Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Az nCore oldal legális?

Az nCore oldal legális?

Figyelt kérdés
Mitől számít annak, vagy nem annak?
2018. febr. 4. 12:10
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

A) Az oldal nem tárol semmilyen illegális tartalmat, így legális.


B) Az oldal elősegíti az illegális tartalom terjesztését, hiszen a saját szerveren keresztül bonyolítja le a jogsértő tartalom terjesztéséhez a felhasználók egymáshoz kapcsolódását, ahogy szintén a saját szerverén tárolja a fájlokra mutató adatcsomagot, tehát illegális.


A fenti két érvet szokták ütköztetni a felek amikor állást kell foglalni.

2018. febr. 4. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Tudomásom szerint torrent trackerek üzemeltetése önmagában legális, mivel csak egy adatmegosztó módszer, a bittorrent protokoll hozzátartozója, és mint ilyen, nincs benne semmi illegális. Teljesen elképzelhetőnek tartom, hogy nagyobb cégek ugyanígy osztják meg a tartalmakat az alkalmazottaik között, hogy ne legyen éppen akkora gubanc, ha a szerver valamiért leáll egy időre. A felkerülő tartalmak feltöltéséért mindenképp, és talán a letöltéséért is már felelni illik, mivel a tulajdonos által nem megengedett módon történik a tulajdon (film, játék, más szoftver stb.) sokszorosítása. Tehát jogvédett tartalmak feltöltése illegális.


Innen kezdve indul a jogi hercehurca. Felelős-e az nCore egy vagy több üzemeltetője az oda feltöltött tartalmakért? A Pirate Bay esetén felelőssé tették őket, de az más ország más jogrendszerrel. Úgy gondolom, ha bíróságra kerülnének az illetők, valószínűleg bírótól, ügyvédtől és még sok más apró tényezőtől függne, hogy minek minősítik a dolgot.


Kicsit talán ahhoz hasonlítanám, mint amikor valaki vadászkéseket gyárt és árul - felelős-e ő azért, mert valaki egy tőle vett késsel öl meg egy másik embert? És, ha az vásárló megkérdezte, hogy lehet-e a késsel embert is ölni, de az árus nem szólt a vásárlóról a rendőrségnek? A hasonlat több helyen is sántít, de az alap ugyanaz - késeket gyártani és árulni nem illegális (kellhetnek engedélyek), embert ölni igen, és a kettő közötti összefüggés az igazi csatatér.

2018. febr. 4. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Egy pár torrentoldal bezárása kapcsán:

"Az SWZ torrentoldal üzemeltetői ellen emeltek vádat szerzői vagy szerzői joghoz fűződő jogok megsértése miatt.

...

Közel 360 millió forintos kárt okozott az a négy férfi, akik 2011 szeptembere és 2014 októbere között több mint 1900 film torrentfájlját töltötték fel oldalukra – derült ki a Pest Megyei Főügyészség sajtóközleményéből."

Forrás: [link]


Az ide vonatkozó jogi passzus:

"2012. évi C. törvény a Büntető Törvénykönyvről

...

Szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértése


385. § (1) Aki másnak vagy másoknak a szerzői jogról szóló törvény alapján fennálló szerzői vagy ahhoz kapcsolódó jogát vagy jogait vagyoni hátrányt okozva megsérti, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő."


illetőleg crack közzététele esetén:

"Védelmet biztosító műszaki intézkedés kijátszása


386. § (1) Aki a szerzői jogról szóló törvényben meghatározott hatásos műszaki intézkedést haszonszerzés végett megkerüli, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.


(2) Az (1) bekezdés szerint büntetendő, aki a szerzői jogról szóló törvényben meghatározott hatásos műszaki intézkedés megkerülése céljából

a) az ehhez szükséges eszközt, terméket, számítástechnikai programot, berendezést vagy felszerelést készít, előállít, átad, hozzáférhetővé tesz, vagy forgalomba hoz,

b) az ehhez szükséges vagy ezt könnyítő gazdasági, műszaki vagy szervezési ismeretet másnak a rendelkezésére bocsátja."

