Tényleg nyertem 2 millió eurót?
A minap ezt az e-mailt kaptam: [link]
Valószínűleg adathalászat. De ki ne örülne ennyi pénznek.. Hasonló esetekben hogyan tudok meggyőződni róla, hogy átverésről van-e szó?
Nem vettél részt nyereményjátékon = nem nyerhetsz semmit. Olyan nincs hogy a semmiből a semmiért hozzád vágnak jó pár millió forintot.
Egy hivatalos játék rengeteg feltételnek meg kell hogy feleljen, hogy legális, visszakövethető és tisztességesen lefolytatott legyen (játékszabály ismerete, közjegyző előtti és általa hitelesített nyertesek kiválasztása, hivatalos, a játék elején közzétett időpontok, stb... nem utolsósorban a te tevékeny részvételed kell hozzá).
Nem pedig "kisorsolták" az e-mail címedet: mégis honnan, kitől, kik és miért? Azt leszámítva hogy a címedet valaki megszerezte egy spam adatbázisból, hogy kiküldje rá az adathalász levelet - mert az minden, csak nem legális forrás.
Úgy, hogy gondolkodsz. Az átverések 99,9%-a némi józan ésszel, logikával, és minimális utánajárással lebuktatható.
Kezdjük azzal, hogy alapvetően furcsa, hogy nem játszottál semmivel, mégis nyertél. A nyereményjátékoknak általában valamilyen célja van, mondjuk ötöslottó esetén az, hogy a rengeteg nyeretlen szelvény árából a Zrt. profitáljon. A termékekhez kapcsolt nyereményjátékok esetén a cél a fogyasztás növelése. Ezek hiányában miért is indítana valaki nyereményjátékot?
Szintén gyanús, ha nincs a nyertes nyelvére rendesen lefordítva a levél. Miért is állna bárki érdekében csak úgy, mindenféle haszon nélkül random embereknek milliárd forintnyi összeget kifizetni?
Továbbá ha értesz az informatikához, itt újabb huncutságok is kiderülnek. Túl azon, hogy hivatalos e-mail címgyűjtemények ilyen formán nincsenek (a feketepiacon persze vannak bőven, de megint csak: miért fizetne valaki illegálisan egy listáért azért, hogy abból sorsolhasson?), és semmi nem biztosítja, hogy a "kisorsolt" cím még aktívan használt.
Ha még ezek után is bizonytalan az ember, nem tart soká rákeresni, hogy mégis ez mi a csuda lehet. Ha a "szervező" nevére rákeresel, hamar rátalálsz olyan fórumokra, ahol azt taglalják, hogy ez átverés. Továbbá ha a nyereményjátékra rákeresel (bár ez sem perdöntő, hiszen kamu oldalakat is lehetne csinálni), semmi információt nem találsz erről a "nyereményjátékról".
Továbbá: bevett fogás, hogy neves cégeket tüntetnek fel, mint támogatókat. Jelen esetben a Samsungot és a Microsoftot. Namármost. Ez egy ravasz fogás a hiszékeny emberek meggyőzésére, akik ha látnak egy komolyabb cégnevet, egyből elhisznek mindent. De gondoljunk csak bele: mi érdeke lenne nekik egy ilyen játékot támogatni? És ha már ezen cégek állnak mögötte, hihető, hogy a Google fordítóval fordítják az e-mailjeiket? Ugyan már. ;-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!