Olvastátok Snowden karácsonyi üzenetét?
Néhány mondat a cikkből:
"Nyomjelzőket hordunk a zsebünkben, amelyek mindenüvé követnek bennünket"
"A mai gyerekek anélkül nőnek fel, hogy fogalmuk lenne arról, mi a magánélet. Soha nem fogják megtudni, mit jelent, ha van az embernek egy szelet magánélete, egy gondolata, amelyet nem jegyeznek fel és nem elemeznek. "És ez probléma, mert a magánszféra fontos: a magánszféra teszi lehetővé, hogy meghatározzuk, kik vagyunk és kik akarunk lenni"
Ti mit szóltok ehhez? Mai fiataloknak már tényleg természetes, hogy nyitott könyv az életük mindenki számára, de helyes ez? És mit lehetne tenni? És miért nincs ebből botrány? Miért nem vesznek tudomást erről az emberek?
A kérdés jogos. Azért nem vesznek erről tudomást az emberek, mert a digitális analfabéták számára kevésbé megfogható a téma. Adatokat gyűjtenek róluk - Mi az az adat? A legtöbb embert nem zavarja (sokan nem fogják fel), hogy az általuk hívott telefonszámok, meglátogatott weboldalak, elküldött e-mail üzenetek más számára is hozzáférhetőek.
Az orwelli rendőrállam ott bukna meg, hogy túlzottan látható: ha minden lakás minden szobájában kamerák és mikrofonok lennének, az jobban zavarná a rendszer áldozatait. Mivel azonban a megfigyelés a tudtuk nélkül történik, így nem is vesznek róla tudomást. Egyesek azzal hitegetik magukat, hogy nincs kapacitás minden ember megfigyelésére, ez ma még igaz is lehet, de nem sokáig, plusz a Snowden-ügy kapcsán kiderült, nagyon sokmindenre van kapacitás, amiről azt hittük, hogy nem megoldható, pl. WiFi hálózatok figyelése (európai) városokban, ugyanez telefonokkal, európai országok politikusainak lehallgatása...
És sajnos nem csak az átlagemberek ilyen digitális analfabéták: számos cégnél végeztem IT biztonságtechnikai tanácsadást is, az eredmények pedig siralmasak: találkoztam olyan informatikai osztályvezetővel, aki nem tudja, mi a különbség a titkosítás és az oprendszer-szintű jelszóvédelem között (és persze minden bizalmas adatot, üzleti titkot, ügyfelek adatait titkosítatlanul tárolják).
Meg aztán a biztonságtudatosság: hány olyan jelszó van, ami 4 karakter és barát/barátnő neve? Hány olyan jelszóemlékeztető kérdés van, amit az illető nyilvános facebook-profilja alapján meg lehet válaszolni (mikor születtem...stb)? Hányan használnak külön jelszót a gépükhöz, levelezésükhöz, netbankhoz?
"Egyesek nyilván felelősebbek, mint mások. Rajtuk majd egyszer számon kérik. Persze igaz, hogy mikor a bűnöst keressük, először tükörbe kell tekintenünk"...
Az én négy különböző algoritmussal titkosított, partíciónként minimum 20 karakteres jelszóval védett meghajtóimat lehet kriptoanalizálni. Ha elég erőforrást mozgósítanak, akkor vissza is lehet fejteni, de ha mindenki hasonló módon védené az adatait, akkor valóban nem lenne kapacitás arra, hogy a rendszer bárkit áldozatul ejthessen.
Az NFC chip lesz a csúcs... Gyakorlatilag a kutyákhoz hasonlóan leszünk chippezve, persze nem bőr alá ültetve, hanem mindenki önként, boldogan hordja majd magánál. [link]
És a fiataloknak tényleg nincs fogalmuk az adatvédelemről és a magánéletről. Egyik ismerősömnek is mondtam ezt és ennyi volt a válasz: És? És rántott egyet a vállán. Szerinte semmi titkolnivalója nincs. Igazából én sem tudtam megmagyarázni, hogy ez miért baj, csak valami rossz érzésem van ezzel kapcsolatban és felmerülnek bennem a kérdések. Miért? Kik? Kiknek az érdeke ez? Mi a céljuk? Persze már a mobiltelefonnal elkezdődött. Izraelben egy tüntetés résztvevőinek számát már a cellainformációk alapján határozzák meg, mert mindenkinél van 1 db telefon.
És ez már nem arról szól, hogy az ügyészség engedélyezi valamilyen bűntény miatt egy-egy gyanúsított megfigyelését. Itt már mindenkinek van egy aktája...
Meg ilyen "apróságok": [link]
Amúgy tényleg digitális analfabéta a többség. Persze szerintük én meg paranoiás és összeesküvés-elmélet hívő vagyok, de akárhogy nézem, minden egy hatalmas adathalászat felé mutat.
A facebook amúgy is külön kategória. igazából értelmét nem láttam, ezért töröltem is magam 1 év tagság után. Közeli ismerősökkel tartom egyéb módon a kapcsolatot és nem kell néznem a sok fölösleges "ismerőst". És azok a kérdések, amiket a facebook feltesz sunyi módon... Nem elégszik meg az alapokkal, mert ha válaszolsz, jönnek és jönnek és jönnek olyan kérdések, amihez még anyámnak sincs semmi köze, nem hogy egy közösségi oldalnak. Persze a sok ostoba ember kitölti mint egy kvízt és persze, hogy aranybánya...
Sajnos anonim nem lehet már senki az interneten és nem is tud egy átlag ember ez ellen tenni. Ezt csak szigorú adatvédelmi törvényekkel, független felügyelettel, súlyos bírságokkal lehetne elérni, de valamiért mindenki szemet huny. A Googel, Skype, Facebook stb. elfogadtatja veled a saját adatvédelmi nyilatkozatát, azaz azt csinálnak az adatainkkal, amit akarnak. Egységes adatvédelem kellene az interneten, nem pedig mindenkinek külön, ahogy nekik jó.
# 1-es , írj! Mondd meg a magadét Te is! ;-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!