Router összekötés, de hogyan?
Sziasztok, itt kifejteném bővebben...nos az elején szögezzük le, én az internethez analfabéta vagyok.
Tegnap jöttek bekötni hozzánk az új internetet (telekom), és még a régit nem szüntettük meg.
Na szóval az új internettel az a baj, hogy amit adtak hozzá digitális elosztó az nagyon gyenge jelet sugároz, nem fedi le a házat. Ekkor gondoltam arra, hogy a régi routert kéne hozzá csatlakoztatnom, hogy az küldje a jelet, de amikor hozzá csatlakoztattam, akkor még a régi ki nem kötött internet jelét sugározta (ez miért van?) meg lehetne valahogy úgy oldani, hogy a régi erősebb router tudja az erősebb internetet sugározni a házban?
Na várjál, mert itt most k_rva nagy félreértés van, szóval elmagyarázom neked ezt az egész internet dolgot a legelejéről.
Az internet hazánk nagy részén még a hagyományos telefonvonalon keresztül jön. Erről azt kell tudni, hogy ez egy analóg dolog, míg a gépeink digitálisak. Azért, hogy az analóg telefonvonalon lévő jelet a te digitális számítógépedre rá tudd kötni, kell valami, ami az analóg jelből digitálisat csinál és digitálisból pedig analógot. Ezt nevezzük modulátornak, röviden modemnek. Ez az az eszköz, amibe "bejön" az internet. Ennek a modemnek három csatlakozója van:
1) Egy telefonvonal-csatlakozó, amibe a 4 eres telefonkábelt dugod be
2) Egy 8 eres Ethernet csatlakozó, amit a gépedbe vagy a routerbe/switchbe tudsz bedugni.
3) És ugye nem ártana neki egy kis áram, hogy menjen.
Ma az otthoni hálózati eszközöknek (=minden olyan dolog, amit számítógépes hálózatra[=több számítógép összekötése] tudsz kötni) két fő fajtája van:
- Kapcsolódhat a hálózathoz vezetékesen (Ethernet kábellel)
- Kapcsolódhat a hálózathoz vezeték nélkül (WiFi-n)
Ha egy számítógéped van odahaza és azon van vezetékes hálózati csatlakozó (ami ma már szinte minden alaplapon van), akkor azt közvetlenül a modemmel összekötve néhány beállítás elvégzése után már van is neted. Szóval a számítógéped tartalmaz egy kis programot, ami a modem segítségével kapcsolatot tud teremteni az internet-szolgáltatóddal.
De mi van akkor, ha nem egy géped van, hanem több? Vagy van olyan eszközöd, ami nem kábelről veszi a netet, hanem a levegőből (azaz WiFi-s). Kezdetben, amikor még csak néhány számítógép helyi összeköttetésére volt szükség, kitaláltak egy olyan hálózati eszközt, amit switch-nek neveztek el. Ez arra volt jó, hogy több számítógépet beledugtak, és ez a switch gondoskodott arról, hogy el is érjék egymást. De ma már nem csak ennyi volna a feladat, hanem azt is meg kellene oldani, hogy egy modem segítségével kapcsolódni tudjon a szolgáltatóhoz és a helyi hálózat gépei közt megossza az internetet. Így egy mai csak vezetékes router két részből áll:
- Van egy switch, amire gépeket kell kötni
- És van egy külön port a modemnek (amit szokás WAN-nak nevezni). A routerben pedig benne van az a kis szoftver, ami a szolgáltatóval teremti meg a kapcsolatot, hogy legyen internet-elérés.
Ehhez képest a Wireless router (az a router, amelyik tud WiFi-t), tartalmaz még egy switch-et, ami a vezeték nélküli kapcsolatokat teremti meg.
A WiFi működésére kitérve ez ugye egy rádiós dolog. Amíg csak vezetékekkel dolgoztál, akkor mindig tudtad pontosan, hogy melyik hálózatra csatlakozol, mert fizikailag ott ment a kábel. De amikor a levegőben vagyunk és több ilyen eszköz is sugároz, már nehezebb dolgunk van. Ezért kitalálták azt, hogy a vezeték nélküli hálózatok megkülönböztetésére ezeknek nevet fogunk adni (ezt hívjuk SSID-nek). Ezt a nevet te adod meg.
Hogy a kérdésedre választ adjak:
Ha van egy WiFi-s hálózatod, aminek JózsiNET a neve, ez a név nem változik meg attól, hogy más szolgáltatóhoz álltál át. Ez a név csak annyit jelent, hogy ez a te saját hálózatod és nem a szomszédodé.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!