Milyen WiFi routert vegyek?
A Wifi mikrohullámú frekvenciájú sugárzást bocsájt ki, tehát tereptárgyakkal - falakkal, ajtókkal, ablakokkal, berendezési tárgyakkal, stb... - "összetűzésbe" keveredik. Szóval hiába a hiper-szuper routered, ha a rádióhullám - mire a klienshez ér - jelerőssége lecsökken, jelminősége romlik a tereptárgyakkal történő "konfliktus" után. Pláne egy ilyen nagy épületben, no meg ráadásul még a kertbe is akarsz wifit.
1. Először döntsétek el, hova - melyik szobába, a kert melyik szögletébe - szeretnétek netet.
2. Amennyire csak lehet, építsetek ki ezekbe a helyiségekbe kábeles Ethernet-hálózatot, fali aljzatokkal, a közelben áramvételi lehetőséggel. Ezek után a fali aljzatokhoz lehet csatolni beltéri Wifi elérési pontokat.
3. Ha a második pontban leírtak nem kivitelezhetőek, akkor meg lehet oldani az Internet szétosztását áramhálózati - Power Line - adapterekkel. Ez esetben az egyik adapter a routerhez közeli hálózati dugaszoló aljzatba kerül, a másik/többi pedig az Internettel ellátni kívánt helyiségekbe. Fontos, hogy ezen adapterek egy fázison legyenek.
Ezekből az adapterekből van olyan is, amelyekben van beépített Wifi-elérési pont.
4. Ha az előbbi sem valósítható meg, akkor marad a repeater módú elérési pont használata. Ez esetben ezt a berendezést a routertől távolabb levő helyiségbe kell tenni, ami wifin keresztül veszi a routertől a netet és ugyanúgy továbbítja azt a kliensek felé. Hátránya, hogy mivel a benne levő egy rádiónak egyszerre kell foglalkoznia a routerrel és a kliensekkel is, így sebességcsökkenést okoz.
5. Ha a kert távolabbi szegletébe is akarsz wifit, akkor megeshet, hogy nem lesz elég a jelerősség. Ez esetben irányított antennával ellátott, kültéri, távtáplálható wifi AP-re lesz szükség, ami a házban levő fali aljzatból/Power Line adapterről kapja a netet kábelen keresztül.
6. 130 Mbps letöltési sebességnél már érdemes minimum 802.11n szabványú, 2 antennás (2x2 MIMO) wifi-eszközöket használni, olyanokat, amiknek gigabites Ethernet-portjuk van.
7. Ja és érdemes egy gyártótól beszerezni az eszközöket - nagyobb a valószínűsége, hogy nem fognak összeveszni.
Kis költségvetésből a TP-Link eszközök jók lehetnek - van routerjük:
vannak beltéri elérési pontjaik:
vannak Power Line adapterei:
és kültéri, távtáplálható, irányított antennával ellátott elérési pontjai is:
"Az asus lefedi a területe?"
Erre - a befolyásoló tényezők (tereptárgyak anyaga, elhelyezkedése, a router és a kliensek helyzete, stb...) ismerete nélkül - nem lehet egzakt választ adni.
Ezért kell megtervezni az egészet, vagy utólag kell tevékenykedni:
1. felmérni hova kell net és hogy hol van most a szolgáltató modemje (ahol alkalmasint a router is lesz)
2. venni egy gigabites portokkal, és minimum 2X2 MIMO konfigurációjú, 802.11n szabványú vezetéknélküli interfésszel ellátott routert
3. ha a router hatósugara nem ér el oda, ahova kell net, kiépíteni a kábelezést, elhelyezni a Powerline-adaptereket, elérési pontokat
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!