Facebookon honnan ismerhetem fel a vírusokat?
1. Ha az adott bejegyzéshez nincs saját szöveg írva, vagy az angolul van, akkor gyanús.
2. Ha a bejegyzés nem tartozik az illető érdeklődési köréhez (pl. egy szolid lány egy szexvideót postol ki), az is gyanús.
3. Meg kell nézni az URL-t, ahova mutat. (Ha a link fölé viszed az egeret, akkor megjelenik a böngésző státuszsorában lent.) Ha nem ismert oldalról van szó, akkor érdemes vigyázni. Ha az URL egy létező oldalhoz hasonló címmel jelenik meg, az meg több, mint gyanús. (Pl. youtube.com helyett youtube.info )
4. Ha a bejegyzés alatt ilyet olvasol, hogy x ideje az X.Y. által, akkor azt a bejegyzést nem az ismerősöd hozta létre, hanem egy alkalmazás, ami megint lehet gyanús.
5. Ha valaki a te saját faladra ír olyan bejegyzést, amit általában mindenki a saját falán oszt meg, az is gyanús.
Ami gyanús és nem a Facebookon belülre mutató link, azt érdemes inkognitó / privát böngészés módban megnyitni. Ami a facebookon belülre mutat azt meg érdemes szintén inkognitó / privát módban megnyitni egy kamu facebook regisztrációba bejelentkezve, amely fake regisztrációnak nincs egyetlen ismerőse sem. Pl. videó esetén azt is meg lehet tenni, hogy a linkre kattintás helyett megnyitod a youtube-ot és rákeresel arra a címre, ami a bejegyzésben található.
Azt is meg lehet tenni egy a fentiek alapján gyanús bejegyzésnél, hogy kommentben rákérdezel az illetőre, hogy valóban ő akarta-e megosztani, nem vírus írta-e helyette a bejegyzést. Esetleg várni egy kicsit, hátha más hozzászól, vagy a bejegyzés (látszólagos) írója törli az adott bejegyzést.
Meg úgy alapból meg kell fontolni, hogy valóban meg kell-e neked nézned az adott képet/videót. Elvégre milliónyi megbízható oldal van, ahol vicces, érdekes, elgondolkodtató, szórakoztató videók, képek, írások vannak.
@2xSü: Vagy inkább meg sem nyitni. ;)
A legegyszerűbb, ha semmilyen videós vagy egyéb külső linkre nem mész rá. Abból baj nem lehet. :)
Még egy kis kiegészítő, ami az alkalmazásokra igaz:
Érdemes jól megnézni, hogy milyen jogosultságokat kér egy alkalmazás. Ha írási jogot kér az üzenőfalra, akkor az alkalmazás használata után érdemes megnézni, nem írt-e valamit a faladra a tudtodon kívül. Ha offline módra kér engedélyt, az már lehet gyanús (de lehet, hogy technikai oka van, és az alkalmazás amúgy nem rosszindulatú). Ilyen esetben érdemes az alkalmazás használata után visszavonni a jogokat, mert az offline mód esetén akkor is írhat az alkalmazás a faladra, ha te nem vagy a gép előtt, akár napokkal az alkalmazás használata után is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!