Legális, amit a Voda művel?
Legális a Voda házaló értékesítő üzletkötője Win10-es tableten, Google Chrome böngészőn keresztül kezeli a személes adatokat? Méghozzá úgy a chrome-on keresztül jelentkezik fel és visz be személyes adatokat, és ellenőriz le(sz. ig. szám, név, lakcím, születési idő, stb) egy olyan oldalon, ahol direktbe hozzáfér a Magyar állam adatbázisához, minden Magyar állampolgár adataihoz. És ezt a házaló még le se tagadta, hanem épp ő maga mondta el.
Ez azért aggályos, mert így az USA adatseftelő cégeknek (Microsoft, Google) kiadja az adatokat, pontosabban ezek így lenyúlják azokat. A másik, így a Voda hozzáfér, férhet olyanok adataihoz is, akik nem ügyfeleik.
Kicsit érdekes ez is az állam így odaadja az állampolgárok adatait egy külföldi multi cégnek. És az is így a Win10 és Chrome párossal az USA cégeknek is meglesznek az adatok (olyanoké is akik se a voda se az ő szolgáltatásaikat nem használják, ez meg már nem egészen legális, kicsit GDPR szegés aggályos), utána meg még ki tudja kiknek, mert ugye ők eladnak mindent is a hirdetőknek a célzott hirdetésekért és a jobb felhasználói élmény meg a jobb fejlesztések címszó alatt. Vicc az egész már amit ezek a cégek tesznek.
Ahogy itt olvasom a válaszokat, nem is értem mi értelme hozzászólnom...
Úgy tűnik emberek képtelenek felfogni a dolgokat. Attól, hogy az állam, meg egy csomó idióta cég win10-et használ nem lesz biztonságos, hanem bizony adatlopó, kémprogram operációs rendszernek álcázva. Attól, hogy a sok gügye barom chrome-ot használ még nem biztonságos.
Például nálunk az egyetemen web alapú szervereken tárolják a számlamellékleteket, ezeket böngészővel lehet megnyitni. Sokáig a legtöbben a chrome-ot használták, csak aztán rájöttek, hogy túl sok hackelés, a betörés, túl sok jelszót szereznek meg hackerek stb.
Gondoltak egyet, hogy akkor mostantól a mellékletek megnyitására tilos használni a chrome-ot, akárcsak a felhőhasználathoz, vagy a onedrive eléréshez, de még a mikrofos csoport használathoz is.
És láss csodát elviselhető szintre ment le a biztonsági problémák száma! Na ennyire biztonságos a chrome!
Hozzátehetem, hogy az ilyen mobil meg egyéb szolgáltatóknál elég jó az IT bázis egy linux használathoz, semmi akadálya nincs, azon kívül hogy sz*rn*k bele az egészbe, mert nem érdekli őket, ki szerzi meg a felhasználóik adatait.
Erről lenne itt szó elvtársak.
#2/10 #4/10 Az megvan a chromenál már 2010-be volt egy nagy adatvédelmi, adat ellopásos botrány? Hogy az a sz*r böngi a jelszavakat is elküldte a kedves gúglinak? A Win10 adatlenyúlása is bizonyított tény, nem feltételezés, hanem tény. 2022 népszámlálás NAIH felé sikerült bebizonyítani, amit ők tényként kezeltek a KSH adatkezelése során a gúgli hozzáfért az adatokhoz. Akár a netes űrlapon, ami tele volt gúglis sz*rokkal, akár a számlálóbiztos Android rendszerét futtató tableten.
#3/10 Mondjuk egy Linux alapú OP rendszert futtató eszközön, és még véletlen se Win10, Android rendszert futtató chrome vagy edge vagy egyéb chrome klón böngészőből.
#4/10 "99% valószínűséggel a Voda céges gépeken nem úgy van bekonfigolva a Chrome mint ahogy azt te mondjuk telepítőben leszeded."
Erre ne vegyél mérget, mert el vagy tévedve. Céges gépeken is ugyanaz a sz*r adatlopós chrome van, mint te mezei gépeden. Ja és a Win10 se sokkal másabb, csak éppen Enterprise verzió. Már ha az van és még nem is crackelt véletlen.
Voda ÁSZF nem ír róla a gúgli és kicsipuha részt vesz az adatkezelésbe. Ja a KSH se írt róla és mégis lenyúlta az adatokat a gúgli akár a webes űrlapon, akár az androidod számlálóbiztos gúglés tabletjén.
" Attól, hogy az állam, meg egy csomó idióta cég win10-et használ nem lesz biztonságos, hanem bizony adatlopó, kémprogram operációs rendszernek álcázva."
És erre ugyebár van releváns bizonyítékod...
"Attól, hogy a sok gügye barom chrome-ot használ még nem biztonságos."
De attól se, ha Firefoxot Edge-et vagy Operát.
Nem az operációs rendszer/a böngésző típusa itt a lényeg, hanem annak használati módja.
