Otthonra mobil internet vagy vezetékes?
Tudom nem mai kérdés, de az eltelt közel hat évben volt némi változás.
Mindhárom szolgáltató kínál korlátlan csomagokat, de havi 10.000 Ft körül van ennek a kezdő ára. Van olcsóbban is, de ennek a feltétele, hogy adott szolgáltatónál egyéb szolgáltatásunk is legyen. Ehhez képest a vezetékes internet 3000 és 5000 Ft közötti áron indul (attól függően, hogy adott helyen mekkora az árverseny).
A mobilinternet legnagyobb előnye az, hogy mobil, azaz hordozható, bárhol használhatjuk, ahol van térerő. Ott viszont, ahol jó a térerő, nagy eséllyel vezetékes internet is van, így kérdéses, hogy fő internetnek ez-e a legjobb választás.
Vannak olyan routerek, melyek erősebb antennával rendelkeznek, mint a mobilok. Én pl. egy ismerősömnél tanyán a saját telefonommal 1-es térerőt fogtam, de sokszor meg is szakadt az internet, de egy ilyen WiFi-s routerrel stabil 4-es jelerősséget sikerült elérni (szolgáltatói oldalon), és stabil 20-30 Mbit/s letöltési sebesség is volt úgy, hogy előtte telefonnal használhatatlan volt a szolgáltatás. Tehát előfordulhat olyan eset, hogy adott helyen nincs vezetékes internet, de a mobilinternet használható sebességet kínál.
Először is megjegyezném, hogy au 5G sebességben valódi alternatívája a vezetékes internetnek, a hátránya, hogy még kevés helyen érhető el, továbbá 5G képes készülék kell a használatához. A hátránya, hogy ahol jelenleg van 5G, ott 99%, hogy van optikai internet is, az pedig kedvezőbb árban még nagyobb sebességet kínál.
A legtöbb helyen jelenleg 4G hálózat van, szerencsére ez ma már a legkisebb falvakban is elérhető. Ennek a névleges sebessége 4G esetében 150 Mbit/s, 4G+ esetén pedig 300 Mbit/s. Ezek az értékek nagyon jól hangoznak, a probléma vele, hogy a névleges sebesség max laboratóriumi körülmények között érhető el, én a torony közvetlen közelében is eddig maximum 120 Mbit/s-ot mértem (de nem csúcsidőben, hanem hajnalban, amikor alig használják).
A gyakorlati sebessége térerőtől függően átlag 10 és 30 Mbit/s körül van. Jó helyen 50 Mbit/s körüli átlagsebességet is hozhat, de ehhez tényleg nagyon jó helyen kell lenni. A szolgáltatás sebessége kb. hasonló, mint egy ADSL interneté.
Amire alkalmas (megfelelő térerő esetén):
- Weboldalakon böngészni, facebookozni, emailezni: alig tölt be lassabban egy weboldal, mint vezetékes internettel.
- YouTube, streaming szolgáltatások: 1080p felbontásig teljesen jó a szolgáltatás.
- Webrádió, zene streaming szolgáltatások: ez a videóhoz képest kisebb adathasználattal jár.
- Videócsevegés: normál felbontás mellet ez is tökéletesen működik.
Amire nem ajánlom a mobilinternetet:
- Nagy méretű fájlok letöltése: 1 Gb-os fájl letöltési ideje kb. 10-25 perc a fent írt átlagsebességgel, ez még kivárható a türelmesebbek számára, de 10 Gb-os fájl letöltéséhez már valóban nagy türelem kell.
Az olcsóbb mobilinternet csomagok adatforgalmi korlátot is tartalmaznak, ami miatt ezek csak másodlagos internetnek jók (otthon WiFi, útközben mobilinternet).
1 Gb adatmennyiség kb. 250 átlagos méretű weboldal betöltésére elég, VAGY 20-30 perc videó nézésre, illetve streamingre, VAGY 8 óra webrádió hallgatásra (256 Kbit/s bitrátával, ami ma átlagos minőségnek mondható). Ennek megfelelően érdemes csomagot választani. 5 Gb pl. már elég szokott lenni napi egy óra böngészésre vagy Facebookozásra (videók nézése nélkül), 15-20 Gb-ba pedig már alkalomszerű videó nézés is belefér.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!