Mit jelent a dark web?
A normál internetről nem elérhető, más domainaket használ.
A World wide webet - leegyszerűsítve az Internet webböngészőből elérhető részét - szokták egy óceán analógiájával leírni.
A web óceánjának felszínén (felszíni web, surface web) vannak azok a oldalak/szolgáltatások, amiket a fősodratú - Google, Bing, Yandex, Baidu - és az arra építő - DuckduckGo, Ecosia, Qwant, Startpage, Searx,... - keresők túlnyomórészt (tehát nem csak a kezdőlapjukat) feltérképeztek.
Az óceán mélyén (mély web, deep web), azok az oldalak/szolgáltatások, amiket a fősodratú keresők nem tudtak feltérképezni.
Ide tartoznak az autentikációt igénylő szolgáltatások - privát fórumok, webes levelezőfelületek, privát torrentoldalak, ügyfélkapu - saját rendszerrel rendelkező adatbázisok.
Az óceán sötét legmélyén (sötét web, dark web) pedig azok a webes szolgáltatások, ahol a weben belül saját - titkosítást és némi anonimizálást elősegítő - protokollon keresztül kommunikálnak - Tor, I2P, Freenet,....
Illegális célokra használatos oldalak találhatóak mind a felszíni-, mind a mély-, mind a sötét weben - bár az utóbbi kettőn jobban elterjedtek.
#3: "Az mit jelent, hogy az internet webböngészőből elérhető része?"
"Hatóságok által használtak?"
Nem.
A webböngésző a webszerveren levő weboldalakat HTTP(S) protokollon keresztül éri el.
Viszont az Internet nem csak webszervereken levő weboldalakból áll, a felhasználók nem csak webböngészőket használnak.
Például az operációs rendszered az órát Interneten keresztül, NTP-protokollon keresztül frissíti - az nem a World Wide Web része.
Mielőtt felkeresel egy weboldalt, a webböngészőnek a hosztnévből - például www.gyakorikerdesek.hu - ki kell derítenie a webszerver IP-címét - 79.139.62.48. Ehhez DNS-porotkollt használ, ami megint csak nem a World Wide Web része.
A webfejlesztők a weboldalak kódját valamilyen fájlátviteli protokollon (régebben FTP, újabban FTPS, SFTP, SCP) keresztül töltik fel, ami nem a World Wide Web része, de az Interneten keresztül zajlik.
Az Interneten keresztül történő VOIP-telefonálás esetén használatos protokollok - például a SIP - sem a World Wide Web része.
Amikor bekapcsolod a géped, a számítógép a routeredtől DHCP-protokollon keresztül kéri le a neki kiosztott IP-címet - ez sem a World Wide Web része, de Internetes protokoll.
"Tehát a webböngészőből bárki elérheti a dark webet? "
Mivel web, ezért lényegében igen. A Tor-t eleve egy feltuningolt Firefox webböngészőként - Tor browser - kínálják; az I2P esetében az I2P kezelő szoftverét webböngészőből állíthatod be (és a tartalmak túlnyomó többségét is az I2P szoftvere által létrehozott prroxyn keresztül éred el webböngészőből).
"Mitől ilyen misztikus akkor?"
Mert van egy "köztes réteg" a webböngésző és a tartalmat kiszolgáló webszerver között, ami átviteli titkosítást és némi anonimizálást végez, ami biztonságérzetet biztosít az arra áhítozóknak.
"És miért lenyomozhatatlan?"
Amikor te felkeresel egy weboldalt, a webböngésződ "elárulja" a webszervernek a szolgáltatód által számodra nyújtott, az Internet irányából látható publikus IP-címedet (azért, hogy a webszerveren levő tartalmat megfelelő helyre - neked - lehessen küldeni).
Ez alapján - ha bűncselekményt követnél el - a hatóságok az Internet-szolgáltatód bevonásával vissza tudnak követni (a szolgáltatódnak ugyanis naplóznia kell, hogy neked, mint előfizetőjüknek mikor, milyen, az Internet irányából látható IP-címet osztottak ki és ezt a nyomozóhatóságok részére meg kell tudni mutatniuk).
A sötét webes kliensek ezt azzal bonyolítják meg, hogy a webböngésző és a webszerver közé dinamikusan változó köztes hosztokat állítanak be, így a webszerver irányából nem a te publikus IP-címed látszódik, hanem a sötét webes hálózat egy másik résztvevőjéé.
Nemcsak a kliensek akarnak anonim maradni hanem a server üzemeltető is!
Tehát névszerveren keresztül nem elérhetők a szerverek. Sőt emailezni sem lehet a hagyományos email rendszeren keresztül. A chat vagy üzenetküldők sem beazonosíthatók. Tehát nemcsak titkosítottak de beazonosíthatatlanok is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!