Mit tudok tenni ha feltettek netszar.com-ra?
A napisz.r és csibef.sz kapcsán tudok valamit mondani, de ez az info nem teljesen friss, 2010 nyarán tapasztaltam.
Szóval 2010 nyarán még bejött az a megoldás a napisz.ron, hogy ügyvédi felszólítást küld ki a sértett ember -- nagyon gyorsan, órák alatt törölték a róla kitett posztot.
Az ügyvéd igazi volt, nem kamu, és nem is szabad utánozni próbálni sajátkezűleg az ügyvédi stílust, még akkor sem, ha egyébként igaz dolgokat írsz. Igazi ügyvéd kell lehetőleg. Nagy ritkán talán előfordul, hogy egy jól érvelő magánember maga is tudja töröltetni a posztot, de ez ritka lehet, és mindenképp rizikós. Lehetőleg igazi ügyvéd kell. Nem kell annyira borzaszó összegre gondolni, mert egy egyszerű ügyvédi felszólítás megíratása egy ügyvéddel még nem kerül olyan sokba (az még nem per, bár átcsaphat perbe is). A kamu ügyvédi utánzat-levelek viszont rosszul sülhetnek el, általában rájön a napisz.r, hogy mi az igazi ügyvédi felszólítás, mi pedig csak utánzat. A napisz.r-osok meg a (hajdani) csibef.sz-osok durván visszaélnek a ,,nem igazi'', ügyvéd-utánzat levelekkel még pluszban is (kiteszik).
2010 nyara óta állítólag szolgáltatott váltott a napisz.r (nem ellenőriztem, igaz-e a hír), szóval állítólag már nem az amerikai Sharktech a szolgáltatójuk. Ezért keveset tudok arról mondani, hogy most is bejönne-e ugyanez az út, amit 2010 nyarán még sikerrel alkalmaztam. Szerintem igen, de én nem vagyok szakértő.
A netsz.rról nem tudok szinte semmit. Elképzelhető, hogy közös szolgáltatója volt a napisz.rral, de már nem emlékszem.
Mindenesetre a polgári peres út bejöhet. Ez ijesztően hangzik, de nem annyira félelmetes. Egy polgári per általában egy sima egyszerű ügyvédi felszólítással kezdődik, és ez sokszor önmagában is elég ahhoz, hogy a leendő alperes (a napisz.r)önként kiegyezzék a sértett féllel (a kép tulajdonosával).
Ha ez nem jönne be, akkor még valami:
Esetleg az is bejöhet, hogy utánanézel, ki a netsz.r szolgáltatója (ha a tárhelyszolgáltató maga is benne lenne a bűnügyben, akkor az internetszolgáltatóval is beszélhetsz, a kettő ugyanis nem mindig esik egybe, pl a régi csibef.sznak egy noname bulletproof hosting volt a tárhelyszolgáltatója, az internetszolgáltatója viszont a Magyar Telekom, én végül ott jelentettem be).
A netsz.r szolgáltatóit nem ismerem. Mondjuk most példaként tegyük fel hogy valami amerikai vagy német cég lesz (tényleg nem tudom). A cégnek (hacsak nem direkt valami féllegális bulletproof hosting cég) valószínűleg lesz valami ,,abuse'' címe, ahol a visszaéléseket be lehet jelenteni (pl abuse kukac sharktech pont net, vagy ilyesmi). Most ha Te valami hiteles módon tudod igazolni vagy igazoltatni, hogy a Te képeddel szemben a netsz.r nevű ügyfél szerzői jogsértést követett el, akkor remélhetőleg a tárhelyszolgáltató hajlandó lesz beavatkozni (esetleg az internetszolgáltató cég is, utóbbi nem feltétlenül egyezik meg a tárhelyszolgáltató céggel). A netsz.r meg gondolom nem akar egy kép miatt szerződést bontani a szolgáltatóival, és inkább hajlandó lesz kiegyezni Veled.
Ha közösségi oldalról vették le a képedet, akkor az valóban személyiségi jogok megsértése (legalábbis Magyarországon), és ezenkívül szerzői jogok megsértése is (a Föld szinte összes országában). Az alakulófélben levő magyar bírói gyakorlatot a Fővárosi Bíróság ítéletével szemléltetném (egy hasonló ügyben):
Az amerikai vagy a német bírói gyakorlatot nem ismerem személyiségi jogi ügyekben, de egy dolgot biztosan mondhatok. Hogy a képhez fűződő **szerzői jogaid** külföldön is érvényesek, USA-ban is, Németországban is. Ez azért van, mert (egy-két kivétellel) a Föld összes állama aláírt egy nemzetközi egyezményt, miszerint egy mű (kép, hang) megalkotásakor a szerzői jogok **automatikusan**, minden külön bejelentés nélkül is megilletik a szerzőt. A szerzői jog a mű puszta megalkotásától fogva megillet téged, automatikusan, ahogy megnyomtad a fényképezőgép gombját.
Még egy fontos dolog. A közismert ismert magyar legtöbb közösségi oldal szabályzata ***nem tartalmaz olyan pontot***, hogy Neked le kéne mondani a képeidhez fűződő szerzői és személyiségi jogaidról. Elterjedt tévhit, hogy van ilyen lemondó pont az iwiw és a myvip felhasználói feltételei közt, de valójában nincsen, ezek a nagy közismert közösségi oldalak mindössze csak annyit írnak elő a felhasználóik számára, hogy probléma esetén a képtulajdonosok nem perelhetik be magát az iwiwet, myvipet. Szóval magukat a közösségi oldalakat nem lehet felelősségre vonni, de ettől még a netsz.r felelőssége továbbra is megmarad. Ez az úgynevezett mentesítő feltétel, ,,indemnification'': ezzel a közösségi oldal csak a saját hátát biztosítja be, ettől még a netsz.r perelhető marad.
Egy szóval összefoglalva: a legolcsóbb és leggyorsabb út, ha ügyvédhez fordulsz, és megmutatod neki azokat a linkeket is, amiket itt belinkeltem (Fővárosí Bíróság ítélete, Berni Konvenció tartalma). Jó esetben az ügyvéd pár nap alatt viszonylag olcsón leszedeti a képedet. Rosszabb esetben a külföldi tárhelyszolgáltatóhoz, vagy (nem feltétlen ugyanaz) internetszolgáltatóhoz kell fordulnod. Lehet hogy elvárják, hogy valami szakértővel hitelesen igazold a szerzői jogsértés tényét, de ez nem lesz nehéz, csak nem tudom mennyibe kerül (szerintem nem sokba, mert eléggé világos az ügy, a berni konvenció szerint egyértelműen jogvédettnek számítanak a közösségi oldalra feltöltött fényképek). A legrosszabb esetben külföldön kell megindítanod a polgári pert, de szerintem nem megy idáig a dolog, a csibef.sz meg napisz.r esetében legalábbis még 2010-ben nagyon gyorsan, órák alatt ki lehetett egyezni a töröltetésben, ha a sértett tényleg igazi ügyvédhez fordult.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!