"Például nálunk az egyetemen web alapú szervereken tárolják a számlamellékleteket, ezeket böngészővel lehet megnyitni. Sokáig a legtöbben a chrome-ot használták, csak aztán rájöttek, hogy túl sok hackelés, a betörés, túl sok jelszót szereznek meg hackerek stb."
Aminek nem az volt az oka, hogy Chrome-ot használtak a felhasználók, hanem bénán volt megírva a webes felület, távolról is elérhető volt (VPN használata nélkül) meg a felhasználók gyenge jelszavakat adtak meg, nem volt implementálva két faktoros vagy TOTP-s autentikáció, vagy elfecsegték a jelszavakat, stb... Amint jabítottak ezeken, csökkent a támadások száma.
13: Hogyne mindentudó elvtárs, mindent is jobban tudsz nálam, azt is ami velem történik, ami a munkahelyemen történik, meg még a cipőméretemet is.
Semmi baj, legyen a hited szerint, ha jobban érzed magad attól, hogy nem kell gondolkodnod...
És igen van bizonyítékom: amikor win10-et először kezdték használni, a biztonsági szoftverek rendszeresen kémprogramnak nézték a rendszerfájljait - mivel azok is voltak. Ez meg tény. Az hogy te nem ismersz tényeket, még nem teszi őket nemlétezővé.
A biztonsági rendszereke tát kellett programozni, hogy aiwn10 rendszerfájljaiban megbúvó kémprogramokat hagyják figyelmen kívül ezzel gyakorlatilag utat nyitottak a hackereknek.
Sőt. Azzal hogy felhő nélkül már telepíteni se lehet ezt rakás sz*rt, még könnyebbé tették a hackerek dolgát, mert be se kell hatolniuk a win10-es gépekre, csak a frissítések közben a win10 által a gépről lopott és felhőbe küldött adatokat kell elfogni. Ez egy közepes hackernek kb 5 perces feladat.
Egyébként meg ami a kétfaktoros telefonos azonosítást illet, az egyenesen a röhejek a csúcsa. Komolyan azt képzeli valaki, hogy az okostelefonon küldött jelszó, amit nagyjából 10 cég másol le és gyűjt be, biztonságos? Nagyon agyhalottnak kell ehhez lenni...
De igazából lesz*rom, win10-ezzetek chromozzatok, okostelefonozzatok legyen ujjlenyomatos személyitek, meg QR kovid kódotok, digitális állampolgárságotok, chip a kézfejetekben - aztán ne sírjatok ha egyszer csak egy koncentrációs táborban ébredtek, mert pont azt kapjátok, amit érdemeltek. Ennyi.
"És igen van bizonyítékom: amikor win10-et először kezdték használni, a biztonsági szoftverek rendszeresen kémprogramnak nézték a rendszerfájljait - mivel azok is voltak. Ez meg tény."
Ez nem tény, ez egy bizonyítatlan állítás.
Tény akkor lenne, ha egy releváns szakmai portál az adott állományokat és az azokat vizsgáló szoftvereket és a vizsgálati metódusokat illetve a vizsgálatok eredményeit tételesen felsorolná.
"Sőt. Azzal hogy felhő nélkül már telepíteni se lehet ezt rakás sz*rt"
Lehet. OOBE\BYPASSNRO
"csak a frissítések közben a win10 által a gépről lopott és felhőbe küldött adatokat kell elfogni"
HTTPS
"Egyébként meg ami a kétfaktoros telefonos azonosítást illet, az egyenesen a röhejek a csúcsa. Komolyan azt képzeli valaki, hogy az okostelefonon küldött jelszó, "
Nem kell hozzá okostelefon. Butatelefon is elég. Vagy hardverkulcs.
15/15 ""Egyébként meg ami a kétfaktoros telefonos azonosítást illet, az egyenesen a röhejek a csúcsa. Komolyan azt képzeli valaki, hogy az okostelefonon küldött jelszó, "
Nem kell hozzá okostelefon. Butatelefon is elég. Vagy hardverkulcs."
Ezzel lehetne vitatkozni. A freemail kétfaktoros azonosítás nem fog menni okossz*r nélkül. De a gúgli mail se megy nélküle úgy.
" A freemail kétfaktoros azonosítás nem fog menni okossz*r nélkül. De a gúgli mail se megy nélküle úgy."
Az más kérdés, hogy ki hogyan oldja meg a kétfaktoros azonosítás kivitelezését.
De per definitionem a kétfaktoros azonosításhoz nem kötelező okostelefon megléte, a második faktor kivitelezhető például SMS-sel (vagy a már említett hardverkulccsal).
"Csak éppen 10-10 esetbe mégse megy okkssz*r nélkül vagy csak hardverkulccsal, SMS-el. "
Mondtál kettő esetet. A Gmailt - ami egy Google-termék így eleve Google Autentikátort fog preferálni, de használható helyette hardverkulcs:
másrészt a Freemailt, ami nem épp egy "profi" szolgáltatás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!