Mi az az adatforgalom és a sávszélesség? FONTOS!
A sávszélesség a sebesség amivel az adatforgalmazás történik. A le- és feltöltés mennyisége együtt adja az adatforgalmazás mennyiségét.
A sebesség bit/sec és annak prefixumai által van megadva (kilo-, Mega-), a programokban ez már Byte/sec-ként jelenik meg (bit és Byte között 8-as szorzó van).
Az adatforgalom Byte-ban és annak további többszörösével (kilo-, Mega-, Giga-) van megadva.
Korlátlan internetnél annyit forgalmazol amennyit tudsz (a szerződésben még kisbetűsen lehet kitétel megadva, nem biztos hogy eléred ha nem vagy hardcore torrentező), a sebessége (sávszél) viszont akkora lesz amekkora csomagra előfizetsz.
Az adatforgalom az, hogy általában egy hoszabb (óra, nap, hét, hónap) időtartam alatt mennyi adatmennyiséget - amit általában byteban vagy annak prefixumaival fejeznek ki - forgalmazott az adott hoszt.
A sávszélesség valójában azt adja meg, hogy az adott adatátviteli csatorna mekkora intervallumot - aminek mértéket Hertzben vagy annak prefixumaival (kHz, MHz, GHz,...) fejeznek ki - foglal el az adatátviteli közegben (kábelen, optikai szálon, vezeték nélküli rádiófrekvenciás spektrumban).
Tehát például egy analóg, telefonvonalra csatlakozó modem ~3400 Hz, egy Wifi eszköz 20/40 MHz sávszélességű csatornát használ.
Köznapi nyelven a sávszélességet az adatátviteli sebesség szinonímájaként szokták használni, ami az egy másodperc alatt átvitt bitek (vagy annak prefixumait kilobit, Megabit, Gigabit) számát szokás érteni.
Nem összekeverendő az adatrátával, ami egy hálózati eszköz által küldött és fogadott bitek másodpercenkénti számát jelöli.
Tehát ha van egy 54 Megabit/másodperc adatrátájú 802.11g szabványú Wifi eszközöd, azzal maximum, aggregáltan (le- és feltöltési sebesség együttesen) 20-25 Megabit/másodperc adatátviteli sebességet érhetsz el.
"korlátlan netet mért lassítják be?"
Az Internet elérésed sebessége több dologtól függ:
- Egyrészt függ a gépedtől: ha egyszerre több feladatot végzel vele, akkor az Internet-elérésed is lassabb lesz
- Másrészt függ - már ha van - a saját belső hálózatodtól. Ha van routered és többen csatlakoztok rá, akkor ha a másik gép (ez lehet akár a nem levédett wifi-s routereden keresztül felcsatlakozó szomszédod is) intenzívebben használja a szolgáltatást - például masszívan torrentezik - akkor a Te gépeden lassabb lesz az Internet.
- Harmadrészt függ a szolgáltatótól. Mivel valószínűsítem lakossági Internet-előfizetést használsz és nem bérelt vonalat, ezért az Internet sebességed a szolgáltatódhoz csatlakozó többi előfizető forgalmazása is befolyásolja. Ha nekiállnak a környéketeken a kölkök nagyüzemben letöltögetni, akkor lassabb lesz a neted.
Az Internet-sebességednek (Ezt például a [link] oldalon ellenőrizheted - ami nem teljesen célravezető, hisz a szolgáltatód hálózatán kívüli szerverrel mér, de legalább több mint a semmi - de előtte kapcsolj ki minden más, Internetet használó alkalmazást. Ha több gépetek van, akkor mindegyiken!) a szolgáltatóval kötött szerződési feltételeiben írt garantált (minimum) és maximum érték között kellene lennie. Ha ez többszöri mérés után ez a minimum alá csökkenne, akkor szólj be a szolgáltató ügyfélszolgálatára.
- Negyedrészt függ a szolgáltatón kívüli - amire a szolgáltatónak nincs beleszólása - hálózattól is.
- Ötödrészt függ az elérni kívánt szerver terheltségétől is.
(Ezen legutóbbi két pont miatt nem teljesen célravezető bármilyen, a szolgáltató hálózatán kívüli, sebességmérő oldal.)
"de az internet csatlakozás miért szokott néha akadozni egyszer van egyszer nem"
Ezen mit értesz? Milyen szolgáltatás ez? ADSL? Kábelnet? Mikrohullám? Optika?
A korlátlan netet nem lassítják be, más miatt lassulhat.
A korlátlannak pont az a lényege, hogy annyit netezhetsz, amennyit akarsz. Nincs egy fix adatmennyiség megadva, hogy ha azt elhasználod lelassul. Ez a mobilnetre jellemző, pl. előfizetsz egy 2 GB csomagot és, ha azt elhsználtad belassítják.
Lassulásnál próbálj meg először egy újraindítást. Nagyon sokszor beválik. De, ha folyamatosan tapasztalod, nem árt szólni az ügyfélszolgálatnak.
Vagy nézz körül, sok cikk szól arról mit kell tenni, ha sokszor lassú a net.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!