Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » A "Brave" nevű böngészőt...

A "Brave" nevű böngészőt érdemes használni teljes értékű böngészőként?

Figyelt kérdés

Kipróbáltam és a youtube reklámokat teljes mértékben ignorálja és valami olyasmit is olvastam róla (nem jó az angolom), hogy a Tor böngészőnek valami reinkarnációja és a bankolás még elvileg biztonságosabb is, de nem tudom elhinni, mert akkor a Chrome-nál is népszerű lenne mégis most hallottam először róla egy reddit-es cikkben.


Szóval mi is pontosan ez a böngésző és érdemes-e teljes értékű böngészőként netezni, ha nagyon fontos a banki adatok/utalások/bejelentkezések védelme?



okt. 5. 11:59
 1/6 anonim ***** válasza:
48%

A Chrome azért népszerű, mert ezt ismeri a többség. Megszokta, használja, nem vált róla, mert nincs igénye másra. Attól még léteznek más megbízható fejlesztők és böngészők is, csak a használati arányuk kisebb. A hithű Firefox felhasználók akár már 20 éve is ennél tették le a fogadalmukat, mégsem éri el a globális használat aránya a 3%-ot sem 2024-re. 15 éve még 30%-kal a második volt az Explorer után, akkor a Chrome 4-5%-on pangott. Aztán berobbant az okostelefon korszak és a Google op.rendszere, majd átvette az irányítást. Itt már a saját böngészőjét tolja, az van előtelepítve alapértelmezettként, nyilván azt fogja használni mindenki, és ezt szereti meg. Ennyi a tömeg titka, mint régen a Internet Explorer annak volt csúfolva, hogy azon keresztül töltik le a böngészőt, véletlenül sem használják. A Chrome annyiban lett jobb és ettől piacvezető, hogy nem akartak helyette mást letölteni.


Semmi gond nincs a Brave-vel, azt leszámítva, hogy a piaci arány alacsony. A TOR ugyan benne van, de komoly használatra nem ajánlott, mondjuk ne ezen keresztül vásárolj drogot, csak mert "Tor" alapú a kapcsolat és azt mondják az hú de biztonságos.

Teljes értékű böngészőként is használható gond nélkül, bármilyen tevékenységre. A beépített reklám-, nyomkövető és egyéb blokkolók miatt alapból biztonságosabb mint a Chrome.

okt. 5. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

"valami olyasmit is olvastam róla (nem jó az angolom), hogy a Tor böngészőnek valami reinkarnációja"

Nem egészen. Bár mindkettő képes a Tor elérésére, a Tor Browser egy célirányosan a Tor eléréséhez testreszabott Firefox, a Brave meg egy Chromium-alapú böngésző, opcionális Tor-képességekkel. Mindkettő használható a Tor elérésére, de egyáltalán nem tekinthetők "rokonoknak".


"a bankolás még elvileg biztonságosabb is"

Ez meg egyenesen téves.

Nincs különbség biztonság tekintetében egyik más ismertebb böngészőhöz képest. A Tor mód meg épp, hogy öntökönszúrás, nem fog az online bank örülni annak, ha te épp egy szingapúri vagy tuvalui címről akarsz bejelentkezni.


"mert akkor a Chrome-nál is népszerű lenne"

Egy dolgot jegyezz meg: a népszerűség 90%-ban nem észérvek mentén alakul. Leginkább a divat és a marketing a meghatározóak, és csak kisebb részt a reális érvek.

okt. 5. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ.


Akkor egy konkrét kérdésem, mert nem értem:


A Brave böngészőt vagy a Chrome-ot használjam a biztonságosabb bankoláshoz? Vagy tök mindegy? Ha igen, akkor mit tudok tenni annak érdekében, hogy csalók véletlenül se férjenek hozzá az OTP/Államkincstár számlámhoz?

okt. 5. 15:51
 4/6 anonim ***** válasza:
78%
Ehhez elég csak figyelmesen netezni, és megnézni hogy valóban a bank oldalát nyitottad-e meg, vagy sem. A többfaktoros hitelesítés miatt eleve nehéz lenne hozzáférni a számlához még akkor is ha megszerezték a belépési adatokat, mert a telefonra érkezett kódot is meg kell adni.
okt. 5. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
78%

"A Brave böngészőt vagy a Chrome-ot használjam a biztonságosabb bankoláshoz? Vagy tök mindegy? Ha igen, akkor mit tudok tenni annak érdekében, hogy csalók véletlenül se férjenek hozzá az OTP/Államkincstár számlámhoz?"


Gyakorlatilag teljesen mindegy, mert a bankolás biztonsága alapvetően nem a böngészőn múlik, hanem az eszköz és a szerver biztonsági funkcióin.


Általánosságban elmondható, hogy a biztonság leggyengébb láncszeme magánszemélyek esetében gyakorlatilag mindig maga a felhasználó. Sem a Google, sem a Tor browser, de valószínűleg még a CIA/Mosszád/FSZB/egyéb titkosszolgálatok belsős böngészője és biztonsági környezete sem tudna téged abban meggátolni, hogy bedőlj egy csalásnak.


Alapvető biztonsági paradigmákat kell követni: kétfaktoros belépés mindenhol legyen, ne használj egy jelszót több helyen, azok legyenek eléggé bonyolultak, használj egy password managert, és azáltal generáltass jelszavakat. Erre a célra átlagemberek számára a Bitwarden bőven elég. Ott is természetesen kapcsold be a kétfaktoros beléptetést, jegyezd meg a mesterjelszavadat, és mindenhol máshol az onnan generált jelszavakat használd.

okt. 5. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:

Ilyen fiókokhoz (bank, államkincstár) jobb, ha nem mentesz el jelszót sehol a gépen vagy telón. Minden, ami a netre kapcsolódik, feltörhető, még ha titkosítva is van, csak idő kérdése, és ez eléggé le fog rövidülni a kvantumszámítógépek hasznalatával. Ez ellen a belépési próbálkozások engedélyezett számának minimálisra állításával lehet(ne) védekezni. A 2 faktoros azonosítás beállítása is fokozza a védelmet, de ez is kijátszható,

a második faktort jelentő generált kód is ellopható.


Ha a biztonságos bankolás, internetes fizetés a fő aggodalmad, akkor azt is tudnod kell, hogy vannak kémprogramok, amik képesek képernyőképeket készíteni, olvasni a billenytűzet leütéseit, még ha csak pontok is jelennek meg a leütések nyomán pl jelszó megadásakor. Ezek ellen sem a Brave, sem a Tor, sem a népszerű böngészők egyike sem elég jó, hanem csak az olyan úgynevezett vírusírtó programok böngészői nyújtanak védelmet mint pl az Avast vagy a Bitdefender. Így véd pl a jelszó vagy bankkártya adatok megadásának kikémlelése ellen.


Van olyan pénzügyi szolgáltató, melynek applikációjával minden egyes fizetés előtt ingyenesen egyszer használatos bankkártyát generálhasz, így hiába is lopják el a bankkártya adatokat, ha egyszer fizettél velük, többé nem lehet felhasználni. Ilyen pl a Revolut.

dec. 23. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!