Forrás: [link]


A szerzői jogokról a "1999. évi LXXVI. törvény a szerzői jogról" nevű törvényben olvashatsz: [link]


"Felelős-e az nCore egy vagy több üzemeltetője az oda feltöltött tartalmakért?"

Igen, mert elősegíti a szerzői jog által védett tartalmak kalózmásolatának megosztását. (Felmerül a kérdés: mi a helyzet a videómegosztó oldalakkal? Ott viszont sok az egyedi tartalom is, illetve erőteljesen törlik a szerzői jog által védett tartalmakat.)


"Kicsit talán ahhoz hasonlítanám, mint amikor valaki vadászkéseket gyárt és árul - felelős-e ő azért, mert valaki egy tőle vett késsel öl meg egy másik embert?"

Ez a példád a inkább a torrentkliensre igaz. A torrentoldal inkább egy kínai piac, ahol egy csomó hamisított terméket árulnak - számla nélkül.

2018. febr. 4. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Hominida ***** válasza:
100%

#3, az utolsó példád nem jó. A torrentoldal, illetve a mögötte levő tracker nem piac, hanem inkább egy nagy faliújság, amelyen felsorolnak olyan címeket, ahol vagy hamis, vagy valódi termékeket tudsz megvenni, ezt te majd ellenőrzöd. A faliújság fenntartója csak akkor tudja a dolgot ellenőrizni, ha minden egyes boltba elmegy, és megnéz ott mindent, hogy van-e közöttük hamisítvány. Ennek ellenére lehet őt bűnösnek mondani orgazdaság vagy efféle vádakkal, a bíróságot mozgató szándékon is múlik a megítélése. A faliújság gazdája annyiról mindenesetre gondoskodik, hogy az egyértelműen a társadalomra veszélyes dolgokat áruló boltok eltűnjenek a faliújságról.


Mellékesen érdekes kérdést vethet fel az, hogy ha egy torrentoldal orgazdaságban bűnös, akkor olyan nagy szoftverházak, mint, mondjuk, a Microsoft, miért veszik igénybe egy orgazda segítségét a saját, legális termékeik ingyenes terjesztésében. Semmi sem fekete vagy fehér, a torrentezés sem.

2018. febr. 4. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

"A torrentoldal, illetve a mögötte levő tracker nem piac"

Jó, akkor legyen faliújság (hisz a torrentoldalon sincs kint a termék, csak az elérhetősége).


"olyan nagy szoftverházak, mint, mondjuk, a Microsoft, miért veszik igénybe egy orgazda segítségét a saját, legális termékeik ingyenes terjesztésében"

Ennek ők - szerintük legalább is - inkább elszenvedői (nem Ők töltik fel az nCore-ra a telepítőlemezt és az aktivátort), gyakorlatilag meg valamelyest haszonélvezői (nagyobb ismertség).


Hogy miért nem lépnek fel a(z illegális) torrentoldalak ellen? Mert túl sok befektetést igényel, és nem lesz meg feltétlenül a várt haszna.

2018. febr. 4. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Hominida ***** válasza:
100%

Az tény, hogy a Microsoft egy-egy új programverziója vagy egy brutális hibajavítás kihirdetése után kérni szokta a torrentoldalakat, hogy osszák meg velük a terhelést, és tegyék letölthetővé a hivatalos, módosítatlan csomagokat. Az nCore-on most is zömmel a hivatalos csomagokat találod meg, amiket nagy számban osztanak meg most is. Ha valaki ilyet letölt, akkor az nCore vagy bármelyik hub teljesen legális.


Persze van aktivátoros példány is, ami vagy működik, vagy nem, a Microsoft nem véletlenül vette a Windows 10 és az Office aktiválását saját kézbe, központi internetes regisztrálásra kényszerítve a júzert.

2018. febr. 4. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!