó antenna például vízszintes síkban minden irányba azonos mértékben, de függőleges síkban főként oldalirányba "szór":
A wifi szabvány mikrohullámú rádiósugárzást használ, ami úgy terjed, mint a fény. Ha valami terepakadályba - fa, fal, ablak, ajtó, födém, stb... - ütközik, abban elnyelődik, azon szétszóródik, arról visszapattan, ami jelerősség csökkenést, jelminőség-romlást eredményez.
Kérdező: ha jól veszem ki a szavaidból, itt 5 családról van szó, két épületben 2 (családi ház) + 3 (kisebb ház) felállásban. Feltételezem mindegyik család saját belső hálózatot szeretne magának, saját wifivel.
A legtisztább megoldás az lenne, ha a szolgáltató építené ki a dolgot - akkor nem lenne vita ebből (a fenti lakó és a többi család között se).
Pláne, hogy a törvények - és a szolgáltató szerződési feltételei - szerint nem lehetne 3. félnek továbbértékesíteni a netet:
"5.2.1. Az előfizetői szolgáltatás igénybevételének korlátozására az előfizetői szolgáltatás minőségi
vagy más jellemzőinek csökkentésére a Szolgáltató az Előfizető egyidejű értesítésével a következő
esetekben jogosult:
...
b) a szolgáltatást igénybe vevő Előfizető az előfizetői szolgáltatást a Szolgáltató hozzájárulása nélkül
harmadik személy részére továbbértékesíti, vagy azt hálózati szolgáltatás céljára használja"
Forrás: [link]
illetve lásd: 2003. évi C. törvény az elektronikus hírközlésről ( [link] ) 137. § b) bekezdés.
De ha eltekintünk mindettől, akkor szvsz.:
1. A fenti router egyik LAN portjából levezetnék egy UTP-kábelt (vagy ha nem lehet, és ha egy fázison van a két lakás, akkor áramhálózati adapterekkel osztanám tovább a netet) a lenti lakásban levő router WAN portjához
2a. A fenti router másik LAN portjából áthúznék egy FTP-kábelt a másik házba (ügyelve a kábel árnyékolásának megfelelő földelésére, és a csavart érpárok túlfeszültség-védelmére) levő switch-hez
2b. Ha az előző nem oldható meg (nem húzható át kábel, túl nagy a távolság), akkor a fenti router másik LAN portjához egy kültéri, távtáplálható, antennával egybeépített vezetéknélküli AP-t kötnék "adóként", amit a másik házra irányítanék.
A másik háznál ugyancsak kell egy kültéri, távtáplálható, antennával egybeépített vezetéknélküli AP "vevőnek", amire csatlakozhat kábelesen egy switch.
3. A másik háznál levő switchre meg csatlakozhatnak a 3 család routereinek WAN portjai.
Itt egy kép, talán erről jobban megérthető a hálózat felépítése:
meg egy táblázat hozzá:
mint látható, érdemes az egy házban levő routerek wifijének a frekvenciáját más-más csatornákra rakni, hogy ne ütközzenek
Routereknek bármelyik olcsó router jó - ha a 100 Mb elosztódik 5 család között nem kell, gigabites port, a topiknyitó hozzászólásban szereplő TP Link WR841ND is elegendő. Esetleg a tulajdonos vehet egy erősebb, gigabites portokkal felszerelt, jobban adminisztrálhatóbb, felügyelhetőbb, kontrollálhatóbb routert - mondjuk minimum egy ilyesmit:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!